کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس پردیس سینمایی کردستان:

پردیس سینمایی بهمن ‌‌رتبه چهارم جذب مخاطب در کشور را دارد/ سینما روباز سنندج هفته آینده افتتاح می‌شود

مصاحبه تفصیلی، سینما بهمن سنندج، کردستان

حیدر مرادی گفت: در یکسال اخیر ۱۰۰ سالن سینمایی در استان کردستان افتتاح شده است، گفت: سینما روباز سنندج نیز با نصب تابش سرمایشی و گرمایشی آن احتمالا تا یک هفته آینده افتتاح انجام می شود.

به گزارش کُردتودی، از علایق دوران کودکی همه ما روزی بازیگر شدن بود، تماشا کردن صحنه های اکشن از بازیگران، صحنه های خنده دارد از آنها و دیدن شیرین زبانی های کودکان در آن دوران برای همه ما به نوعی به یک نوستالژی قدیمی تبدیل شده بود، آری سینما از آن دست هنرهایی است که از پیر و جوان و زن و مرد و قشرهای مختلف با آن ارتباط برقرار می کنند و هر کسی به نوعی از ظن خود یار ژانرهای متفاوت آن مثل اکشن، اجتماعی، معناگرا و ... می شود.


سینما صنعتی است که می‌تواند فرهنگ‌های مختلف را درخود ذوب کند و مخاطبان را به سمت و سوی دلخواه سوق دهد، هر چند در سالهای اخیر سینمای ایران دستخوش رکود و بحران در تولید فیلم هایی شد که به سختی توانستند مخاطبانی را که زمانی در دهه های 40، 50 و حتی 60 در مقابل سینماها صف می بستند، دوباره به سالن های سینمایی جذب کنند اما حال با اکران فیلم هایی از قبیل دینامیت، گشت ارشاد و ... خوشبختانه مردم با هنر هفتم آشتی مجددی کرده اند، در این زمینه با حیدر مرادی رئیس پردیس سنمایی استان کردستان که مدیری جوان است و با علاقه در این زمینه مشغول به فعالیت است به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛

 


1.    به عنوان سوال بفرمایید که چند سینما دراستان کردستان وجود دارد؟


سه سینما در شهرستان سنندج، سقز و بیجار در استان وجود دارد که هر سه مورد از آنها به معنای واقعی فعال و مطرح هستند.


2.    وضعیت کرونا بر سینمای استان کردستان چه تاثیری گذاشت؟


 سال 99 افت فاجعه مخاطب در سینما بود زیرا از 4 اسفند ماه سال 98 متاسفانه با شیوع ویروس کرونا در سطح کشور بسیاری از اصناف و مشاغل تحت تاثیر قرار گرفت،  اما در این میان سینماها زودتر از هر صنفی تعطیل و علی رغم تمام پروتکل های بهداشتی، وجود تهویه و ارتفاع مناسب سالن ها دیرتر از هر صنف دیگری باز شدند، که اگر با سطح اتوبوس ها و رستوران ها و پروازها مقایسه شود چیزی عجیب بود اما به دلیل این فاصله زمانی و همچنین تعطیلی سینما در اوج پیک مخاطب که نوروز 99 بود و هم همچنان ترکش های مربوط به کرونا متاسفانه مخاطب ها کم شد اما با کم شدن مرگ و میر کرونا و همچنین واکسیناسیون عمومی با فیلم «دینامیت» استقبال خوبی صورت گرفت و بنرهایی تحت عنوان (خنده شما را تضمین می کنیم ) هم در سطح شهر سنندج با همکاری موسسه ژیوار پخش شد و مردم با دیدن این بنرهای فیلم کمدی خوشبختانه سینما را یکبار دیگر در آغوش گرفتند و بازگشتی خوبی را داشتند و این روند ادامه پیدا کرد و با پخش فیلم «گشت ارشاد» که بسیار تاثیرگذار بود قهر مردم را دوباره آشتی داد به طوریکه در عرض 10 روز 16 میلیارد تومان فروش فیلم کشت ارشاد را شاهد بودیم.

 


3.    در ۸ ماهه سال جاری چند فیلم بلند سینمایی در پردیس سینمایی بهمن سنندج و سینما آزادی بیجار اکران شد؟  


در سال 1400 تا آخر آبان ماه سال جاری، 21 فیلم در سینما بهمن اکران شد که 10 فیلم در ژانر اجتماعی همانند فیلم قهرمان، فیلم خورشید، 6 فیلم کمدی، یک فیلم کودک به نام شهر گربه ها، 3 فیلم در ژانر دفاع مقدس همانند منصور و درخت گردو (بمباران شیمیایی سردشت) و تک تیرانداز، فیلمی هم در ژانر ترسناک با موضوع و محتوای شرایط فرهنگ ایران به نام پوست  اکران شد که غیر از این 21 فیلم، از فیلم های هنر تجربه مانند دشت خاموش، پنج ژانرکوتاه کار سامان حسین پور و آکو زند کریمی هم استقبال خوبی صورت گرفت.


4.    سینمای استان کردستان در بخش کودک به چه صورت است و چه روزهایی اکران برای کودکان را دارید؟


استان کردستان، اولین سینما درسطح کشور بود که طرح سینمای کودک از سال 1396 کلید خورد، برای این طرح یک هدف مهم داشتم، این طرح سرمایه گذاری فرهنگی روی بچه های زیر ۱۰ سال است. کودکی که عادت به فیلم دیدن در سینما دارد، عادت می‌کند یک ساعت و نیم سکوت کند و فیلم را دنبال کند. دانش بصری پیدا می‌کند. تخیلش تقویت می‌شود و از سویی دیگر سینما رفتن همراه خانواده، دیالوگ بین فرزندان و والدین را بیشتر می‌کند. بچه‌ها چه فیلم را بپسندند، چه دوست نداشته باشند، درباره آن با پدر و مادر حرف می‌زنند و ارتباط بین آنها شکل می گیرد، در اوایل روزهای پنجشنبه و جمعه پخش می شد ولی حال روزهای سه شنبه، پنجشنبه و جمعه پخش فیلم کودک را داریم.

 


در بحث فیلم های کودک اسقبال بسیار خوبی انجام شده است، فیلم فیلمشاه که انیمیشن بود و موزیک ویدیویی هم ساخته شده که فضای شادی را ایجاد کرده که بسیار مورد استقبال صورت گرفت و در طول این 6 سالی که سینما کودک افتتاح شده مخاطب کودک ما در حال بزرگ شدن است و حال به یکی از مخاطبین پر و پا قرص سینما تبدیل شده است و با این کار خوشبختانه زیر ساخت و سرمایه گذاری فرهنگی در استان کردستان اتفاق افتاد.


5.    در خصوص ژانر خارجی در سالن سینما بهمن سنندج نیز توضیحاتی بفرمایید؟


اگر قرار باشد برای دیدن بین فیلم ایرانی و خارجی قدرت انتخاب داشته باشم، فیلم ایرانی خوب را ترجیح می‌دهم. اما سلایق متفاوت است. از سویی این باور را دارم، نمایش فیلم خارجی و رونق دادن به سالن‌های سینما در نهایت به دیده شدن تولیدات سینمای ایران هم منجر می‌شود لذا در 9 مرداد ماه سال جاری سالن ویژه اکران فیلم های خارجی نیز در پردیس سینمایی بهمن سنندج افتتاح شد استقبال خوبی هم صورت گرفت ولی فعلا به دلیل ترافیک مخاطب فیلم های ایرانی در سینما در حال پخش است.

 


6.    بیشترین استقبال و مخاطب در سینمای استان مربوط به چه فیلمی است؟


بیشترین استقبال و مخاطب در سینماهای کردستان با فیلم دینامیت بود ولی در حال حاضر گشت ارشاد استقبال بسیاری خوبی را از نظر مخاطب داشته است.


7.    در سینماهای کردستان در سال 1400 چه تعداد مخاطب فیلم بوده اند؟


در استان کردستان در سال جاری 35 هزار و 487 نفر مخاطب سینما داشته ایم که اگر مهمان ها نیز مد نظر قرار گیرد حدود 40 هزار نفر مخاطب  سینما در استان بوده که درصد بالایی از انها مربوط به دو ماه اخیر سال است.


8.    در حال حاضر سینماهای استان کردستان به چه تعداد افزایش پیدا کرده است؟


در 9 مرداد ماه امسال 4 سالن در پردیس سینما بهمن سنندج، 3 سالن در شهرستان سقز با زیر ساخت های مناسب و با همکاری مسئولین استانی از جمله استاندار سابق کردستان، فرماندار، رئیس حوزه هنری و تیم مهندسی موسسه فرهنگی و پشتیبانی حرفه ای تبلیغاتی بهمن سبز و در راس کار هم آقای حسینی مدیر عامل که جهشی خاص را در سینما ایجاد کردند به طوریکه که  100 سالن سینمایی  در یکسال اخیر افتتاح کردند به سالن های سینماهای استان اضافه شد که از دو سینما به سه سینما و از 4 سالن به 13 سالن افزایش پیدا کرده ایم.

 

 

ظرفیت صندلی های استان چه تعداد است؟

 

ظرفیت قبل سینما بهمن سنندج هم 759 صندلی بود که  با اضافه کردن167 صندلی به 926 صندلی افزایش پیدا کرده است و سینما روباز سنندج نیز با نصب تابش سرمایشی و گرمایشی آن احتمالا تا آخر یک هفته آینده افتتاح انجام می شود.


صندلی های بیجار 286 صندلی بود که به 340 صندلی افزایش پیدا کرده و همچنین در شهرستان سقز ظرفیت 468 صندلی مخاطب دارند.

 

پردیس سینمایی بهمن شهرستان سقز در سه سالن سینمایی و با امکاناتی همچون گالری، کافی شاب، کافه کتاب و فضای مناسب فرهنگی در مرکز شهر سقز با حمایت موسسه فرهنگی بهمن سبز، استانداری کردستان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، فرمانداری ویژه سقز، آموزش و پرورش شهرستان سقز و ... افتتاح شد.


 سهم سینما سقز از افتتاح آن در طول این مدت کوتاه،  15 هزار نفر مخاطب بوده که سال های قبل مجبور بودند به بهانه سفر به سنندج در سینما بهمن مخاطب باشند که خوشبختانه با فراهم کردن این ظرفیت در شهرستان سقز فراهم شده است.


9.    مهمترین برنامه‌های مدنظر حوزه هنری چیست؟


مسئولین حوزه هنری استان کردستان در قسمت سینما و همچنین در مبحث اکران فیلم کوتاه همواره حامی فرزندان کردستان بوده که فضایی فراهم شد در این زمینه فعالیت داشته باشند و همیشه حامی ما بوده اند.

 


10.    سهم پردیس سینما بهمن سنندج از نظر مخاطب به چه شکلی است؟


پردیس سینمایی بهمن سنندج با 7 سالن سینمایی و مجهز به امکانات روز سینمایی، استودیو صدا و تصویر، پلاتوی نمایش، کتابخانه تخصصی هنر، گالری، کلاس‌های آموزشی، سالن کنفرانس و کافه هنر علاوه بر اکران فیلم‌های سینمایی در طول سال، میزبان بسیاری از برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری هم است  و خوشبختانه پردیس سینمایی بهمن سنندج، رتبه چهارم کشوری در جذب مخاطب را در اکران فیلم‌ها از آن خود کرده است.

 

11. سخن آخر شما...؟

خوشبختانه تمام تلاش ما رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در محیط سینما است و امیدواریم که علاقه‌مندان بتوانند با خیالی راحت در این شرایط سخت اوقات فراغت خود را با دیدن فیلم های روز سینمای ایران در سالن‌هایی استاندارد سپری کنند.

 

انتهای پیام/y.l

 

 

یکشنبه 14 آذر 1400 | 09:56

کد خبر : 42350

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید