کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

وقتی کارکرد مغایر با اهداف است؛

نارضایتی مردم از خدمات مراکز جامع سلامت درون محله ای؛ تا فردی خودش مراجعه نکند کسی پیگیر سلامتیش نخواهد بود

مشکلات،داندانپزشکی،سلامت

مردم محلات مختلف در استان کردستان از عملکرد مراکز خدمات جامع سلامت رضایت ندارند و کارکرد این مراکز را مغایر با اهداف ایجاد آن می دانند.

به گزارش کُردتودی، این روزها دعای بسیاری از مردم در حق دیگری این است که «خدا بهت سلامتی بده» و خیلی ها هم  بر این باورند که سلامتی که داشته باشی همه چیز درست میشه، و این یعنی اینکه سلامتی برای همه مهم است و زمانی که آن را از دست می دهیم تازه می فهمیم که چه نعمت بزرگی  را از دست داده ایم.

 

پس سلامتی حق همگانی است و احقاق آن نیازمند پاسخگویی دستگاه ها، نهادهای دولتی و خصوصی مرتبط و مسئولیت پذیری همه اقشار جامعه است.

 

 

دغدغه بسیاری از مردم خصوصا با شیوع ویروس کرونا این روزها حفظ سلامتی است از این رو ترس از بیماری  هر کسی را به خود مراقبتی ترغیب می کند، که در این خصوص نقش بسیاری از مراکز مانند اورژانس ها و یا مرکز های بهداشتی در هر محله ای برای رسیدگی به بیماران بیشتر از هر وقتی خواهد بود اما متاسفانه در این میان نبود پاسخگویی مناسب در مراکز بهداشت به ویژه در محله های حاشیه نشین سنندج، وقفه بین معاینه اولیه پزشک تا پیگیری وضعیت بیمار، فعال نبودن برخی از پزشکان متخصص در شیفت کاری تنها بخشی از مشکلات مردم در مراکز درمانی و بهداشت محله ها است.

 

 

ابراز این ناراحتی را بسیاری از شهروندان که این روزها به مراکز و یا پایگاه های سلامت در داخل محلات مراجعه می کنند را تایید می نمایند به طوری که بسیاری از آنان، در ارتباط با خبرنگار کردتودی پیگیری این موضوع را از مسئولین مربوطه خواستار شده اند.

 

رسول فاتحی یکی از اهالی محله کانی کوزله سنندج و پیرمرد 68 ساله ای که این روزها با بیماری دیابت دست و پنچه نرم می کند با ابراز ناراحتی از عملکرد مسئولین بهداشت محله خود در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: با اینکه محله ما دارای مرکز بهداشت است اما عملا هیچگونه اقدامی جهت ارزیابی سلامت مردم توسط پرسنل و کارشناسان سلامت صورت نمی گیرد و این بدان شکل است که تا وقتی مشکلی از لحاظ سلامت برای کسی پیش نیاید و خود به مرکز بهداشت مراجعه نکند کسی پیگیر سلامت آن شخص نخواهد بود.

 

وی گفت: مردم این منطقه در زمینه بهداشتی و درمانی با مشکلات عمده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند چرا که در این مراکز حتی امکانات اولیه درمانی هم وجود ندارد.

 

 

در ادامه جهانگیر یوسفی مسئول مرکز بهداشت سنندج در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: مراکز خدمات جامع سلامت یا شهری است یا روستایی که ساختار مربوط به خود را دارند و بر اساس این تعریف در شهرستان سنندج 33 مرکز بهداشتی شهری و روستایی وجود دارد که از این تعداد شهری، حدود 10مرکز آن در حاشیه شهر قرار دارد و همه این مراکز از پزشک، ماما، بهداشت محیط، روانشناش و مراقب سلامت برخوردار هستند که مشغول ارائه خدمات به مردم هستند.

 

وی با اشاره به نوع خدمات ارئه شده در این مراکز عنوان داشت: همکاران ما در این مراکز بر حسب شرح وظایفی که دارند به مراجعه کننده خدمت می کنند اما در موارد خاص بسیاری از بیماری ها بررسی تخصصی را می طلبد که  دیگر در حیطه مسئولیت ماما و یا پزشک عمومی نیست و باید شخص مراجعه کننده  برای درمان فراتر از یک مرکز بهداشتی اقدام کند.

 

 

یوسفی گفت: شیوع کرونا و کمبود نیرو، کادر درمان، چه در مراکز بهداشتی و چه در بیمارستان ها را تحت فشار قرار داده است و همین امر باعث شده تا شاید هر چند کادر درمان در تلاشند تا کم کاری صورت نگیرد اما چنین مشکلاتی هر از گاهی در مراکز بهداشتی و درمانی دیده خواهد شد.

 

مسئول مرکز بهداشت سنندج در ادامه افزود: پیگیری چگونگی روند بیماری شخص مراجعه کننده توسط کادر درمانی مرکز بهداشت یکی از الزامات است که باید انجام پذیرد.

 

وی خاطر نشان کرد: در 33 مرکز بهداشت شهری و روستایی شهرستان سنندج 46 پزشک مشغول به ارائه خدمت به مردم در حوزه سلامت هستند.

 

یوسفی نداشتن داندانپزشک در بعضی از مراکز جامع سلامت شهرستان سنندج را یکی از مشکلات اساسی در این حوزه عنوان داشت و افزود: امیدواریم با عنایت مسئولین  علوم پزشکی مجوزاتی برای جذب دندانپزشک و دستیار دندانپزشک در این مراکز داده شود تا ارائه خدمت به مردم بهتر انجام پذیرد.

 

انتهای پیام/c.l

سه شنبه 9 آذر 1400 | 10:03

کد خبر : 42299

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید