کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی برای چندمین بار بررسی کرد؛

معوقات «کارانه» پرستاران هنوز پرداخت نشده است/ مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دچار بیماری تکرار وعده شده اند!

معوقات نظام پرستاری، کردستان، کارانه درمان

دبیرِ خانه پرستار استان کردستان گفت: طبق گزارش چند سطری رئیس هیات مدیره نظام پرستاری، مطالباتی که در خصوص پرداخت معوقات کارانه پرستاران با رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان مطرح شده بود متاسفانه تاکنون هیچ اثری از محقق شدن آنها دیده نشده است.

به گزارش کُردتودی، کادر درمان از زمان شیوع کرونا تا کنون بار سنگینی را بر دوش می‌کشند و به واسطه شغل خود به طور مستقیم و غیرمستقیم در معرض بیماری کرونا بوده و میزان مراجعه‌کنندگان و زمان کاری آن‌ها افزایش یافته؛ اما در پرداخت حقوق و کارانه آن‌ها بی مهری‌هایی مشاهده شده که هنوز هم ادامه داشته و رفع نشده است.


رحمان پناه دبیر خانه پرستار استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی، اظهار داشت: در خصوص پرداخت معوقات کادر درمان و در راس آن همکاران پرستاری،  متاسفانه هیچ تحولی صورت نگرفته است و علی رغم وعده های مکرر مسئولین هنوز کارانه همکاران تا آبان ۱۴۰۰ پرداخت شده است که از میانگین سایر دانشگاهها بیش از ۴ ماه عقب هستند  و حق لباس و مسکن و اضافه کاری هم به همین ترتیب هنوز داده نشده است.

 

 

وی گفت: علی رغم دستورات موکد وزیران و معاونین برای توقف طرح قاصدک و جدا سازی پرداخت کارانه از اضافه کاری هنوز در دانشگاه علوم پزشکی کردستان فیش ها یکی است و حتی اگر منابعش را هم تفکیک کرده باشند ولی همکاران در عمل نه می بینند و نه میدانند که مبلغ پرداخت شده چه میزان اضافه کاری و چه میزان طرح کارانه آنها بوده است و آیا حق اضافه کاریشان از منابع طرح پرداخت می شود یا خیر. اگر چه طبق وعده ها و دستورات وزارت باید از ابتدای دی ماه ۱۴۰۰ تعرفه های پرستاری اجرا و کارانه های پرستاران بر اساس تعرفه های پرستاری پرداخت گردد (اگر چه نقدهای بسیار جدی هم به شیوه اجرا و ناعدالتی در اجرای قانون داریم)  ولی اینجا قابل طرح نیست مگر در فرصتی دیگر ، اما با این حال هنوز هیچ چشم انداز روشنی از اجرای آن نیست !! متاسفانه برخی از دانشگاهها حتی کارانه فروردین را نیز با شیوه قبل پرداخت کرده اند.

 

وی افزود: بعنوان عضو هیات مدیره تا کنون موفق به دیدار با مسئولین نشده ایم ، متاسفانه رئیس جدید دانشگاه بر خلاف عرف ادوار گذشته که هر رئیس دانشگاهی منصوب می شد با افراد و تشکلهای صنفی دیدارهایی داشتند ، این بار تنها رئیس هیات مدیره نظام پرستاری و در حاشیه دیدار با نظام پزشکی دیداری چند دقیقه ای داشته اند و طبق گزارش چند سطری ایشان مطالباتی را با رئیس دانشگاه مطرح کرده بودند که متاسفانه تا کنون هیچ اثری از محقق شدن آنها دیده نشده است بنابراین اطلاعی از دیدگاه ، خواست و وجود شرایط برای تحقق آنها نداریم . آنچه مهم است این است که تاکنون هیچ کدام از موارد مطرح شده جامه عمل به خود ندیده است!

 


وی خاطر نشان کرد: انتظار ما بعنوان کادر درمانی و بعنوان شهروند دو وجهه جداگانه است، بعنوان کادر درمانی و پیگیری حقوق پرسنلی قطعا اجرای قوانین و پرداخت به موقع حقوق و معوقات، رعایت کرامت انسانی ، تهیه امکانات و خدمات رفاهی و تامین نیازها و امکانات و محیط امن برای ارائه خدمت به نیازمندان است. اما بعنوان شهروند توسعه زیر ساختهای بهداشتی و درمانی ، نظارت و جلو گیری از ولنگاری حوزه درمان، که متاسفانه این روزها شرایط مناسبی حاکم نیست و دخالتها در حوزه های مختلف درمان فراوان ، ارجاع به مراکز خصوصی بدلیل عدم پرداختهای به موقع و تاخیرهای طولانی در پرداخت کارانه پزشکان زیاد شده است ، تامین و نظارت بر توزیع دارو و خدمات از انتظارت به حق یک شهروند است که از مسئولین وجود دارد و انتظار می رود.

 

رحمان پناه اضافه کرد: قبلا تنها برای پزشکان در ازای کارانه اوراق مشارکت دریافت میکردند اما الان تفاوتی بین زمان پرداخت نقدی پزشکان و پرسنل غیر پزشک وجود ندارد یا اگر هم باشد اصولا محرمانه است و اعلام نمی شود ولی تا جایی که خبر داریم پزشکان هم همین مشکل و اعتراض را دارند.

 

وی به مشکلات پرستاران طرحی اشاره کرد و یاداور شد: تا زمانی که پرستاران در زمان طرح هستند مشکل چندانی ندارند و مانند سایر همکاران هستند مگر در اختلافات جزئی در بر نامه های کاری که نمی تواند خیلی جدی باشد ، مشکل اصلی آنها مربوط به دوران بعد از طرح است که علی رغم کمبود نیرو و نیاز مراکز جذب نمی شوند یا با تاخیر و تبعیض جذب می شوند و این باعث نگرانی و ناامنی شغلی برای آنها می شود.

 


دبیر خانه پرستاران استان کردستان اضافه کرد: عدم پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران و عقب افتادگی بیش از حد آن باعث ضرر برای شهرستان محرومی چون کردستان خواهد شد، چنین چیزی باعث بی انگیزه‌گی پزشکان متخصص و پرسنل شاغل در مراکز درمانی شهرستان خواهد شد و حتی باعث می شود که پزشکان متخصص جدید الورود نیز برای گذراندن دوران طرح خود، شهرستان سنندج را انتخاب نکنند و این امر به مرور زمان صدمات جبران ناپذیری را به بخش سلامت شهرستان وارد خواهد کرد چرا که پزشکان تمام زندگیشان وابسته به کارانه آنهاست و بجز تعداد اندکی که عضو هیات علمی هستند حقوق ثابت چندانی دریافت نمی کنند و اگر کارانه های آنها با تاخیر زیاد پرداخت می شود ، مجبور به کار خارج بیمارستانی می شوند و بیماران را به کلینیکها و مراکز خصوصی ارجاع می دهند که این امر با اقتصاد ضعیف منطقه برای بیماران یک معضل جدی است ، اما برای همکاران غیر پزشک مشکل چند برابر است چون آنها این فرصتها را هم در اختیار ندارند و با حقوق ثابت و عدم امکان کار جانبی زیر بار هزینه های امروز اقتصادی راهی جز نگرانی ، اضطراب ، نارضایتی و ..... ندارند که به گونه ای دودش به چشم جامعه می رود.

 

وی در پایان گفت:  با توجه به شرایطی که پرستاران در ایام بحران کرونا داشتند و معوقات مذکور هم در همین ایام کرونا است انتظار می‌رود وقتی پرستار در ایام کرونا در شرایط سخت کار کرده و اضافه کاری اجباری را سپری کرده است، کارانه و معوقات او پرداخت شود.


انتهای پیام/x.l

 

سه شنبه 24 خرداد 1401 | 08:23

کد خبر : 43907

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید