کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

برخی پروژه های بیجار باید در میراث فرهنگی ثبت شوند؛

پروژه ای بعد از 20 سال بلاتکلیفی/ در دولت تدبیر و امید آبی برای پیست اسکی بیجار گرم نشد

پیست اسکی بیجار، توقف پروژه، کناره گیری پیمانکار، بیجار، پیست اسکی

حدود 20 سال است که پیست اسکی بیجار که یکی از بهترین پست های اسکی کشور است به دلایل مختلف از جمله نداشتن گواهینامه استاندارد تله سژ، کمبود آب پیست چمن و نداشتن متولی مشخص، بلاتکلیف مانده و این پیست به بهره‌برداری نرسیده است.

به گزارش کُردتودی، پیست اسکی نسار بیجار در نزدیکی شهر بیجار بیجار قرار دارد و دارای قابلیت اسکی روی برف و چمن است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این مکان می‌توان به دسترسی آسان آن اشاره کرد، به‌طوری که با ماشین و پای پیاده به راحتی می‌توانید از مرکز شهر به این مکان برسید.

 

پیست اسکی نسار دارای وسعتی در حدود ۱۱۲ هکتار بوده و طول این پیست در حدود ۹۰۰ متر و عرض آن هم ۱۲۰ متر است.

 

پیست اسکی نسار بیجار استثنایی ترین پیـست اسکی کشور است چرا که مشـرف به شهر و دسترسی به آن آسان است،به علاوه طول و شیـب پیست به گونـه ای است که به راحتی می توان مسابقـات کشوری و بین المللی را در آن بـر گزار نمود. این پیست در دامنه کوههای سر به فلک کشیده بام ایران شهر بیجار قرار گرفته که به عنوان تفریحگاه مردم در فصل زمستان است.

 

سابقه انجام ورزش اسکی در شهر بیجار به سال 1330 بر میگردد این پیست جزو پنج تفریح گاه مهم استان کردستان بشمار می آید. پیست بین المللی نسار بیجار اولین پیستی میباشد که برای رفاه حال ورزشکاران از طبیعت زیبای داخل شهر بهره میگیرد .

 

تکمیل و بهره برداری پیست اسکی نسار بیجار یکی از صدها وعده های مسوولان استانی و شهرستانی است که بعد از 20 سال هنوز بلاتکلیف است و در دولت تدبیر و امید هم آبی برای این پروژه گرم نشد!

 

 

 

تا کی مصوبات پروژه ها در اتاق جلسات باقی می ماند!

 

یکی از کارشناسان ورزشی شهرستان بیجار در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: در فصل بارش برف این پیست از رونق خاصی برخوردار است و با توجه به ویو آن پذیرایی تعداد زیادی از ورزش دوستان از شهرهای دیگر استان و خارج شهرستان است.

 

وی افزود: نبود امکانات موجب نارضایتی ورزشکاران این رشته مهیج و پرطرفدار شده و هر سال که می گذرد وضعیت این پروژه بدتر از سال قبل می گردد و بعد از گذشت 20 سال هیچکدام از وعده های مسوولان در راستای تجهیر و تکمیل این پروژه تا کنون به سرانجام نرسیده است.

 

وی با تاکید بر اینکه در دولت تدییر و امید هم هیچ آبی برای این پروژه گرم نشد، افزود: یکی از موضوعاتی که موجب بروز مشکلات برای اسکی بازان حرفه ای در این پیست شده است، حضور تیوپ سواران در محدوده پیست است که هر ساله باعث بوجود آمدن حوادث جانی دلخراشی می گردد.

 

یکی از کارشناسان این هیئت در این خصوص به خبرنگار کردتودی گفت: در پیست های کشورهای اروپایی امکانات و محل امنی برای تیوپ سواری طراحی و ایجاد شده که احداث چنین مکانی در پیست اسکی نسار از مهمترین تفرجگاه های زمستانی این شهرستان است مستلزم بودجه کافی میباشد.

 

وی افزود: ایجاد پیست پاتیناز وهاکی روی یخ در محدوده پیست اسکی نسار بیجار موجب رونق گردشگری در این منطقه می گردد.

 

این کارشناسان ورزشی گفت: تا کِی باید مصوبات پروژه ها در همان اتاق جلسات باقی بماند و چرا هیچ کس پیگیر حل و فصل مشکلات این پیست نمی شود؟؟

 

 

 

خواب های بی تعبیر تجهیز و تکمیل پیست اسکی بیجار

 

بیژن زندیه، فرماندار سابق بیجار در جلسه ای که با حضور نصراللهی زاده رییس برنامه و بودجه کردستان در سالن شهدای گمنام فرمانداری در تاریخ 2 دی ماه سال 95 برگزار شد از ختصاص اعتبار برای ساخت مجموعه خوابگاهی و هتل در دامنه کوه نسار خبر داد و یادآور شد: با توجه به ارتفاع 2 هزار متری بیجار از سطح دریا، با ساخت این مجموعه بیجار می‌تواند میزبان اردوها و بازی‌های ملی باشد.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان هم در این جلسه گفت: پیست اسکی بین المللی بیجار بزودی از بلاتکلیفی خارج و در کنار کوهستان پارک نسار این شهر به مجموعه تفریحی، ورزشی و گردشگری کم نظیری در منطقه تبدیل می‌شود.

 

نصراللهی زاده در این جلسه از مدیران مرتبط  خواست هرچه سریعتر نسبت به تامین آب پیست چمن این مجموعه اقدام و شرایط را برای استفاده علاقمندان از ورزش اسکی در تمامی فصل‌ها فراهم کنند.

 

بعد از گذشت پنج سال از برگزاری این جلسه همچنان پیست اسکی بیجار در میان وعده های مسئولان پاسکاری می شود و خبری از رفع مشکل این پیست که در جلسات مختلف استانی و شهرستانی مطرح شده است، نیست!!

 

 

کنارگیری سرمایه گذار موجب تعلل در پیشرفت کار پروژه پیست اسکی نسار بیجار است

 

افشین فرخیان مدیر اداره ورزش و جوانان بیجار در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: از 4 سال قبل تله کابین و تله سژ پیست اسکی نسار بیجار از سوی سازمان استاندار غیر استاندار اعلام شد و همین امر موجب توقف این مکان تفریحی و ورزشی گردید.

 

وی افزود: کناره گیری سرمایه گذار یکی دیگر از عوامل تعطیلی پروژه است که به گفته دکتر نصراللهی زاده در جلسه برنامه ریزی شهرستان بیجار این پروژه دوباره به مناقصه گذاشته شده و در تاریخ 21 تیرماه زمان بازگشایی پاکت ها سرمایه گذار جدید جهت راه اندازی پروژه معرفی می گردد.

 

انتهای پیام/b.k

یکشنبه 20 تیر 1400 | 00:33

کد خبر : 40672

منتشر کننده : ط ج/bj

اصغر پاسخ یکشنبه 20 تیر 1400 | 17:32

0
1

باسلام خدمت خبرنگاران عزیز وخدوم دلیل اصلی عدم اجراوتکمیل طرح های بیجار فقط وفقط ضعف مدیریتی است عزیزان خواهش میکنیم درصورت امکان نسبت به بررسی یک کارگروه فنی اقدام وعملکرد مدیران بیجار را بررسی وبا سایر شهرستانها بررسی نمایید تا ببینید که مهمترین مسئله درمحرومیت بیجار ضعف وناکارآمدی مدیران است به عنوان مثال درپرداخت تسهیلات اشتغال روستایی استاندار کردستان اعلام نمودند که اعتبار به صورت شناور است وهرشهرستانی بیشتر جذب نماید اعتبار بیشتری دریافت کند وآمارها نشان میدهد که دیواندره با اینکه جمعیت کمتری نسبت به سایر شهرها دارد رتبه اول استان را کسب نمود ولی وقتی آمارها با مسئولین شهرستانی دادیم اعلام کردند که اعتبار کم است درحالی که اینگونه نیست خودتان میتوانید بررسی بفرمایید.متاسفانه درانتخاب مدیران هیچگونه دقتی نمیشود به عنوان مثال مدیر سابق صندوق کارآفرینی امیدبه پیشنهاد نماینده سابق سنندج انتخاب شد وهیچگونه رقبتی برای کار دربیجار نداشت وحالا نیز بعد ازرفتن ایشان به پیشنهاد نماینده سابق قروه یک نفر را به عنوان مدیر انتخاب کرده اند که فقط دوماه سابقه کار درصندوق را دارد واین یک توهین بزرگ به مردم بیجار است میتوانید بررسی کنید تاصحت سخنان بنده را پیداکنید ایشان حتی کار عادی اداری را هم بلد نیست ونیروهای زیر دست درحال حاضر درحال آموزش ایشان هستند ودراین چند روز شاهد سردرگمی ارباب رجوع این اداره بوده ایم.متاسفانه یا خوشبختانه نماینده گان عزیز ما اینقدر قانونی هستند که درانتخاب مدیران دخالتی نمیکنند یا اینکه حرفشان برو ندارد که مسئولین ادارات مابه پیشنهاد نمایندگان شهرهای دیگر باید انتخاب شوند.اگر این حرفهای بنده را قبول دارید وواقعا خبرنگارانی دلسوز هستید خواهش میکنم این مسئله رابررسی نمایید تا بدانید دلیل اصلی محرومیت این شهرستان تا به حال چه بوده است .

خادم قران کریم پاسخ دوشنبه 21 تیر 1400 | 05:11

0
1

سلام علیکم و عرض ادب
یادم هست یکی دوسال پیش کامنتی در مورد ارزشهای متعدد پیست اسکی بیجار برای سایت وزین کرد تودی نوشتم و تایی و پخش نیز فرمودید . اکنون از نوشته خود می گذرم که گزارش شما جامع و حرفه ای و تخصصی است فقط بعضی دستاوردها و مسایلی که بنوعی به ان مربوط است را مشفقانه به استحضار می رسانم . اینجانب حدود 15 سال پیش به پیست اسکی بیجار برای ماموریت رفته ام و کامل دیده ام و در انوقت که توان داشتم به عنوان مهمان به اینجانب و همکارانم امکانات اسکی نیز داده شد و در حد خود اسکی نیز بازی کردیم بنابر این با اگاهی می نویسم . از طرفی مسیر اینجانب برای رفتن به استان گیلات از مسیر سنندج به دیواندره و بیجار و زنجان و بعد راه مستقیم سرازیزی به گیلوان و رودبار است که در بیجار برای استراحت توقف می کنم علت رفتن ایجانب با خانواده ام از این راه عدم شلوغی ان و نیز زیبایی فوق العاده مسیر است
چون اکنون گرمای تابستان است شاید برای خواننده امکانات فوق العاده ارزشمند اسکی بیجار زیاد قابل درک نباشد ولی استحضار دارید همیشه که تابستان نیست و از طرفی سرما و برف بیجار که لازمه اسکی است زبانزد است توسعه این پیست اسکی عامل درامد فوق العاده زیادی برای عامه مردم بیجار می تواند باشد . اینجانب در زمان نمایندگی جناب اقای مقنیان نیز به ایشان عرض کرده ام . اگر فقط یک مسابقه کشوری در پیست اسکی بیجار برگزار شده و از صدا و سیما و یا حتی سایت اپارات پخش شود معنی ان معرفی پیست اسکی به 85 میلیون نفر در داخل کشور است که برای تفریح و مسابقه قسمتی از ان مردم به بیجار خواهند امد خواهشمندم بلحاظ درامد زایی گردشگری همین را بررسی فرمایید که چه تعداد از مردم نجیب بیجار از این طریق نان خواهند خورد؟ برای چه تعداد از مردم شغل ایجاد خواهد شد؟ با معرفی بیجار با امکانات ورزشی که مورد علاقه مردم و جوانان است بقیه امکانات ر ا خواستن توجیه منطقی نیز خواهد داشت سخن در این مورد زیاد است ولی غذر خواهی می کنم که توان نوشتن اینجانب با بیماری که اکنون 5 صبح است کم است . به شما عرض می کنم که خیلی از امکانات که به گوشه هایی نیز اشاره می فرمایید از زمان دوران اصلاحات و اصلاح طلبی باقی مانده است که امیدوارم در زمان ریاست جمهوری جناب اقای رئیسی اقدام شود . اینجانب با خانواده به رئیس جمهور محترم منتخب رای دادم . ولی 4 رای دادن اینجانب و خانواده کار مهمی نبود یک نفر از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی که عضو فراکسیون اهل سنت نیز در زمان خودش بود و با روابط عمومی بالا دوستان زیادی اعم از شیعه و سنی در مجلس دارد را تشویق کردم و یکی از اعضای موثر ستاد مرکزی جناب اقای رئیسی در تهر ان بود و حمایت جانانه ای از رئیس جمهور منتخب در انتخابات نمود و که حمایت ایشان نیز با وجود اینکه به فعالیت مردم کردستان اشراف کامل داشت ولی خاص استان کردستان نبود و کمک بسیار موثری انجام داد دیگر بساط اصلاح طلبی برچیده شد و امیدوارم جناب اقای رئیسی رئیس جمهور منتخب کارهای نیمه تمام گذشته را با اعتقاد و رفتار جهادی به ثمر برسانند

محسن پاسخ دوشنبه 21 تیر 1400 | 19:15

0
0

ان شااله.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید