کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سایه سنگین سوءمدیریت ها؛

کمر شهرداری بیجار زیر بار بدهی ها خم شده است/ عدم کارشناسی پروژه ها شهرداری را بدهکار کرده است

شهرداری بیجار، بدهکار، بی کفایتی مسئولان، بیجار

شهرداری بیجار با داشتن بزرگترین کارخانه آسفالت تمام اتوماتیک و داشتن منابع مالی بعلت سوء مدیریت های قبلی و فعلی با بیش از ۲۰ میلیارد تومان بدهی به یک شهرداری بدهکار تبدیل شده است.

به گزارش کُردتودی، در قدیم اداره هر شهر به عهده حاکم آنجا بود. پس از برقراری مشروطیت ، جایی که حوزه انتخابیه ی نماینده مجلس بود شهر نامیده شد و می بایست اداراتی چون شهرداری (بلدیه ) دادگستری (عدلیه) ، دارایی و امور اقتصادی (مالیه )، آموزش و پرورش (معارف و اوقاف ) و ...در آنجا دایر می شد. چون بیجار مرکز حوزه انتخابیه ی گروس بود، مشمول این قانون شد و ادارات دولتی یکی پس از دیگری در این شهر کار خود را آغاز کردند.

 

شهرداری بیجار (بلدیه ) در زمان احمد شاه قاجار در محل چهار راه پست، روبروی دبستان شهید «حق وردی » فعلی و داخل کوچه ی تنگ و پیچ در پیچ امام جمعه که حالا به خیابان تبدیل شده، کار خود را آغاز کرد، نخستین شهردار یا رییس بلدیه مرحوم « مهذب تویسرکانی » بود.

 

شهرداری بیجار با قدمت چند صد ساله که زمانی حرفی برای گفتن داشت امروز زیر بار بدهی ها قامت خم کرده و توانای بلند شدن را ندارد و کارگران رنج دیده چوب ندانم کاری برخی از مسئولان را می خورند و در بعضی مواقع به علت عدم پرداخت حقوق به موقع محبور به گرفتن نان قرضی از نانوایی ها هم می شوند.

 

 

طرح نیمه تمام کارخانه قطعات بتنی به سایر طرح ها پیوست

 

کسب درآمد پایدار یکی از مولفه های مهم توسعه شهری است که نیازمند برنامه ریزی مدون می باشدو یکی از مهم ترین برنامه های رسیدن به درآمد پایدار جلب مشارکت خصوصی جهت توسعه امر شهر سازی است.

 

توجه به ایجاد درآمد پایدار مساوی است با ایجاد اشتغالزایی و توسعه شهر،که این مهم باید با توجه به منابع مالی و برنامه ریزی مدون انجام شود.

 

به طور کلی منابع شهرداری ها در حال حاضر بر دو محور استوار است،منابع داخلی و منابع خارجی،منابع داخلی شامل دریافت عوارض نوسازی و ساخت و ساز و اراضی و املاک است و منابع خارجی،منابعی که از طریق ایجاد درآمد پایدار یعنی ورود بخش خصوصی می شود.

 

یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی شهرستان بیجار چرخیدن امورات شهرداری این شهر بر اساس منابع داخلی یعنی دریافت عوارض از مردم است.

 

علی پاشازاده شهردار بیجار در اسفند سال 92 در جمع خبرنگاران که در سالن کنفراس اداره مجتمع امیر نظام گروسی برگزار شد از احداث کارخانه قطعات بتنی با اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان خبر داد و بیان داشت:این طرح در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

 

اکنون بعد از گذشت 8 سال هیچ خبری از احاث و افتتاح این پروژه جهت درآمد پایدار نیست و این پروژه هم همانند سایر پروژه های به وادی فراموشی سپرده شد.

 

اقدامات اولیه مانند نصب سوله و پی ریزی و فنداسیون جهت نصب دستگاه ها کارخانه در فاصله چند کیلومتری از شهر آماده سازی شده است،اما متاسفانه شهرداری محترم با صرف 700 میلیون تومان اعتباری که اعلام نموده بودن طرح را به صورت نیمه کاره رها نمودند و این طرح هم به سایر طرح های نیمه تمام شهرستان پیوست.

 

 

اعتبار پروژه قطعات بتنی به حقوق معوقه کارگران شهرداری اختصاص پیدا کرده

 

به گفته مسئولان شهرداری در طی چند سال گذشته چندین مرحله اعتبار برای پروژه قطعات بتنی بیجار اختصاص پیدا کرده که بعلت نبود پول جهت پرداخت حقوق کارگران به این امر اختصاص پیدا کرده است.

 

کوهستان پارک بیجار پروژه ای که بدهی های شهرداری را صد برابر کرد

 

سال 1394 پروژه ای در شهرستان بیجار استارت خورد که بعلت عدم کارشناسی موجب افزایش چندین برابری بدهی های شهرداری شده است.

 

آسفالت پروژه کوهستان پارک به یکی از پیمانکاران بیجاری سپرده شده که در آن وقت شهرداری بیجار توان پرداخت پول پیمانکار را نداشته و در حال حاضر برای 3 میلیارد حدود 8 میلیارد تومان زمین پرداخت کرده و همچنان نتوانسته کار تسویه با این پیمانکار را به سرانجام برساند.

 

بی کفایتی مسئولان شهرداری موجب بدهکار شدن شهراری بیجار شده است

 

حال اینجا جای سوال است چرا شهراداران بیجار زیر بار انجام پروژه های می روند که هیج توجیح اقتصادی ندارد و فقط موجب بدهکار شدن آن می شود و مجبور می شوند پولی که برای انجام پروژه های مانند قطعات بتنی تخصیص پیدا می کند بعنوان حقوق کارگران پرداخت کنند.

 

شهرداری بیجار با داشتن کارخانه آسفالت تمام اتوماتیک که در غرب کشور تک است، ماسه شویی عالی، داشتن زمین های که در حال حاضر بی صاحب است جزء ثروتمندترین شهرداری های کردستان است اما بی کفایتی و ترسو بودن شهرداران آن را به شهرداری بدهکار تبدیل کرده است.

 

در حال حاضر کارگران شهرداری 2 حقوق معوقه و 5 اضافه کار از شهرداری طلب دارند که موجب شده کارگران شهرداری بیجار در دو ماه گذشته دو بار اقدام به تحصن کنند.

 

   انتهای پیام/x.j

دوشنبه 15 آذر 1400 | 09:49

کد خبر : 42360

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید