کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سرمایه های دیده نشده ای به وسعت ایران؛

گردشگری؛ صنعتی که مغفول مانده است/ رشد اقتصادی کشور چشم انتظار توسعه زیرساخت های گردشگری

گردشگری، مغفول، توسعه گردشگری، کردستان، رونق اقتصادی، سرمایه گذار

استان کردستان دارای 800 اثر تاریخی ثبت شده است که بستر مهم رونق گردشگری است که در طی چند سال گذشته مورد غفلت قرار گرفته است.

به گزارش کُردتودی، بر طبق اسناد و کتب تاریخی، استان کردستان قسمتی از سرزمینی است که در گذشته در شرق سرزمین مادها با نام پارسوا یا پرسوا قرار داشته است.

 

به همین علت آثار تاریخی در دل خود جای داده که میراث گرانبهایی است که توجه به آن و برنامه ریزی مدون می تواند موجب رونق اقتصای این استان کم برخوردار شود.

 

به گفته معاون میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کردستان تا کنون 930 اثر میراث فرهنگی شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان طبیعی در کرستان به ثبت ملی رسیده است.اقتصاد گردشگری جزئی از اقتصاد است که متاسفانه در استان کردستان مغفول مانده است.

 

در حوزه زیر ساخت های گردشگری مشکل داریم

 

علیرضا پیران یکی از طبیعت گردان کردستانی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: استان کردستان از لحاظ زیر ساخت گردشگری با نقطه مطلوب خیلی فاصله دارد و رونق صنعت گردشگری در این استان نیازمند توجه بیشتر مسوولان است.

 

وی افزود: شهرستان بیجار یکی از شهرهای قدیمی کردستان است که دارای 7500 سال قدمت می باشد، دارای نقاط گردشگری بکری است که متاسفانه به علت نداشتن زیر ساخت و مکان های مناسب برای پذیرایی از گردشگران همچنان اسیر خاک و خاشاک شده اند.

 

پیران عنوان کرد: دولت وظیفه دارد زمینه‌های حضور گردشگر را فراهم کند چراکه این امر علاوه بر صرفه اقتصادی موجب ترغیب سرمایه‌گذاران نیز می‌شود.

 

 

بازگشایی قفل پروژه های گردشگری نیازمند اعتبار است

 

قربانی یکی دیگر از شهروندان بیجاری بیان داشت: پل تاریخی صلوات آباد، منطقه حفاظت شده بیجار، قلعه گبرها در قمچقای از مهمترین نقاط گردشگری شهرستان بیجار است که امیدواریم روزی شاهد بازگشایی قفل های زده شده بر این پروژه های گردشگری باشیم.

 

وی تصریح کرد: ورود سرمایه گذاران یکی از مهمترین عوامل توسعه صنعت گردشگری در استان کردستان است.

 

این شهروند کردستانی ادامه داد: توسعه گردشگری موجب بهبود زیر ساخت ها می شود و توجه به آن موجب اشتغالزایی و رشد اقتصادی استان می شود.

 

 


930 اثر میراث فرهنگی کردستان ثبت ملی شده است

 

یعقوب گویلیان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان 2 هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

 

وی افزود: از آثار ثبت شده استان در فهرست آثار ملی ۷۹۳ اثر غیرمنقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۹ اثر منقول، ۲۵ اثر میراث طبیعی و ۹۳ اثر میراث معنوی است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: موزه "باستان شناسی" در عمارت ملا لطف الله شیخ الاسلام، موزه "خانه کُرد" در عمارت آصف و "کاخ موزه عمارت خسروآباد" سه موزه دولتی واقع در سنندج و موزه محلی روستای "نگل" در مسیر سنندج به مریوان و "یانه کورده‌واری" در شهر مریوان ۲ موزه مربوط به بخش خصوصی استان هستند.

 

 

ثبت جهانی منطقه هورامان موجب رونق اقتصادی منطقه می شود

 

گویلیان در ادامه از ثبت جهانی منطقه هورامان در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو خبر داد و بیان داشت: این رویداد مهم فرهنگی مطمئنن در رونق اقتصادی منطقه تاثیر زیادی دارد.

 

وی عنوان کرد: منطقه هورامان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی نیازمند توسعه است و بدون تردید با ثبت جهانی آن شاهد رونق بیش از پیش این منطقه خواهیم بود.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: صنعت گردشگری از بزرگترین صنایع در حوزه اقتصاد محسوب شده و استان کردستان با ویژگی‌های منحصر به فرد فرهنگی، تاریخی و طبیعی می‌تواند جایگاه ویژه در صنعت گردشگری کشور داشته باشد.

 

گویلیان تصریح کرد: آداب و سنن و فرهنگ مردم هورامان سرمایه‌ای برای همه ایرانیان بوده و اکنون این ویژگی فرهنگی به میراثی برای جهانیان تبدیل شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه حفاظت از ارزش های فرهنگی موجب تقویت دیگر حوزه ها می شود، افزود: بخش اعظم منطقه هورامان در کشور ایران قرار گرفته و بخش کوچکی نیز در کشور عراق واقع شده است و سازمان یونسکو تنها بخش ایران را به عنوان میراث جهانی اعلام کرده است.

 

و اما....

 

به گفته کارشناسان گردشگری، ورود هر گردشگر به استان به طور مستقیم و غیر مستقیم برای 9 نفر اشتغالزایی ایجاد می کند که هیچ صنعتی نمی تواند آنقدر مهم باشد و موجب رونق اقتصادی شود.

 

در این میان نگاه مدیران به حوزه گردشگری باید تغییر کند تا بتواند با بازکردن راه برای سرمایه گذاران موجب رونق اقتصادی منطقه شوند.

 

انتهای پیام/x.l

 

سه شنبه 30 شهریور 1400 | 13:00

کد خبر : 41446

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید