کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

امید به زندگی در باتلاق طلاق؛

زوج هایی که خیلی زود فرد می شوند/ افزایش 16 درصدی پدیده شوم طلاق در کردستان

افزایش طلاق، کردستان، معضل اجتماعی، زندگی دیجیتالی، کاهش ازدواج

عدم کسب مهارت در زندگی، چشم و هم چشمی، آسیب های فضای مجازی و توقعات بی جا از علت هایی است که موجب می شود زوج هایی که با هزاران امید زندگی خود را شروع کرده اند، خیلی سریع فرد شوند.

به گزارش کُردتودی، خانواده همواره به عنوان نهادي مقدس و تاثير گذار كه مهمترين پايه و اساس جوامع ،حفظ و بقاء و دوام آنها شناخته شده است، می باشد و به عنوان تاثير گذارترين نهاد اجتماعي همواره مورد تاكيد پيامبران الهي و ائمه معصومين بوده است و در نظام مقدس جمهوري اسلامي كه پايه و اساس آن بر دين مبين اسلام است بسيار مورد توجه است.

 

معمولا همه چیز اولش خوب است، خانواده ها نهایت تلاش خود را به کار می گیرند تا مشکلی پیش نیایید و مراسم به خوبی پیش برود، دختر و پسر انگار دیگر پایشان روی زمین بند نیست، در تقلای رسیدن به رویاهایشان در زندگی مشترکند.

 

دختر و پسرهایی که با هزاران امید و آرزو ازدواج می کنند؛ اما همینکه زیرر یک سقف می روند همه چیز عوض می شود، انگار همه چیز عوض می شود، گویی همه خیالشان راحت شده که کار بزرگی انجام داده اند و نمی دانند که حفظ یک رابطه از از آغاز آن مهمتر است.

 

پسر و دختر پر از رویا و آرزوی دیروز به زن و شوهر ناسازگار تبدیل شده اند که به دلیل کوچکترین اشتباه صدای داد و بیداد و بزن و بشکن آنها گوش فلک را کر می کند.

 

ادامه این بگو و مگوها و کم شدن آستانه تحمل جوانان امروزی به معضلی به نام طلاق ختم می شود که این روزها سراسیمه بر تعداد آنها افزوده می شود.

 

با نگاهی به وضعیت حال حاضر استان کردستان کاهش ازدواج و افزایش طلاق را می توان مشاهده کرد و در دو دهه اخیر روند صعودی طلاق کاملا محسوس است.

 

در استان کردستان با توجه به نگاه غیرتی مردان در گذشته و وفادار بودن بانوان، طلاق واژه غریبی در این استان بود که خیلی ها آن را ناپسندیده و شوم می دانستند.

 

اما این روزها با دیجیتالی شدن زندگی ها و کم شدن مهر و محبت بین خانواده و کم شدن حرمت ریش سفیدان جامعه، امر نکوهیده طلاق به امری تقریبا جا افتاده در جامعه تبدیل شده است که نیازمند آسیب شناسی خاص خود است.

 

 

الگو گرفتن از زندگی غربی از عوامل افزایش طلاق در جامعه است

 

خانواده بهترین محل پیوند زن و مرد و بیشترین زمینه ساز کمال است، اما متاسفانه در حال حاضر به علت بالا رفتن سن تجرد و بالا بودن توقعات دختران و ژسران، وجود مشكلات اقتصادي فراوان، عدم حمايت كامل والدين از فرزندان موجب بروز مشكلاتي در امر ازدواج جوانان شده است.

 

يكي از برنامه هاي اصلي غرب براي تضعيف خانواده در ايران،فرد گرايي است، فرد گرایی در محیط خانواده سبب می گردد که پیوند اعضای خانواده صرفا بر پایه منافع شخصی باشد به طوری که اعضا هر زمان که منافع شخصی شان ایجاب کند خانواده را ترک می کنند، كه اين عامل موجب بروز طلاق هاي عاطفي در بين زوجين شده است.

 

در حال حاضر الگو گرفتن از زندگي غربي، نداشتن سبك زندگي ايراني اسلامي، كم شدن عواطف در بين خانواده ها، چشم و هم چشمي، كم توجهي به سنت هاي قديمي، از عوامل افزايش طلاق در جامعه است.

 

 

هشدار درباره آمار فزاینده طلاق در کشور

 

این روزها دولت با مشوقی به نام تسهیلات میلیونی ازدواج سعی در تشویق جوانان به امر ازدواج دارد که در بعضی مواقع شاهد افزایش طلاق به خاطر این امر هستیم.

 

طبق نوشته جراید و روزنامه و سایت و خبرگزار های خیلی از جوانان فقط برای گرفتن وام تن به ازدواج می دهند و بعد از مدتی از هم جدا می شوند.

 

دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی ممدکاری اجتماعی کشور گفت: ازدواجی که بر مبنای وام چند صد میلیونی انجام شود که ازدواج نیست، با چنین سیاست های غلطی که اجرا می کنیم ارزش ازدواج و قبح طلاق را از بین می بریم.

 

وی افزود: وظیفه دولت که این نیست، وظیفه دولت ایجاد شغل است، وقتی من شغل داشته باشم، شخصیت اجتماعی داشته باشم، درآمد و آتیه ام مشخص باشد، خودم ازدواج می کنم.

 

این کارشناس تصریح کرد: هیچ جای دنیا به آدم نمی گویند بیا این پول را بگیر برو ازدواج ک، حالا که اصل پول را به من دادید و ازدواج کردم، وقتی کار ندارم، خانه ندارم چه کنم و ادامه آن می شود معضل بزرگی به نام طلاق که این روزها شاهد افزایش آن در کشور هستیم.

 

افزایش 16 درصدی طلاق در کردستان

 

علی جوکار در تاریخ 29 فروردین امسال در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰تعداد ۴۹۸۱ واقعه طلاق به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶.۷ درصد افزایش داشته است.    

 

وی تعداد طلاق شهری را ۴۲۷۷ و تعدادطلاق روستایی را ۷۰۴  واقعه اعلام کرد.

 

مدیرکل ثبت احوال استان کردستان، بیان کرد: میانگین سن طلاق بار اول مردان ۳۵.۶۴ سال و میانگین سن طلاق بار اول زنان هم ۳۱.۰۶ سال بوده است.

 

وی به آمار ازدواج کردستان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۱۴ هزار و ۸۸ واقعه ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۶ درصد کاهش داشت.

 

جوکار تعداد ازدواج شهری را ۱۱ هزار و۳۹۴ و تعداد ازدواج روستایی را دو هزار و ۶۹۴  واقعه اعلام کرد.

 

به گفته وی، میانگین سن ازدواج باراول مردان ۲۷.۸۴ سال و میانگین سن ازدواج باراول زنان نیز ۲۳.۸۳ سال بوده است.

 

انتهای پیام/g.l

دوشنبه 19 اردیبهشت 1401 | 06:50

کد خبر : 43660

منتشر کننده : ط ج/bj

پیمان پاسخ یکشنبه 22 خرداد 1401 | 07:29

0
1

60 درصد طلاق ها به خاطر مشکلات مالیه

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید