کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

کشاورزی حفاظتی نسخه نجات‌بخش کشاورزی در شرایط خشکسالی/ 88 درصد اراضی زراعی کردستان دیم است

کشاورزی، کردستان، ادوات کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: انجمن کشاورزی حفاظتی برای اولین بار در کشور، در کردستان تشکیل می‌شود.

به گزارش کُردتودی، محمدفرید سپری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: انجمن کشاورزی حفاظتی برای اولین بار در کشور و با محوریت کشاورزان پیشرو در کردستان تشکیل می‌شود. 

 

سپری با بیان اینکه 70 درصد برنامه ابلاغی کشاورزی حفاظتی در استان به اجرا درآمده است، افزود: در سال زراعی جاری و در راستای کشاورزی حفاظتی 62 هزار هکتار برنامه ابلاغی برای کم‌خاک‌ورزی داشته‌ایم که تاکنون 61 هزار هکتار عملیاتی شده و کشت‌های بی‌خاک‌ورزی هم 28 هزار هکتار برنامه ابلاغی بوده که یک هزار و 847 هکتار انجام شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه کشاورزی حفاظتی مرحله گذار از کشاورزی مرسوم به پایدار است تصریح کرد: باید با اعتقاد راسخ و بهره‌گیری از دانش و تجربیات کسب شده در جهت توسعه کشاورزی حفاظتی تلاش کنیم و زارعان استان به خوبی از مزایای این روش از زراعت مطلع شوند.

 

سپری اذعان کرد: باید کشاورزی حفاظتی با تمام اصول سه‌گانه آن با در نظر گرفتن ملاحظات اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و .. در استان به اجرا درآید و در نهایت منجر به پایداری تولید شود.

 

وی با بیان اینکه 88 درصد اراضی زراعی استان دیم است و تنها راه تامین رطوبت خاک بارندگی‌های سالانه است، تصریح کرد: کشاورزی حفاظتی نسخه نجات‌بخش کشاورزی در تمام شرایط آب و هوایی به خصوص خشکسالی‌ها است.

 

سپری با بیان این که حفظ رطوبت خاک از مهمترین شرایط لازم برای رشد و نمو گیاه است، اذعان کرد: در کشاورزی حفاظتی با حفظ بقایای گیاهی و عدم زیرورو کردن خاک رطوبت خاک به خوبی حفظ می‌شود.

 

وی کشاورزی حفاظتی را ناجی بخش زراعت استان در شرایط خشکسالی دانست و یادآور شد: در شرایط خشکسالی بی‌سابقه سال زراعی گذشته در کردستان، کشاورزانی که از روش کشاورزی حفاظتی در اراضی خود استفاده کردند کاهشی در تولید محصول نداشتند و حتی در بعضی از اراضی دیم بیشتر از 2 تن گندم تولید کردند.

 

سپری خاطرنشان کرد: سه اصل و ستون کشاورزی حفاظتی یعنی پوشش دائمی سطح خاک با بقایای گیاهی، حداقل بهم خوردن خاک و تنوع تناوب زراعی باید تا حد امکان در کشت‌های زراعی رعایت شود.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه 244 دستگاه کشت مستقیم غلات در استان وجود دارد، تاکید کرد: از اعتبارات خط مکانیزاسیون و نیز طرح جهش تولید برای خرید ادوات کشاورزی حفاظتی تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

 

سپری با بیان این که گاوآهن شمشیری بر تن زمین‌های زراعی است گفت: بر هم زدن خاک و  زیرورو کردن آن باعث از بین رفتن رطوبت خاک و از بین رفتن مواد آلی آن می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: کشاورزی حفاظتی در جهت حفظ محیط زیست و پایداری تولید و همچنین حفظ منابع آب و خاک برای آیندگان بسیار تاثیرگذار است.

 

وی با بیان این که کشورهای توسعه‌یافته مثل استرالیا نزدیک به 50 سال است در حوزه کشاورزی حفاظتی فعالیت می‌کنند، یاداوری کرد: استان کردستان پتانسیل‌های لازم برای توسعه این روش از کشاورزی را دارد که باید انجمن کشاورزی حفاظتی در این راستا با جدیت فعالیت کند.

 

وی با تاکید بر این که باید کشاورزی حفاظتی به یک گفتمان همگانی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: برای عملی‌شدن این مهم باید مراکز علمی و دانشگاه‌ها در کنار تشکل‌ها با همراهی و همکاری مجموعه جهاد کشاورزی در این راستا گام بردارند.

 

سپری عنوان کرد: اعضای انجمن کشاورزی حفاظتی از کشاورزان پیشرو و افرادی تشکیل خواهد شد که به این باور و یقین رسیده باشند که کشاورزی حفاظتی نسخه نجات‌بخش دیم‌زارهای استان است و در تمام شرایط آب و هوایی، پایداری تولید و کسب درآمد را برای کشاورز حفظ خواهد کرد.

 

وی افزود: در سایه پروژه امنیت غذایی ما در استان توانسته‌ایم ارقام مختلف غلاتی مثل گندم، جو، نخود و ... در استان تولید و معرفی کنیم که در اجرای کشاورزی حفاظتی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 

انتهای پیام/j.o

شنبه 22 آبان 1400 | 09:00

کد خبر : 42085

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید