کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سال نو و پای ثابت گرانی؛

بحران کرونا و افزایش سرسام آور اجاره‌ بهای مسکن و مغازه

افزایش اجاره بهای مسکن، صاحبان املاک،اجاره بهای مغازه،مستاجران،

امسال نیز همزمان با بحران کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن، میزان اجاره‌ بها به شکل سرسام‌آوری با افزایش همراه بوده و مستأجران با مشکل تازه‌ای روبه‌رو شده اند؛ اجاره بهایی که سربه فلک کشیده و دیگر کسی توان پرداخت آن را ندارد.

به گزارش کُردتودی، با آغاز فصل نقل‌ و انتقال، دغدغه‌های بسیاری برای قشر اجاره‌نشین جامعه ایجاد می‌شود فارغ از مشکلات اسباب‌کشی و جابجایی، رویه افزایش قیمت اجاره‌بها برای تمدید دوباره قرارداد بین موجر و مستأجر، به دغدغه‌ای به‌ مراتب سخت‌تر تبدیل می‌شود.

 

 امسال نیز همزمان با بحران کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن، میزان اجاره‌ بها به شکل سرسام‌ آوری با افزایش همراه بوده و مستأجران با مشکل تازه‌ای رو به‌ رو شده اند و اجاره بهایی که سر به فلک کشیده و دیگر کسی توان پرداخت آن را ندارد.

 

این روزها افزایش اجاره بهای مغازه و مسکن در شهر دهگلان و همچنین برخی شهرهای استان کردستان به معضل اصلی مردم تبدیل شده است چرا که مردم قدرت پیش بینی و برنامه ریزی جهت تامین مسکن برای سال آینده و یا ماه آینده خود را ندارند و هر روزه نرخی متفاوت و بالا برای اجاره بها اعلام می شود و این قیمت های نجومی غیر از مشکلات اقتصادی که به جان مردم انداخته است معضلات اجتماعی بسیاری در پی خواهد داشت.

 

با توجه به اینکه مستاجران افرادی است که به هر دلیل یا ناتوان از خرید خانه است یا  هنوز توانایی خرید آنرا کسب نکرده است که البته مستاجری جرم نیست اما اینکه چرا برخی مالکان به مستاجران به ماشین تولید پول می‌نگرند و حاضرند به ترفند‌های مختلف جیب او را پر از خالی کنند حرفی است که هنوز در این شهر هیچ مسئولی جوابی برای آن ندارد.

 

در حالی که بیشتر اجاره نشین های استان کردستان از قشرهای ناتوان جامعه هستند و از حداقل امکانات زندگی برخوردار نیستند، افزایش اجاره‌ بها باعث سرگردانی آنها شده است.

 

وضعیت اجاره خانه و مغازه در دهگلان بسیار اسفناک است و کسی نیز پاسخگو نیست و نظارتی هم انجام نمی‌شود در حالی که افزایش هزینه‌های زندگی به اقشار متوسط به پایین در استان کردستان فشار آورده است و افزایش بی منطق اجاره‌ بها که هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد سبب شده تا خانوارهای زیادی با مشکل مواجه شوند.

 

آشفته بازار مسکن و نبود ثبات قیمت ها، این روزها شهر دهگلان را گرفته به طوری که اجاره بهای منازل در این شهر سر به فلک کشیده و نفس مستاجران را گرفته است و همزمان با افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سال جاری تعداد زیادی از مردم را دچار سرگردانی کرده است موضوعی که در شرایط اقتصادی امروز، فشاری مضاعف را به اجاره نشین ها وارد می کند.

 

مستاجرانی که در به در دنبال پیدا کردن یک سرپناه برای خود و خانواده های یشان هستند بسیارنگران کننده است اما مهمتر از این هم اینکه بعضی از مستاجران حتی توانایی فراهم کردن و اجاره یک خانه را هم ندارند.

 

جای تعجب دارد که نرخ یک منزل در شهر دهگلان کردستان با نرخ منزل مشابه در مرکز استان و دیگر شهرها برابری می‌ کند و این بسیار نامتعارف است بسیار مستاجرانی هستند که دیگر توانایی پرداخت اجاره‌های بالا را ندارند و این یک نگرانی بسیار بزرگی است که می‌تواند تهدیدی برسلامت روح و روان و اجتماعی جامعه باشد.

 

علی محمدی یکی از شهروندان مستاجر دهگلانی ضمن ابراز نگرانی گفت: امسال اجاره مسکن و مغازه دردهگلان بسیار بالا رفته و با توجه به اینکه مسکن و مغازه استیجاری دارم که اجاره بهای خانه 500 هزار تومان و اجاره بهای مغازه یک میلیون تومان افزایش یافته و متأسفانه این روزها قیمت مسکن به صورت نجومی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این در حالی است که بیشترمستأجران توانایی پرداخت چنین اجاره‌هایی را ندارند.

 

امید است که مسئولان نیز قانونی برای نظارت بر اجاره‌ها و ودیعه منازل وضع کنند تا دیگر شاهد بی ثباتی در نرخ بازار مسکن نباشیم و این روند به ویژه مشکلات مستأجران ساماندهی شود.

 

مسئولان چه راهی برای بازگشت ثبات این آشفته بازار دارند

 

افزایش نجومی اجاره بها مشکلات اجتماعی بسیاری به بار می آورد و این سوال مطرح است که چه کسی پاسخگوی مشکلات امروزه این حوزه است؟

 

اینکه مسئولان چه راهی را برای بازگشت ثبات به این آشفته بازار مسکن انتخاب کنند نیز بسیارمهم و اثرگذار است.

 

وقتی نظارت نباشد صاحبان املاک و مالکان منازل هر طور که میلش هست رهن و اجاره خودش را افزایش می‌دهند که نیاز به توجه ونظارت بیشتر براین موضوع دارد

 

انتهای پیام/a.j

چهارشنبه 4 فروردین 1400 | 00:00

کد خبر : 39657

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید