کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

هنرمند و مجسمه ساز بیجاری در گفتگو با کُردتودی:

زیباسازی شهری اولویتی که مغفول مانده/ یکی از افتخاراتم ساخت سردیس مشاهیر گروس است

هنرمند مجسمه ساز، سردیس مشاهیر گروس، فضای سبز، شهرداری

محمدباقر ایرجی هنرمند و مجسمه ساز بیجاری گفت: زیباسازی شهری از جمله موارد مهمی است که در راستای توسعه شهری اهمیت زیادی دارد اما متاسفانه این مهم در شهرستان بیجار مغفول مانده است.

به گزارش کُردتودی، محمدباقر ایرجی هنرمند، مجسمه ساز و آبنماساز بیجاری است که ۲۷ سال در این عرصه فعالیت می کند.

 

این مجسمه ساز بیجاری در گفتگو با خبرنگار کردتودی، به کار تمام وقت خود اشاره و عنوان کرد: من همواره برای شهر و دیارم وقت گذاشتم، همواره تا پاسی از شب مشغول به کار هستم، دوست داشتم بیشتر حمایت می‌شدم اما متاسفانه بعضی کم‌کاری‌ها و سنگ‌اندازی‌ها وجود دارد البته در کنار آن افراد زیادی نیز از من حمایت کرده اند، هر چند امیدوارم شرایط بیشتر مهیا شود تا بتوانم در این خصوص خدمت کنم.

 

ایرجی در ادامه گفت: بیجار نیاز به افرادی دارد که دائما در حال کار و تلاش باشند تا بتوانیم دست در دست هم شهر را آباد کنیم.

 

وی افزود: متاسفانه در زیباسازی شهری اندکی ضعف داریم و مقصر این موضوع نیز خودمان هستیم، باید فعالیت‌هایمان در خور شأن این دیار باشد چرا که این آب و خاک شهدای زیادی داده است و باید به نحوی کار کنیم که مدیون خون آنان نباشیم.

 

ایرجی گفت: اغلب مجسمه‌هایی که در شهر بیجار وجود دارد توسط من ساخته شده و من خود را هنردوست و خدمتگذار می‌دانم، در بیجار می‌توان کارهای زیادی انجام داد، در حال حاضر از لحاظ بحث عمرانی و هنری شهرداری‌ها در مذیقه هستند، با این حال امیدواریم با حمایت بیشتر بتوانیم در دو سال آینده کارهای خوبی انجام دهیم.

 

 

ساخت مجسمه های شهری راه حل مناسب برای زیباسازی عمومی است

 

ایرجی در پاسخ به این سوال که هم اکنون چه مسئولیتی دارد اظهار کرد: در حال حاضر مسئول زیباسازی و فضای سبز شهرداری بیجار هستم، برای زیباسازی و فضای سبز در شهر فعالیت‌هایی انجام می‌شود و البته مردم بیجار بسیار فهیم بوده و حافظ امانت‌هایی هستند که در شهر قرار دارد، هر چند کودکان در سنین کم شیطنت‌هایی دارند که امیدوارم با فرهنگ‌سازی اموال عمومی تخریب نشود.

 

وی به اهمیت زیبا سازی شهری اشاره کرد و بیان داشت:فضاهای شهری محل وقوع رخدادهای زندگی اجتماعی شهروندان می باشد بنابراین توجه به طراحی این فضاها باعث ارتقای کیفیت زندگی و تعامل شهروندان با شهر خود است، ساخت مجسمه‌های شهری و استفاده از آن در عرصه فضاهای عمومی یکی از راه‌حل‌های مناسب برای زیباسازی و ارتقا کیفی این فضاها است.

 

وی به اقدامات مهم صورت گرفته در راستای زیبا سازی شهری اشاره کرد و گفت: با توجه به اقدامات خوبی که در سال گذشته صورت گرفت در واحد زیباسازی اقدامات خوبی انجام شد اما با تغییر شهردار اقدامات در دست اجرا ادامه پیدا نکرد.

 

وی افزود: تا زمانی که از ناحیه مسئولین حمایت معنوی از هنر هنرمندان صورت نگیرد نمیتوان اقدامات اساسی و مهمی در راستای تولید آثار فاخر برداشت و به توسعه زیباسازی شهری کمک کرد.

 

برخی کارها به علت سوء مدیریت شهرداری ابتر مانده است

 

ایرجی اضافه کرد: تا امروز المان های بسیاری در سطح شهر ایجاد شده است از جمله نمای پارک سراب که راه اندازی شد و با صحبت های که با شهر دار سابق صورت گرفته بود بنا بود اب نمای زیبایی نیز در سه راه ورودی خیابان الماسیه انجام شود اما متاسفانه همین مهم توسط شهرداری به انجام نرسید.

 

وی ادامه داد: از اعضای شورا که نماینده منتخب مردم هستند انتظار داریم به دنبال افراد توانمند و خوش ذوق بروند و به توسعه زیباسازی فضای شهری کمک کنند.

 

عدم مدیریت صحیح موجب خراب شدن فضای سبز موجود در شهر شده است

 

استاد برجسته بیجاری به از بین رفتن فضای سبز شهر بیجار اشاره کرد و بیان داشت: سال ۹۹در راستای توسعه فضای سبز انقلابی صورت گرفت و اقدامات اساسی در راستای توسعه فضای سبز انجام شد.

 

وی ادامه داد: متاسفانه با بی توجهی که صورت گرفت و درختان کاشته شده خشک شد که این مهم به دلیل عدم مدیریت صحیح بی توجهی زیادی که به فضای سبز شده صورت گرفته است.

 

ایرجی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد:انتظار داریم شورای جدید با حمایت لازم به رفع مشکل خشک شدن درختان سطح شهر اقدام کند چرا که این مهم به دلیل عدم مدیریت صحیح ایجاد شده است.

 

وی گفت:اسیب شناسی لازم در زمانی که برگ درختان در حال خشک شدن بود انجام شد و به شهردار وقت اعلام شد اما توجهی صورت نگرفته است.

 

مسئول زیباسازی و فضای سبز شهر بیجار در ادامه گفت: اما من با مقدار دانشی که داشتم تعدادی از درختان خشک شده را مورد احیا قرار دادم و خوشبختانه تعدادی از این درختان مجدد احیا شدند.

 

 

جلوگیری از خشک شدن درختان قدیمی بیجار با همکاری ادارات مرتبط

 

ایرجی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده در راستای احیای درختان خشک شده در سال ۸۹ در سطح شهر اشاره کرد و بیان داشت: درختان قدیمی سطح شهر به استثنای دو مورد درخت که مبتلا به افت شبشک بود با بررسی و اقدامات سریع کارشناسان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در راستای رفع خشک شدن این درختان اقدام شد و شاخه های افت زده و مبتلا پاکسازی و معدوم شد.

 

وی در ادامه به زیباسازی فضای بلوار شهرک پردیس و نارضایتی شهروندان این منطقه اشاره کرد و گفت: خدا را شاکریم که توانستیم پارک شهرک پردیس و زمین فوتبال این منطقه را احیا و باز سازی کنیم همچنین بنا بود در راستای توسعه زیبا سازی شهر بلوار شهرک پردیس مزین به آیات قرآنی و اسما متبرکه شود و فضای سبز مناسبی ایجاد شود اما متاسفانه برخی قسمت ها بدون اطلاع به بنده طرح فوق را به چالش کشیدند.

 

ایرجی ادامه داد: نتیجه این سو مدیریت موجب شد تا این طرح به سرانجام نرسد و اجرای این طرح ناکام بماند.

 

ایرجی به مهم‌ترین اقدامات اجرایی خود در واحد زیباسازی و فضای سبز بیجار اشاره کرد و بیان داشت: خوشبختانه در سال گذشته با حمایت بسیار خوب شهردار وقت اقدامات بسیار خوبی از جمله تکمیل آب نمای پارک سراب، محوطه سازی دور برگردان برخی از میادین شهر، ساخت نمادی از جاه آب و نصب در انتهای بلوار امام(ره)، ساخت ۱۲ایموجی ، ساخت ۱۲۰ لانه پرنده و نصب بر روی درختان سطح شهر، ساخت چهار دسته سفره هفت سیم ، طراحی و باز سازی میدان فاضل گروهی، ساخت دو عدد سردیس شهید دریا دار یابند و شیخ فاضل گروسس از جنبه اقداماتی بود که در راستای زیباسازی شهری انجام پذیرفت.

 

وی در پایان تاکید کرد: انتظار می رود مجموعه شهرداری و شورای شهر با همدلی و تلاش مضاعف در جهت خدمت به مردم گام های استواری بردارند و به زیبا سازی شهری کمک کنیم.

 

انتهای پیام

سه شنبه 23 شهریور 1400 | 08:37

کد خبر : 41359

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید