کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آزادی زندانیان امنیتی کُرد نشان دهنده نگاه ویژه قوه قضاییه به مناطق کُردنشین/ استفاده از نخبگان کُرد در دستگاه قضا

معاون اجرایی پژوهشگاه قوه قضاییه از نگاه ویژه رئیس دستگاه قضا به مناطق کُردنشین با آزادی تعداد زیادی از محکومان امنیتی کُرد و استفاده از نخبگان کُرد در این مجموعه خبر داد.

به گزارش کُردتودی، در سالهای 98 و 99 بود که رئیس قوه قضاییه به استان های کردنشین «کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی» سفر کرد. در جریان این سفر علمای بزرگ اهل سنت سه استان درخواستی را از «حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی» مبنی بر بخشش محکومان امنیتی این مناطق داشتند.

 

بر همین اساس معاون اجرایی پژوهشگاه قوه قضاییه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار کردپرس خبر از عفو برخی از محکومان امنیتی کرد در روز نیمه شعبان و به مناسبت این روز را داد و این مهم را بهترین اتفاقی دانست که نگاه ویژه «حجت الاسلام رئیسی» به  مناطق کُردنشین را نشان می دهد.

 

به گفته «سجاد جلالی» بیش از یک سوم محکومان امنیتی که در نیمه شعبان مورد عفو رهبری قرار گرفتند از میان محکومان امنیتی کُرد بودند. بیش از یک سوم عدد قابل توجهی است محکومان امنیتی کمتر در طول ادوار مورد عفو قرار می گرفتند.

 

او این نحوه عفو را یکی از اقدامات دستگاه قضا در دوره تحول دانست. «در طول ادوار که محکومان امنیتی مورد عفو قرار می گرفتند به این میزان این بخشش ها برای مناطق کردنشین نبود اما در دوره تحول پیشنهاد این عفو از طرف رئیس قوه قضاییه به مقام معظم رهبری داده شد و مورد پذیرش قرار گرفت.»   

 

«جلالی» این اقدام را فرصتی دانست برای کسانی که مورد فریب دشمنان قرار گرفته اند. او خطاب به این افراد بیان کرد که چنانچه دستشان به خون کسی آلوده نباشد اگر به دامن نظام اسلامی برگردند و نظام اسلامی با آنان با رأفت برخورد خواهد کرد و آنان را در امان خودش قرار خواهد داد.

 

معاون اجرایی پژوهشگاه قوه قضاییه در ادامه به تحول در مناطق کردنشین با نگاه ویژه رئیس قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: «در دوره تحول بیشترین استفاده از نخبگان مناطق کُردنشین در مسئولیت های عالی دستگاه قضایی بوده که شاید در هیچ دوره ای به این میزان از نیروهای نخبه و صاحب کُرد استفاده نشده بود.»

 

او به گفته های «حجت الاسلام رئیسی» که بیان کرده بود قومیت ها یک فرصت هستند برای کشور، اشاره کرد و اظهار داشت که رئیس دستگاه قضا به بهترین وجوه از این ظرفیت استفاده کرد.

 

«جلالی» همین طور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کمتر از یک درصد از مدیریت های کشور در قوه قضاییه وجود دارد، گفت که در همین کمتر از یک درصد «حجت الاسلام رئیسی» سه  کُرد را در مناصب عالی دستگاه قضایی منصوب کرده است.

 

انتصاب هایی که معاون قوه قضاییه به آن اشاره می کند شامل «دکتر عبدالملکی به عنوان دستیار ویژه اقتصادی، دکتر خشنودی به عنوان معاون دادستان کل کشور در حوزه حقوق عامه و خود دکتر جلالی به عنوان معاون اجرایی پژوهشگاه قوه قضاییه» است.

 

«سجاد جلالی» سپس استفاده از قضات و نخبگان دستگاه قضا در استان ها را از دیگر امتیازات دوره تحول عنوان کرد وگفت: «همچنین در عموم استان ها مسئولیت های دادستانی مرکز استان حتی ریاست کل استان ها به بومیان مناطق سپرده شده و در واقع بعد از انقلاب اولین دادستان مرکز کردستان از  افراد بومی استان انتخاب شده است.»

 

آن طور که او می گوید در شهرستان های مختلف عموم مسئولان ارشد دستگاه قضا از نیروها و نخبگان البته سالم و فاضل همان منطقه هستند و این استفاده از ظرفیت های مناطق قومیت هاست که «حجت الاسلام رئیسی» توانستند به بهترین وجوه از آن استفاده کنند.

 

انتهای پیام/q.g

  سه شنبه 17 فروردین 1400 | 12:28

  کد خبر : 39766

  منتشر کننده : sh.s

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

  ADS

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید