کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در دیدار نماینده ولی فقیه کردستان با مردم مرزدار بخش ننور بانه عنوان شد؛

کولبری تنها منبع درآمد بخشی از مرزنشینان کردستان/ بخش عمده ای از مشکلات کولبری مربوط به دولت است

اخبار بانه، بخش ننور، کولبران، مرزداران، گردشگری،قاچاق،سیرانبند،سد عباس آباد،مبادلات مرزی

حجت الاسلام و المسلمین عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: تنها با مطالبه گری نمی توانیم کاری برای کولبران انجام دهیم باید برنامه ای جایگزین کولبری شود و با ارائه برخی راهکارها امکان دارد که آمار کولبری کمتر شود اما به کلی حذف نمی شود.

به گزارش کُردتودی، حجت الاسلام عبدالرضا پور ذهبی در دیدار با مردم مرز دار بخش ننور بانه اظهار داشت: برای حل مشکلات و حذف پدیده کولبری مرزنشینان، افراد تحصیلکرده و مسوولان محلی که از منطقه آگاهی دارند، راهکارهای عملی ارائه دهند،  بخشی از مشکلات کولبری کار دولت است اما بخشی به مسایل اقتصادی و روانشناختی بستگی دارد که باید در این زمینه تحقیق شود.

 
وی افزود: تاکنون برای رفع پدیده کولبری و جلوگیری از ورود کالاهای ممنوعه به کشور اقدامات خوبی از سوی مرزداران انجام شده اما هیچکدام از راهکارها باعث حذف پدیده کولبری نشده که باید راهکاری مناسب و قابل اجرا ارائه شود،با مطالبه کردن نمی توانیم کاری انجام دهیم باید برنامه ای جایگزین کولبری شود با ارائه برخی از راهکارها امکان دارد که آمار کمتر شود اما به کلی حذف نمی شود.
 
 
حجت الاسلام پور ذهبی در پایان خاطر نشان کرد: وام های با کارمزد پایین حرام نیست اما وام های با سود بالا حرام است که برای اثبات این موضوع باید به آیات قرآن کریم رجوع کنیم و یا شارع این را اثبات کند و شورای افتا در این زمینه نظر بدهد، شورای عالی افتای بانه در مورد سود وام بنیاد مسکن نظر دهند و اگر شورای عالی افتا کارمزد چهار درصد را حرام می داند اعلام کند.
 
 
منبع درامد مردم بخش ننور مراودات مرزی و کولبری است
 
 
در ادامه ماموستا رحمان صالحزاده امام جمعه شهر بوئین بخش نمشیر گفت: کولبری به نماد رنج و مظلومیت مرزنشینان تبدیل شده تنها راه تامین معیشت مردم این منطقه است و کولبران برای تامین معیشت خود را سرما، گرما و طبیعت سخت در جدال هستند.
 
 
ماموستا رحمان صالحزاده امام جمعه شهر بوئین بخش نمشیر بانه اظهار کرد: بازارچه مرزی، جنگل های بکر، قرآن تاریخی هفتاش و کانی نچیران بوئین از ظرفیت های مهم گردشگری بخش ننور است با وجود این ظرفیت ها مهمترین منبع درامد مردم این بخش مراودات مرزی وکولبری است.
 
 
وی با بیان اینکه جاده بانه- سیرانبند شاه راه تجاری بانه است افزود: باتوجه به اینکه بیش از ۵۰ روستا در مسیر جاده بانه- سیرانبند واقع شده و یکی از مناطق بکر گردشگری است سالانه شاهد کشته و زخمی شدن صدها نفر در این مسیر هستیم.
 
 
ماموستا صالحزاده در پایان خاطر نشان کرد: ۲ بانده کردن این جاده به طول ۱۰ کیلومتر بسیار ضروری است که از بسیاری از حوادث جلوگیری می کند علاوه بر این جاده تعدادی از روستاها در فصل زمستان غیر قابل عبور هستند، مشکل آب و خط اینترنت از دیگر مشکلات این بخش است و شهر بوئین نه از امکانات روستایی و نه امکانات شهری برخوردار است.
 
 
باید خدمت گذار مردم و پاسخگوی مشکلات مردم باشیم 
 
 
در ادامه اسماعیل رستم پور فرماندار بانه گفت:  بخش ننور در نقطه صفری مرزی قرار گرفته و مرزها دولبه است هم می تواند سود دهی بالا داشته باشند هم می تواند باعث ایجاد ناهنجارها و قاچاق کالاهای ممنوعه شود.
 
 
اسماعیل رستم پور فرماندار شهرستان بانه نیز با اشاره به اینکه مشکلات معیشتی و اقتصادی و تحریم های ظالمانه مشکلاتی را برای ما در انجام مسوولیت ایجاد کرد اظهار کرد: باید خدمت گذار مردم و پاسخگوی مشکلات مردم باشیم و در این راستا نهایت تلاش خود را برای رفع تنگناها بکار گرفتیم.
 
 
وی افزود: برای بحث منطقه آزاد یک هزار و ۹۲۰ هکتار از زمین های بخش ننوربه منطقه آزاد اختصاص یافته که در زمینه توسعه صنعت و تجارت خارجی نقش مهمی دارد و امیدوارم بیشترین بهره برداری را از این منطقه داشته باشیم، در راستای بهره مندی مردم شهرستان بانه از مزایای مرزی اقدامات خوبی انجام شده و رسمی شدن مرز سیرانبند بانه نیز در همین راستا است.
 
 
رستم پور در پایان با بیان اینکه برای رفع مشکل سد عباس آباد بانه ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد گفت: کل اعتبارات شهرستان بانه ۴۳۰ میلیارد ریال است که حدود ۲۰ درصد تخصیص دارد.
 
 
پدیده کولبری یکی از دغدغه های مهم مسئولان و مردم است
 
 
بهزاد رحیمی نماینده مردم شهرهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: پدیده کولبری یکی از دغدغه های مهم مسوولان و مردم است که باید پایان یابد و اقداماتی نیز در این راستا انجام شده اما به نتیجه نهایی نرسیده که یکی از این اقدامات ساماندهی مبادلات مرزی و توزیع دفترچه های پیله وری و پرداخت یارانه صادرات سوخت به مرزنشینان است.
 
 
بهزاد رحیمی نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در طرح ساماندهی مبادلات مرزی با دفترچه های پیله وری هر دفترچه چهار نفر از اعضای یک خانوار را پوشش می دهد و ماهیانه به ازای هر نفر هفت میلیون ریال به حساب سرپرست خانوار واریز شود که تاکنون اجرایی نشده است.
 
 
وی با بیان اینکه کولبری سلامت و کرامت کولبران را به خطر می اندازد افزود: کولبری به دلیل جبر زمان، نبود درآمد در کردستان شکل گرفته که در قاموس و فرهنگ مردم کردستان نمی گنجد، طرح ساماندهی مبادلات مرزی به کندی اجرا شده و وعده های که در راستای اجرای طرح ساماندهی مبادلات مرزی به مرزنشینان داده شده به طور کامل اجرایی نشد.
 
 
رحیمی تاکید کرد: عده ای معاند و مخالفان امنیت مرزها از ضعف معیشتی مردم منطقه سوء استفاده کردند، کالاهای ممنوعه و قاچاق وارد می کنند که مورد تایید فرهنگ مرزنشینان کردستان نیست، در سالهای گذشته برای تامین معیشت مرزنشینان و واردات کالا ۲ بازارچه موقت مرزی در بانه تعریف شد که باید کالاهای وارداتی در مسیری توسط کولبران حمل شود.
 
 
وی اضافه کرد: کسانی از این راه کسب درآمد می کنند نگران تامین معیشت مرزنشینان نیست و هدف اصلی انها برهمزدن امنیت و آرامش منطقه است که باید در این زمینه آگاه سازی شود.
 
 
رحیمی خاطر نشان کرد: جاده کریم آباد بخش ننور از بانه تا سه راه بوئین ادامه دارد در سه سال گذشته ۲ بار دستخوش تغییر شده بخش از تغییر مربوط به جاده بانه- سوته است که تاکنون برای چهار بانده کرده این مسیر نتوانستیم اعتباری جذب کنیم،  منطقه ویژه اقتصادی بانه، منطقه آزاد تجاری بانه- مریوان و مرز رسمی سیرانبند بانه که نقش مهمی در بهبود معیشت مرزنشینان دارد جاده مناسبی ندارد.
 
 
انتهای پیام/z.l

چهارشنبه 23 تیر 1400 | 02:47

کد خبر : 40708

منتشر کننده : م.ا

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید