کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

غافل شدن از روستاها یا همان زیربناهای اقتصاد؛

دشنه بی‌توجهی بر تن زخمی جاده‌ها/ 250 کیلومتر راه روستایی بدون آسفالت در انتظار قیر

آسفالت، مناطق روستایی، کردستان

روستاهای کردستان با وجود تامین بخشی اعظمی از مواد غذایی موردنیاز و نقش تاثیرگذار در توسعه اقتصاد شهرها متاسفانه راه دسترسی آنها به مناطق شهری از جمله به منظور حمل و نقل آسان محصولات تولیدی کشاورزان با مشکلاتی مواجه است.

به گزارش کُردتودی، ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی در کشور ما، به خصوص پس از انقلاب در مناطق مختلف از جمله استان‌ها، شهرها و روستاهای محروم از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و امروزه نیز شاهدیم که هیچ روستایی از عملیات عمرانی تاکنون محروم نمانده است.

 

بی شک، روستاها در کشور ما از مناطق محروم به شمار رفته و نبود امکانات لازم با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی و زندگی مدرن شهری طی دو یا سه دهه گذشته باعث مهاجرت بی‌رویه و گسترده روستاییان به شهرها و مناطق حاشیه‌ای آن شده که همین مساله نیز معضلات جامعه شهری ما را امروز دوچندان کرده است.

 

در این رابطه نقش راه‌های ارتباطی و جاده‌ها در مناطق روستایی همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و این مساله در استان کردستان نیز از گذشته‌های دور و نزدیک جزو دغدغه‌های مهم مسوولان به شمار رفته است.

 

 

اما ... وضعیت آسفالت راه‌های روستایی استان کردستان دیگر قابل قبول و حتی قابل تحمل نیست، چاله‌هایی به وجود آمده که پدر جلوبندی خودروها را درآورده و باعث ساییدگی لاستیک‌ها شده است؛ با این وضعیت گرانی لاستیک و هزینه‌های تعمیر خودرو مگر می‌شود به دل جاده‌های پر از چاله، فرورفتگی و شکستگی زد؟

 


 این‌ها تنها گوشه کناری از گله‌مندی مردم استان کردستان است، حوادث تاسف باری در این راه‌ها رقم خورده و چه داغ‌ها که بر دل مردم نهاده شده، مطالبه آن‌ها به حق و به جا است کاش به جای مرهم نهادن بر آسفالت‌های تخریب شده، فکری اساسی برای آن‌ها اندیشیده و روکشی مناسب انجام شود.

 

جاده روستاهای استان مناسب تردد نیست و باعث به وجود آمدن سوانحی شده است که متاسفانه منجر به فوت و زخمی شدن می شود.

 


وعده ای دیگر برای آسفالت راه های روستایی در کردستانرئیس اداره راه روستایی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای کردستان گفت: در حال حاضر 60 درصد راه های ارتباطی روستاهایی با جمعیت بالای 20 خانوار در سطح استان آسفالت است.
 

 عطاالله ایران منش اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام شده طی برنامه ۲ ساله در سال های 1400 و 1401 در صورت تامین اعتبار حدود ۲۵۰ کیلومتر راه روستایی جدید آسفالت خواهد شد.

 

وی افزود: تعداد کل روستاهای دارای سکنه کردستان یک هزار و ۶۷۴ مورد است که از نظر شاخص برخورداری از راه آسفالته در مقیاس طول حدود ۵۰ درصد از راه های روستایی استان و از نظر شاخص جمعیتی حدود ۶۰ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از راه آسفالته بهرمند هستند.

 

رئیس اداره راه روستایی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای کردستان ادامه داد: از زمان واگذاری وظیفه ساخت و نگهداری راه های روستایی از ادارات راه و شهرسازی به ادارات راهداری و حمل ونقل جاده ای، با وجود محدودیت شدید اعتباری، اقدامات بسیار مناسب و مفیدی در زمینه استفاده بهینه از ماشین آلات راهداری جهت آماده کردن زیرسازی پروژه های راه روستایی انجام گرفته است.

 

 

ایرانمنش یادآور شد: در این راستا می توان اشاره به ۱۲۰ کیلومتر آسفالت راه روستایی جدید از نیمه دوم سال ۹۸ تا کنون کرد که در راستای ارتقای بهره وری در بخش راه های روستایی استان و شاخص های برخورداری از راه آسفالته مناسب، این اداره کل نسبت به شناسایی پروژه های راه روستایی که از نظر جمعیت واجد شرایط و حجم عملیات کمتری را دارا هستند، اقدام کرده که در دوره 2 سال اخیر عملکرد قابل قبولی در این زمینه برای این اداره کل به همراه داشته است.

 

وی بیان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده طی برنامه ۲ ساله در سال های 1400 و 1401 در صورت تامین اعتبار حدود ۲۵۰ کیلومتر راه روستایی جدید آسفالت خواهد شد.

 

 

رئیس اداره راه روستایی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای کردستان گفت: در سال جاری اعتبارات بسیار مناسبی برای راه های روستایی استان در نظر گرفته شده که در صورت تحقق و تخصیص به موقع و مناسب، جهش خوبی در ارتقای مشخصات راه های روستایی استان خواهیم داشت.

 

انتهای پیام/m.r

دوشنبه 22 شهریور 1400 | 00:26

کد خبر : 41319

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید