کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان:

حفاظت از بافت تاریخی شهرسنندج با اجرای پروژه های بازآفرینی/ یک باب خانه بومگردی به عنوان موزه معماری شهری مورد استفاده قرار می گیرد

مدیر کل راه و شهرسازی ، کردستان، خانه بومگردی

مدیر کل راه و شهرسازی کردستان گفت: حفاظت از بافت تاریخی شهرسنندج، از جمله اولویت های تعریف شده این اداره کل است که برای تحقق این امر پروژه های متعدد بازآفرینی در این بافت ها تعریف شده است.

به گزارش کُردتودی، عرفان مرادی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سه مورد از پروژه های در حال اجرای طرح باز آفرینی شهری سنندج مربوط به حوزه بافت تاریخی شهری است، اظهار داشت: این طرح ها شامل مرمت خانه تاریخی عمارت رشیدی، میدان وبقعه پیرعزیزالله و ساماندهی  پیاده راه محله آغه زمان است که برای حفظ اصالت تاریخ شهری اجرا می شود.


مرادی با بیان اینکه عمارت رشیدی سنندج با دو میلیارد و 180میلیون ریال اعتبار و 90درصد پیشرفت فیزیکی در حال مرمت است، گفت: این خانه از املاک در اختیار راه و شهرسازی است که پس از اجرای طرح پیاده راه سازی و اتصال این محله به سرای علیدی برای انجام فعالیت های فرهنگی تغییر کاربری داده می شود.

 


مدیر کل راه و شهرسازی کردستان تاکید کرد: طرح پیاده راه تاریخی و فرهنگی محله آغه زمان سنندج به عنوان اولین طرح بازآفرینی شهری در محله های تاریخی استان کردستان به طول 350 متر در دو مرحله در حال اجراست که برای مرحله اول آن حدود 54 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.


وی یادآور شد: محله آغه زمان از محله هایی است که از نظر تاریخ و فرهنگ جز پنج محله اصلی شهر سنندج محسوب می شود و در طرح بهسازی و پیاده راه سازی این محله سعی داریم خیابان شهید نمکی به سرای تاریخی علیدی وصل شود.


مرادی اضافه کرد: همچنین یک مورد از منازل تاریخی این مسیر پس از تملک به عنوان رستوران سنتی، سه باب به عنوان خانه بومگردی و یک باب به عنوان موزه معماری شهری سنندج مورد استفاده قرار می گیرد.

 


وی اظهار داشت: این طرح هم اکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در آن سنگ فرش معابر، بهسازی برخی میادین و اتصال خیابان نمکی به کاروانسرای عزیزی در دستور کار قرار دارد.

 

انتهای پیام/

 

یکشنبه 14 آذر 1400 | 11:20

کد خبر : 42355

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید