کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

حرکات نمایشی دولتمردان تدبیر و امید هم تالار مرکزی سنندج را به سرمنزل مقصود نرساند/پروژه ای که ۱۸ سال از کلنگ زنی آن می گذرد

کردتودی، کردستان،سنندج،تالار مرکزی، فرهنگ، هنر، رستمی

پروژه فرهنگ سنندج در دولت دوم محمد خاتمی تخریب و توسط مسئولان وقت وعده بازسازی آن طی دو سال داده شد که متأسفانه با گذشت ۱۸ سال از این ماجرا هنوز این امر محقق نشده است و دولت روحانی نیز در این هشت سال فقط ادامه دهنده وعده های سلف خویش بود.

به گزارش کُردتودی، کردستان جزو محروم ترین استان های کشور از لحاظ زیرساخت های فرهنگی و هنری بوده و بسیاری از شهرهای این استان از کوچکترین امکانات و زیرساخت ها در این عرصه بی بهره هستند.

 

دستگاه های فرهنگی و هنری همچون فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری طی دو دهه اخیر به جای اینکه یک نهاد تخصصی باشند متأسفانه به ابزاری برای تحقق امیال سیاست مداران تبدیل شده و از رسالت خویش دور شده اند.

 

غلبه امیال سیاسی بر امور تخصصی موجب تهی شدن این نهادها از افراد متخصص و دلسوز شده و بسیاری از پروژه های عمرانی در بدنه فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بدون حضور متخصصان و تنها با تاخت و تاز سیاسیون و پیمانکاران به پیش می رود.

 

 

پروژه تالار مرکزی سنندج به عنوان نماد ناکارآمدی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان طی ۲ دهه اخیر مطرح بوده و اکنون با گذشت ۱۸ سال از کلنگ زنی این پروژه هنوز شاهد ارائه آمارهای متناقضی از عملیات ساخت آن هستیم.

 

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان که از نعمت واحد عمرانی محروم بوده و بسیاری از نیروهای توانمند آن بازنشسته شده اند قدرت آنچنانی برای پیشبرد امور عمرانی را نداشته و طی چند سال اخیر نیز تنها مدیرکل تئاتری آن در حوزه ساخت پلاتوهای تئاتر و آن هم برای ادای دین به هم مسلکان خویش اقداماتی نه چندان قابل توجه انجام داده است.

 

به گفته عبیدالله رستمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان که در هفته نامه دولتی سیروان و کانال های مجازی این رسانه بازتاب یافته است، پیشرفت فیزیکی پروژه از سال 82 تا پایان 96 در مدت 14 سال را 25 درصد و از سال 97  تا 16 تیرماه جاری به 68 درصد رسیده است اما آقای مدیرکل شیوه سنجش این میزان پیشرفت فیزیکی را عنوان نکرده اند و نفرموده اند که اداره کلی که فاقد واحد عمرانی است این سنجش توسط چه کسی صورت گرفته است.

 

رستمی همچنین در این مصاحبه به وعده جذب اعتبارات مازاد بر اعتبارات سال 99 توسط نمایندگان سنندج در مجلس شورای اسلامی اشاره کرده است اما نگفته است که کدام نماینده، از چه محلی و به چه میزان برای این امر وعده داده است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در این مطلب ادعای چهار برابری بودجه این پروژه را در سال مالی ۹۹ کرده است و افزوده است که 37 میلیارد تومان برای عملیات احداث این پروژه با تخصیص 100 اختصاص یافته است.

 

رستمی ادعا کرده است که تا پایان سال 96 از محل اعتبارات ملی 10میلیارد تومان، سال 97 از محل اعتبارات ملی استانی شده 19 میلیارد تومان با 100درصد تخصیص،سال 98 حدود 9 میلیارد تومان با 100درصد تخصیص داده شده است.

 

با این ادعاهای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در خصوص اعتبارات اختصاص داده شده به پروژه تالار مرکزی سنندج و بر اساس وعده های مدیرکل قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان باید با این اعتبارات این پروژه اکنون تکمیل می شد اما هنوز گرفتار در بازی اعداد و ارقام است.

 

جالب تر اینکه بهرام نصرالهی زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سوم خرداد ماه و دقیقا ۴۵ روز قبل تر از مصاحبه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با سایت تابناک کردستان از پیشرفت ۷۰ درصدی این پروژه خبر داده بود.

 

 

بازی با اعداد و ارقام دردی از پروژه های عمرانی کردستان دوا نمی کند

 

این بازی با اعداد و ارقام توسط دولتمردان تدبیر و امید در واپسین روزهای مدیریتیشان در کردستان نوعی فرار رو به جلو از ضعف مدیریتیشان بوده و می توان گفت که این حنا دیگر رنگی ندارد و پروژه ای که ۱۸ سال از عملیات عمرانی آن می گذرد دیگر نیازی به این وعده های توخالی و آمارسازی ها ندارد.

 

قرار بود این مجموعه در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع و با استفاده از اعتبارات استانی در مدت ۲ سال ساخته شود ولی با توجه به اینکه منابع استانی جوابگوی هزینه‌های ساخت نشد در فهرست طرح‌های ملی قرار گرفت و زمین آن پس از چند مورد اصلاحیه به ۱۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع افزایش یافت.

 

روند احداث و بازسازی تالار مرکزی شهر سنندج تاکنون پنج دولت، هفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنج استاندار، هفت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به خود دیده ولی وعده‌های تمامی این مسئولان در خصوص تسریع در احداث و بهره برداری از آن به نتیجه نرسیده است و حتی وعده مدیرکل پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان مبنی بر افتتاح بخشی از این پروژه در سال ۹۸ نیز محقق نشد.

 

از سال ۸۲ تاکنون روند احداث تالار مرکزی شهر سنندج که در روزگاری با اعتباری حدود یک میلیارد تومان ممکن بود امروز نیازمند اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان است و طی این مدت میلیاردها تومان نیز هزینه نگهداری کارگاه احداث شده در محل این پروژه شده است.

 

جالب تر اینکه جلال قلعه شاخانی مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در ۱۰ مرداد ماه سال ۹۷ در خصوص وضعیت تالار مرکزی سنندج با اشاره به اینکه این پروژه ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفته بود: برآورد شده برای تکمیل آن به ۳۱ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

وی در این مصاحبه خبری ادعا کرده بود که این پروژه با برنامه ریزی دولتمردان تدبیر و امید ۱۵ ماهه به بهره برداری خواهد رسید اما عمر مدیریتی وی کفاف نکرد و معاون فرهنگی به عنوان سکان دار فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انتخاب شد و اکنون با گذشت ۳۶ ماه از این وعده هنوز مسئولان دستگاه فرهنگ و هنر و مسئولان اقتصادی استان بر ثر میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه با همدیگر اختلاف دارند.

 

گفتنی است،‌ در نقشه احداث این طرح در ۵ طبقه با ظرفیت تالار ۱۲۰۰ نفره وسالن چند منظوره سینما تئاترموسیقی ۱۳۰ نفره طراحی شده است.

 

پلاتو های تئاتر،کارگاه دکور،کارگاه لباس،کارگاه رنگ،نگار خانه،سایت اداری، پارکینگ،مهمانسرای vip از جمله بخش های این مجموعه است که باز هم بازگو کننده نیازهای یک طیف از هنرمندان بوده و نیازهای بسیاری از رشته های هنری در این مجموعه فراموش شده است.

 

انتهای پیام/x.r

یکشنبه 20 تیر 1400 | 09:00

کد خبر : 40677

منتشر کننده : ک ۹۸

خادم قران کریم پاسخ یکشنبه 20 تیر 1400 | 16:32

0
1

سلام علیکم و عرض ادب
امیدوارم این عرایض به استحضار رئیس محترم اداره کل برق استان کردستان برسد و مدیر محترم سایت وزین کرد تودی در رسالت مردمداری خود این بزرگواری اطلاع رسانی به ایشان را بفرمایند . امروز تا یک ساعت پیش برق ویلاشهر و منزل اینجانب توسط اداره برق قطع کلی بود بعد از چند ساعت که برق امد موتور کولر منزل اینجانب سوخت به تعمیر کار کولر جهت تعمیر و راه اندازی زنگ زدم و تصور می کردم وقتی کولر تازه را 28 هزار تومان خریده ام خود تعمیر موتور کولر زیاد نخواهد بود که گفت قیمت موتور کولر 1 میلیون و 200 هزار تومان است . حالا دستمزد نیز جقدر باشد نمی دانم در این گرما بدون کولر چکار کنیم ؟ امیدوارم مدیر کل محترم برق کردستان جبران فرماید با حقوق بازنشستگی در وسط ماه این پول را از کجا بیاورم؟

محمود رستم پور پاسخ سه شنبه 22 تیر 1400 | 00:04

0
0

سلام
بسیار خرسندم در روزگاری بسر می بریم که ریاکاری و تهمت زدن بویژه در رسانه ها ، کار خیلی سختی شده و همگان در جربان کم و کیف شرایط و اوضاع و احوال همه جهان هستند چه رسد به پروژه پا به سن گذاشته ای که داستان هزار و یک شب شده و به قول نویسنده محترم مطلب، دوران سلسله ها و حاکمان بسیاری را دیده است و به سرانجام نرسیده. اما انصاف، اخلاق انسانی و حرفه ای و وجدان اجتماعی ایجاب می کند در کنار گله مندی به حق و اعتراض به طولانی شدن پروژه ای که نظیری برای مقایسه در استان ندارد و هم چنین عدم تخصص دستگاه اجرایی در عملیات عمرانی، پیشرفتی را که هرچند راضی کننده نیست را هم ببینیم و حداقل به خودتان زحمت می دادید و ضمن بازدید از پروژه چند عکس جدید می گرفتید و در این شرایط ناامیدی بدلیل وضعیت نامناسب اقتصادی و گسترش روزافزون کرونا و ...، بیشتر باعث یاس و ناامیدی در بین مردم نمی شدید.

قروه ای پاسخ یکشنبه 27 تیر 1400 | 12:56

0
0

ضمن عرض سلام واحترام ....
مسئول محترم سایت
کتابخانه عمومی ابوذر قروه نیز اضافه کنید خالی از لطف نیست که این پروژه وارد 17 سالگی شده هنوز........

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید