کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کلنگ های خسته!

کردستان با پروژه های بی سرانجام بهشت نمی شود/ پروژه هایی که گروگان گیری رأی مردم شد!

پروژه های بی سرانجام، بیجار، کردستان، پتروسیمی

یکی از مشکلاتی که بر سر راه توسعه استان کردستان قرار گرفته به سرانجام نرسیدن پروژه های بلاتکلیف است، پروژه هایی که فقط بعنوان گروگان برای گرفتن رای مردم در ایام انتخابات نقش ایفاء می کنند.

به گزارش کُردتودی، استان کردستان، استانی با ظرفیت های خدادای اما کم برخوردار است که مردمان آن بعلت سوء مدیریت های حاکم بر این استان مهاجرت و حاشیه نشینی را بر ماندن ترجیح داده اند و هر روز شاهد کم شدن جمعیت برخی شهرهای این استان هستیم.

 

در برخی از شهرهای این استان هم مانند مریوان، سقز و بانه جوانان آن از بیکاری به سمت کولبری با به جان خریدن مشکلات فراوان روی  آوردند تا بتوانند لقمه ای نان حلال برای خود و خانواده به دست بیاورند.

 

 

پروژه هایی که هیچگاه به سرانجام نرسید!

 

در گزارش ها، یادداشت ها و مصاحبه هایی که حساب آنها دستمان نیست از پروژه های که در شهرستان بیجار با حضور مقامات کشوری و استانی کلنگ زنی شده و به سرانجام نرسیده بسیار نوشته ایم.

 

پروژه هایی که اگر یک سوم آنها هم به مرحله آغاز بکار و تولید می رسید در رشد و توسعه اقتصادی شهرستان بیجار نقش مهمی داشت.

 

داغ کلنگ زنی سوری احداث کارخانه سایپا در سال 1390 توسط رحیمی معاون اول رئیس جمهور هنوز بر دل این مردم سرد نشده بود که نصب تابلو احداث کارخانه پتروشیمی بعث در 15 کیلومتری بیجار گوش فلک را کر کرد.

 

علی اکبر ورمقانی فرماندار بیجار طی سخنانی در مسجد حضرت محمد(ص) در هفته بسیج سال 1397 از کلنگ زنی بزرگترین پروژه سرمایه گذاری استان کردستان به نام پتروشیمی با اعتبار یک میلیارد و دویست میلیون تومان خبر داد.

 

اما پس از گذشت چهار سال از آن روز هنوز که هنوز است هیچ خبری از احداث این پروژه صنعتی بزرگ در شهرستان بیجار نیست و به وادی فراموشی سپرده شده است.

 

 

طرح های بزرگ، سنگ های بزرگ

 

غالبا طرح های اقتصادی و عمرانی بزرگ و بعضا ملی دستمایه صاحبان قدرت برای جلب آرای مردم در پای صندوق های رای و یا انحراف افکار عمومی از اتفاق های بزرگ و مهمتر است، قرار گرفته است.

 

وجود تعداد زیادی از طرح های کاغذی، پروژه های نیمه تمام، کلنگ های بر زمین مانده در نقاط مختلف کشور مهر تاییدی بر این ادعا است.

 

ما مخالف کلنگ زنی و استارت پروژه های بزرگ نیستیم، اما ضروری است اولا پیش از هر چیز، امکان سنجی های دقیق، کارشناسی های قطعی، از نظر توجیه اقتصادی، فنی، اجرایی، وضعیت پیشرفت و بازار فروش پروژه ههای مشابه و توان مالی سرمایه گذار دولتی یا خصوصی انجام شده باشد و به صورت شفاف در اختیار رسانه ها و مردم قرار گیرد.

 

آنطور که بعد از سال ها برای ما ثابت شده انجام و فرجام این پروژه ها، رای انتخاباتی مردم را به گروگان گرفته و یا نقش حلوای نسیه، برای غفلت از سرکه نقد را ایفاء می کند و نمونه بارز آن کلنگ زنی دو پروژه بسیار مهم اقتصادی زنجیره فولاد و پتروشیمی در شهرستان بیجار است.

 

کاش مسئولان یکبار برای همیشه تکلیف و آدرس دقیق کلنگ هایی که در زمان های مختلف به ویژه ایام انتخابات به زمین زده شده و هرگز به نیمه راه نیز نرسیده اند را روشن نمایند.

 

مسئولان بدانند مردم ما در حال حاضر بیش از هر چیزی دیگری به قطره ای اعتماد نیاز دارند و می دانند کردستان و به ویژه بیجار با پروژه هایی بی سرانجام بهشت نمی شود.

 

انتهای پیام/

شنبه 13 آذر 1400 | 11:19

کد خبر : 42340

منتشر کننده : ط ج/bj

محسن پاسخ شنبه 13 آذر 1400 | 17:06

0
1

آنها که دم از صداقت وامانتداری میزدند کاش حالا که دیگر مسئولیتی ندارند ودرویلای لاکچری خود آرام وآسوده نشسته اند وبه حیوانات خانگی میلیونی خود غذا میدهند ودرکنار استخر لم زده اند اندکی به عملکرد چهارساله خود فکر کنند وبرای خود قضاوت کنند ورای بدهند که آیا واقعا با مردم این استان صصصصصصصصصصصصصاددددددددددققققققققققق بودند.ما نه قاضی هستیم نه خدا قضاوت را به خود آنها واگذار میکنیم .

با پاسخ شنبه 13 آذر 1400 | 21:55

1
0

سلام
جرا اینقدر سنگ قروه و بیجار به سینه میزنی مگه سنندج با وجود مرکزیت کارخانه ای داره یا خیلی توسعه یافته است یا جوونهاش همه سرکار هستند تو این استان همه چیز به بیجار و قروه ختم میشه سایر شهرهای دیگه انسان نیستند و باد هوا میخورند

محسن پاسخ یکشنبه 14 آذر 1400 | 08:01

0
0

سلام باجان فک کنم یا توعمرت بیجارنیومدی یا اصلا تازه اسمشو شنیدی بهتره اگه وقت کردی یه سری به بیجار بزن خودت میفهمی چرا اینقدسنگ یجارو به سینه میزنه شهری که بیشترین قدمت رو دراستان داره سی وسومین شهر ثبت شده ایران حالا تبدیل شده به یک روستای بزرگ وخالی از سکنه. خیلی حرف جالبی زدی تو این استان هه چیز ختم میشه به بیجارواقعا حرف خنده داری زدی میشه بگی چی به بیجار ختم شده. البته بله درست میگی غارت میراث فرهنگی .غارت معادن عظیم سنگ آهن بله واقعا همه چیز ختم شده به بیجار.بیجار حتی از داشتن یک دستشویی عمومی که مسافرین ازش استفاده کنن محرومه

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید