کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کارسناس مسائل سیاسی در گفتگو با کُردتودی؛

دستگاه قضا پرچمدار احقاق حق، اجرای عدالت و برخورد با قانون‌گریزان است

عدالت،خود سازی،اسلامی

جعفر منتشلو کارشناس مسایل سیاسی گفت: در جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین وظیفه دستگاه قضایی براساس منویات مقام معظم رهبری و تعالیم دینی، فسادستیزی و اجرای عدالت است.

 جعفر منتشلو کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با کُردتودی، با اشاره به مناسبت انتصاب جدید حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به عنوان رییس جدید قوه قضاییه  اظهار داشت: شهادت آیت الله محمد بهشتی برای احقاق همین دو امر بسیار مهم بود که تلاش کرد و در همین مسیر هم به شهادت رسید.

 

وی افزود: شهید بهشتی، معمار قانون اساسی ایران است؛ مطابق آنچه از مشروح مذاکرات قانون اساسی ایران در دسترس است، او جد و جهد زیادی کرد تا مترقی‌ترین اصول اساسی در کشور ما بنا نهاده شود.

 

منتشلو بیان داشت: ارشادات و تذکرات شهید بهشتی در مجلس خبرگان قانون اساسی باعث شد تا از یک طرف تندروی‌های اوایل انقلاب، آزادی‌های اساسی و حقوق عامه را به حاشیه نراند، و از طرف دیگر تفکرات لیبرالیستی در کنار گرایش‌های چپ مارکسیستی، عدالت اسلامی را از دسترس جامعه ایرانی خارج نکند.

 

 این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: آنچه اکنون بیش از هر زمان دیگری نمایان است، نیاز جامعه ایرانی به شفافیت، اقدام و عمل جهادی در رابطه با احقاق و احیای حقوق عامه و عدالت است؛ این نیاز به معنای بی عدالتی محض و نقض همه جانبه حقوق عامه نیست، بلکه تأکیدی است بر تلاش روزافزون در جهت بهبود اوضاع و زدودن حتی یک مورد از نقض حقوق عامه و حتی یک مورد از بی‌عدالتی.

 

وی با اشاره به اینکه رضایت مردمی از دستگاه قضائی محدود به مبارزه با فساد دانه درشت‌ها نیست گفت:  اگرچه این موضوع وجه مهمی در اذهان عمومی و وجدان جامعه دارد، اما اکنون عقب‌گرد قضائی در هیچ حوزه‌ای از سوی مردم برتابیده  نمی‌شود و مبارزه درون دستگاهی با فساد، دسترسی آسان به عالی‌ترین مسئولان قضائی، پاسخگویی در فضای مجازی و حقیقی، سفرهای منظم مسئولان قضائی، احیای تولید با بازگشایی کارخانه‌های بزرگ و کوچک در کنار ۶۰ سامانه قضائی که پیشبرد کارهای مراجعان دستگاه قضائی را تا حد بسیار زیادی برخط کرده و از هدر رفت میلیاردها تومان هزینه و میلیون‌ها ساعت وقت جلوگیری کرده است؛ این‌ها عناوینی است که باعث شده تحول در نظر مردم ملموس و عینی شود.

 

 وی گفت: استنتاج رضایت مردم هم کار دشواری نیست؛ کافی است فارغ از هیاهوی رسانه‌ای، یک فرد منصف به مجتمع‌های قوه قضائیه برود و از قاضی، کارمند، طرفین دعوا، وکلا و کارشناسان رسمی چند سوال ساده بپرسد؛ بعید است کسی بر تحول دستگاه قضا و بهتر شدن اوضاع «احیای حقوق عامه، بسط عدالت»، همان اهداف ابتدایی و متعالی قوه قضائیه، صحه نگذارد.

 

 منتشلو خاطر نشان کرد: تحقق هر يک از ارزش‌هاي اجتماعي در جامعه نيازمند الزاماتي است که عدالت نيز از اين رويه مستثني نيست. رهبر معظم انقلاب اسلامي به برخي از اين الزمات چنين اشاره دارند: عدالت، با من بميرم، تو بميري درست نمي.شود؛ عدالت، با تعارف درست نمي‌شود؛ اولاً قاطعيت مي‌خواهد، ثانياً ارتباط با مردم مي‌خواهد، ثالثاً ساده‌زيستي و مردمي بودن لازم دارد و بالاتر از همه، خودسازي و تهذيب مي‌خواهد؛ اين هم جزو پيش شرطها و پيش نيازهاي اجراي عدالت است.

 

انتهای پیام/z.k

 

شنبه 12 تیر 1400 | 10:04

کد خبر : 40599

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید