کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نگاشتن قرآن با قلم عشق؛

قیمت عشق به وطن بسیار بالاتر از ارقام مادی بالای کشورهای عربی است / کتابت شش جزء قرآن در 110 تابلو/ شورای شهر و شهرداری سنندج هیچ نوع حمایتی نکرده اند

نگاشتن قرآن با قلم عشق، کتابت قرآن، علی محمدی، استاد معرق کار

«همه انسان‌ها باید با تفکر و اندیشیدن بدانند که برای چه به دنیا آمده‌اند و زمان ترک دنیا باید چه یادگاری از خود برجا بگذارند»؛ این سخنان «علی محمدی» هنرمند کُردستانی است که عنوان مقام اول جهان را در نمایشگاه تخصصی معرق به خود اختصاص داده است.

به گزارش کُردتودی، کردستان مهد صنایع دستی است، صنایع دستی که با دست خلق می شود و با هنر و عشق در هم آمیخته می شود تا اثری زیبا را خلق و عشق به خداوند را با هنری که داری درآمیخته کنی و این در وجود هنرمند کُردستانی ریشه دوانده است و به طوری 42 سال است ابراز علاقه ی خود را به خداوند با در هم آمیختن چوب معرق و نازک کاری بر روی چوب بیان می کند.


«علی محمدی» که عنوان مقام اول جهان در نمایشگاه تخصصی معرق را دارد، با آمیختن هنرهای معرق، نازک‌کاری، منبت، ارسی‌سازی، نجاری و دیگر هنرهای اصیل کردستان اثر جهانی زیبا و ماندگاری را در عرصه قرآنی خلق کرده که در نوع خود بی‌نظیر است.


وی که به عنوان با افتخار مروج و مبلغ علوم قرآنی در سال 1390 رسیده است، تاکنون در ده ها جشنواره داخلی و بین المللی موفق به کسب رتبه اول گردیده اند از جمله مقام اول نمایشگاه تخصصی سازمان میراث فرهنگی کشور در سال 1376 در تهران ، رتبه اول نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در سال،1380،1387، 1388، 1389،1392  در تهران و دهها عنوان دیگر می باشند.


وی اخذ درجه هنری کارشناسی در رشته چوب از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور در سال ۸۲، فعال منتخب قرآنی وزارت ارشاد در سال ۹۰، برگزیده حوزه هنرهای قرآنی در سال ۹۱ و دریافت درجه هنری لیسانس از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۳ را در کارنامه هنری خود دارد و همچنین در بیش از 600 نمایشگاه انفرادی کارهای خود را برای مردم ارائه داده است؛  لذا در این زمینه با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛

 


** لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید که چند سال است در حوزه ی معرق کاری مشغول به کار هستید؟


متولد یک بهمن سال ۴۲ در محله قدیمی قطارچیان (به‌ردوکانه‌کان) سنندج هستم که حدود 40 سال پیش شاگردی اساتید صاحب‌نام سنندج چون نعمت‌الله محمودی کردستانی، علی‌اکبر بهزادیان نازک‌کار و دیگر هنرمندان بوده و کار با چوب را آغاز کردم، با تقبل سختی‌ها و بی‌مهری‌های روزگار توانستم در جهان کتابت قرآن کریم را برای اولین‌ بار از چوب تمام معرق (پشت‌ و رو) شروع کنم و در بین هنرمندان ۱۲۰ کشور جهان در سال ۸۰ در نمایشگاهی تخصصی مقام اول جهان را به دست آورم.


** چرا کتابت قرآن را با معرق کاری و نازک کاری شروع کردید؟


 معرق‌کاری و نازک‌کاری در کردستان سابقه ۳۰۰ ساله دارد و می‌توان گفت که کردستان مهم‌ترین استان ایران ازنظر تولیدات صنایع دستی ونازک‌کاری و معرق و ارسی در ایران و خارج از ایران محسوب می‌شود،  به همین دلیل هم تاکنون استادان نجار و ارسی‌سازها با نقش آفرینی‌های متعدد، این استان را دراین زمینه به همه دنیا شناسانده‌اند.


تا الان توانستم به لطف خداوند متعال سوره های بقره، آل عمران و بخشی از سوره ی نساء که بیش از 6 جزء به ابعاد ۳۵ در ۵۰ سانتیمتر است را کتابت کنم اما در این چند سال به دلیل  اینکه مصالح صفحه‌ کار از چوب گردو و مصالح نوشتن و خط این اثر ارزشمند از چوب گلابی است برای صفحات اول قرآن بیش از ۱۲ هزار قطعه برای هر تابلو و در دیگر صفحات به‌ طور میانگین هفت هزار قطعه برای هر صفحه به کار رفته است  که هزینه ی زیادی را می طلبد به طوریکه هر برگه از آن حدود 30 میلیون تومان هزینه می برد و این ادامه ی کار را کمی دشوارتر کرده است.

 


**  مشکلات هنر معرق‌کاری در استان کردستان چیست؟


در کشور ما به هنر و هنرمند کم لطفی شده است و هنرمندان هنوز جایگاه واقعی خود را به دست نیاورده‌اند. این موضوع درحالی است که در کشورهای دیگر صنایع دستی و هنرمندان از جایگاه ارزنده ای برخوردارند و دراین زمینه مورد حمایت قرار می‌گیرند تا بتوانند خلاقیت‌های خود را بدون دغدغه و در کمترین زمان ممکن به منصه ظهور برسانند، استادان بزرگی مانند «نعمت‌الله‌محمودی کردستانی» و نیز «علی اکبر بهزادیان» با آثاری مانند ارسی، عصا، کیف، رحل قرآن کریم، میز، شطرنج، قلم دان و بسیاری دیگر از وسایل چوبی به ما ثابت کرده‌اند که هنر چوب، فقط ساخت تخته نرد نیست و اکنون نیز کار این استادان بزرگ در موزه‌های ایرانی و جهانی موجود است و بازدیدکنندگان با دیدن این آثار بیش از گذشته به توانمندی مردم ایران و کردستان پی می‌برند و متحیر می‌مانند.


بیش از 25 سال است که کتابت قرآن کریم به‌صورت پشت و  روی چوب به شیوه معرق‌کاری و نازک‌کاری را آغاز کرده‌ام و از آنجا که آیات قرآن کریم دل و جان را جلا می‌دهد و انسان با خواندن و شنیدن آن، احساس آرامش می‌کند، انگیزه‌ام برای این کار چند برابر شده است.

 


** آیا کشورهای عربی از شما دعوت نکردند که برای ادامه کارتان به آنجا بروید؟


در حال حاضر آثار هنریم در اکثر نمایشگاه‌ها و موزه‌های دنیا به‌ ویژه انگلستان، آمریکا، اروپا و اکثر کشورهای عربی عرضه می‌شود و چندین بار از آن کشورها دعوتنامه داشته ام که بنا به علاقه به وطن هیچ‌گاه به آن‌ها جواب مثبت نداده و با وجود پیشنهاد پرداخت رقم‌های میلیاردی برای آثارم از سوی کشور عربستان آن را قبول نکرده ام چرا که قیمت عشق به وطن بسیار بالاتر از این ارقام مادی است  اما چندین بار پیشنهاد راه اندازی موزه ی قرآن را به مسئولین داده ام تا بتوانیم آثارمان را در آنجا بگذاریم و مردم ببینند تا از کشور خارج نشود اما متاسفانه هیچ کدام از مسئولین کُردستانی گوشی برای شنیدن درد و دل های ما ندارند.


** بزرگ‌ترین آرزوی زندگی خودتان چیست؟


اتمام این اثر هنری و کتابت تمام قرآن را بزرگ‌ترین آرزوی زندگی خود می‌دانم که تحقق آن نیازمند حمایت و کمک متولیان امر در استان است  و سلامت جسمی و روحی ‌ام را بهترین هدیه الهی و از برکات خدمت به قرآن می دانم چرا که با وجود فعالیت نزدیک به چهار دهه در این کارگاه و بهره‌گیری بیش ‌از اندازه از چشمم در ریزه‌کاری‌های این اثر و گرد و خاک و بالا رفتن سن خوشبختانه چشمانی سالم‌تر از هم‌سن و سالان خود دارم و از سلامت کامل سیستم تنفسی برخوردارم و از نظر روحی نیز بسیار سالم هستم.


این هنرمند نامدار سنندجی که در یکی از کوچه‌های قدیمی شهر به نام محله «جورآباد» زندگی می کند، خانه و کارگاه کوچکش در انتهای کوچه قرار گرفته، خانه‌ای ساده و به دور از هر گونه آلایش و تظاهر دنیایی، اما خانه دلش بزرگ است چراکه بخشی از خانه کوچک خود را به کارگاهی برای کتابت قرآن اختصاص داده بود.

 


سخن آخر شما ...؟


متاسفانه تاکنون در طول این چند سال هیچ مسئول و هیچ نهادی مرا حمایت نکرده است و هر جایی رفته ام دست رد به سینه ام زده اند و با اینکه خودم بازنشسته شهرداری سنندج هستم و ده سال قبل شورای شهر و شهرداری سنندج به من قول دادند که کارگاهی کوچک در حد 30 متر را برای ادامه کتابت قرآن در اختییارم بگذارند اما هنوز این وعده محقق نشده است و امیدوارم روزی برسد که بتوانم این آرزوی ناتمام خودم را به اتمام برسانم.


انتهای پیام/m.r

یکشنبه 29 فروردین 1400 | 09:37

کد خبر : 39901

منتشر کننده : م ر/a

شهروند پاسخ سه شنبه 31 فروردین 1400 | 14:14

0
0

نباید فقط از شهرداری و شورای شهر ایراد گرفت. ارگانهای دیگری هم هستند که علیرغم دریافت بودجه های کلان، اما هیچ حمایتی از این افراد نمی کنند در حالیکه حمایت از این افراد و این کارها، جزو وظایف اصلی آنان است.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید