کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سازمان صمت کردستان و طرح سوالات و ابهاماتی در مورد این سازمان و ریاست آن!

سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، محمد دره وزمی، کردستان، کردتودی

ریاست محترم سازمان صمت کردستان لطفا توضیح دهید که در در طول این هفت سالی که از مسئولیت شما می گذرد چند واحد تولیدی بزرگ و مهم در کردستان به بهره برداری رسید و چند واحد تولیدی و صنعتی ورشکست شدند و کارگران آن بیکار شدند؟ آرامش گورستانی که در شهرک های صنعتی ما وجود دارد حکایت از بحرانی شدن اوضاع دارد.

به گزارش کُردتودی، یکی از مهمترین سازمان ها و نهادهایی که ارتباط مستقیم و نقش اصلی را در مورد اشتغال و توسعه منطقه و معیشت مردم دارد سازمان صنعت، معدن و تجارت است که در واقع شریان اصلی اقتصاد و توسعه را در اختیار دارد و چیزی در حدود چهل درصد اقتصاد کشور در این حوزه قرار دارد. در این نوشتار قصد بر این است سوالات و ابهاماتی که در مورد این سازمان مهم وجود دارد را مطرح کنم.

 

یکسال بعد از روی کار آمدن دولت روحانی یعنی در تاریخ دوم مرداد 93 یکی از اعضای ستاد تبلیغاتی روحانی، ریاست سازمان صمت کردستان را به عهده گرفت.

 

سوالات و ابهامات زیادی در مورد نحوه استخدام و چگونه مدیر شدن این فرد وجود دارد و متاسفانه هیچگاه جهت رفع این ابهامات توضیحی داده نشده است. کاش یکبار برای همیشه توضیح داده می شد که چگونه فردی بدون حتی یک روز سابقه کار دولتی! یک شبه به استخدام دولت در می آید( مدیریت صنعتی) و روز بعد از آن مدیرکل می شود و بزرگترین شریان اقتصادی استان را در دست می گیرد؟

 

چگونه است که اگر شهرداری سپور‌ استخدام کند باید فرد بیچاره از هفت خوان رستم عبور کند، سابقه کار و رشته تحصیلی مرتبط داشته باشد، گزینش شود، در آزمون و مصاحبه شرکت کند و در نهایت هم شاید قبول نشود اما برای مدیرکلی "صمت" اینگونه ترک تشریفات می شود و همه این هفت خوان رستم در یک روز و شب انجام می شود؟

 

جناب دره وزمی، این مورد نه عصبانیت می خواهد و نه شکایت بلکه یک توضیح ساده می خواهد که بعد از قریب هفت سال  هیچ توضیح و شرحی در مورد نحوه استخدام خود نداده اید همانگونه که ارباب شما حسین فیروزی عنوان دکترا را داشت اما هیچگاه در مورد مدرک خود توضیح نداد.

 

مورد بعد اینکه اگر در خروجی استان کردستان به سمت همدان توقفی یک ساعته داشته باشید مشخص خواهد شد که در همان یک ساعت چند کامیون سنگ خام از استان خارج می شود. آقای دره وزمی، بعد از هفت سال چه اقداماتی جهت جلوگیری از خام فروشی معادن کردستان انجام داده ای؟ چرا باید سنگ پیاده راه فردوسی از همدان وارد شود؟ چرا باید مبلمان این پیاده راه از شیراز وارد شود؟ مبلمانی که نه صنعت پیشرفته ای می خواهد و نه تکنولوژی پیچیده ای لازم دارد اما دیدیم که از سایه سر مدیریت شما و حسین فیروزی بر اقتصاد و توسعه استان حتی یک کارگاه ساده نداشتیم که این مبلمان را تولید کند.

 

جناب دره وزمی، دستاورد هفت ساله سکانداری شما و حسین فیروزی بر صنعت و توسعه کردستان در پیاده راه فردوسی نمود و ظهور پیدا کرد و دیگر نیازی به هیچ توضیحی در این مورد نیست.

 

کاک محمد! ابهامات زیادی در مورد درآمد معادن کردستان وجود دارد. به زبانی ساده سهم مردم کردستان از این درآمد هنگفت چیست؟ سهم مردم محروم کردستان از معدن طلای ساریگونی چقدر است؟ اصلا سهمی دارند؟ و یا سهم مردم محروم کردستان از میلیاردها تن سنگ مرغوبی که از معادن قروه و دیگر معادن برداشت می شود کجاست؟

 

اگر آماری از هویت صاحبان معادن کردستان ارائه دهید معلوم  می شود که چگونه همدانی ها و کرماشانی ها و اصفهانی ها و آذری ها در کردستان کوهها و معادن ما را خارج می کنند و در آمدهای میلیاردی کسب می کنند و در طرفی دیگر جوان تحصیلکرده و نخبه کردستانی یا بیکار است و یا با حداقل حقوق قانون کار گذران زندگی می کند و یا در حین کولبری در برف و سرما جان می دهند.

 

مورد بعد اینکه سهم مردم محروم کردستان از میلیاردها میلیارد دلار صادرات مرزی چیست؟ به عبارتی دیگر درآمد مرز و عوارض گمرکی مرز رسمی باشماق و دیگر مرزهای رسمی کردستان چقدر است و در کجا هزینه می شود؟ سهم مردم محروم کردستان از مرز، کشت و کشتار در تصادفات جاده مریوان و سهم عده ای نور چشمی و بعضاً غیر بومی از مرز، میلیاردها میلیارد تومان! آیا اینگونه نیست؟

 

جناب دره وزمی، از سایه سر مدیریت هفت ساله جنابعالی، مرغ دار ناراضی، دامدار ناراضی، قصاب و خرده فروش مرغ ناراضی، شیر فروش ناراضی، کشاورز گندم کار ناراضی، سیلودار ناراضی، کارخانه دار آرد ناراضی، نانوا ناراضی و در نهایت مصرف کننده بیچاره هم ناراضی. به عبارت دیگر عدم مدیریت شما و دیگر مسئولین ارشد کردستان این اسامی که نام بردم را به جان هم انداخته و دشمن همدیگر کرده است.

 

جناب مدیرکل، آیا آماری از افرادی که در کردستان ارز جهانگیری دریافت کرده اند دارید؟ و یا به عبارت دیگر آیا شهامت این را داری نام افرادی را که ارز جهانگیری گرفته اند و برنگردانده اند را علنی کنید؟ حتی اگر پست و مقام ارشد دولتی هم داشته باشد!

 

و اکنون گپ و گفتی خودمانی با آقای دره وزمی...

جناب مهندس، اگر خاطر مبارک باشد در روز معارفه خود گفتی که کردستان در شاخص توسعه جزو استانهای آخر کشور است. بعد از هفت سال از سکانداری شما و دیگر همفکران تان بر اقتصاد و توسعه استان، اکنون در چه سطح و رتبه ای قرار داریم؟

 

در طول این هفت سال چند واحد تولیدی بزرگ و مهم در کردستان به بهره برداری رسید و چند واحد تولیدی و صنعتی ورشکست شدند و کارگران آن بیکار شدند؟ آرامش گورستانی که در شهرک های صنعتی ما وجود دارد حکایت از بحرانی شدن اوضاع دارد.

 

کاک محمد، یکی از دستاورد های مدیریتی تو، الف.ز، ح.ف و ب.ن پرورش دادن و ارتقاء فردی به نام شاطر توفیق بود که حتی به مرام و مسلک اصلاح طلبی هم وفادار نماند و آن مسائل و مشکلات را بوجود آورد. در همین شهر سنندج  صدها و هزاران جوان نخبه و تحصیلکرده و با شخصیت و فهمیده وجود دارد که می توانستید پرورش دهید و موجبات پیشرفت آنها را فراهم کنید اما بجای آن شاطر توفیق را پرورش دادید که در نهایت آن مشکلات را بوجود آورد، کا رمضان را ارتقاء دادید که در عرض دو سال سازمان همیاری را ورشکست و نابود کرد.

 

آقای دره وزمی شما هم مانند دیگر همفکران خود هفت سال است از منزل دولتی، خودروی دولتی، حقوق نجومی، حق ماموریت های آنچنانی و صدها رانت و امتیاز دیگر برخورداری داری. دستاورد این همه رانت و امتیاز چه چیزی بوده است؟

 

بیکاری نسبت به سال 92 چندین برابر، صنعت و تولید استان ورشکسته و نابود شده، معادن مهم ما در دست عده ای نور چشمی در حال غارت قانونی است، گرانی کمرشکن و رها شدن کامل بازار به امان خدا...

 

آیا دستاورد دیگری هم داشته اید؟

 

در کنار این مشکلات، هر روز حرف های تکراری و آمارهای بی پایه و اساس مانند اینکه دولت نگاه ویژه ای به کردستان دارد، دولت قصد دارد با بودجه جهشی عقب ماندگی کردستان را جبران کند و یا اینکه امسال ده هزار میلیارد تومان با اشتغالزایی صد هزار نفر به کردستان اختصاص داده شده همچنین بودجه ای دیگر با مبلغ پانصد هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی پانصد هزار نفری در راه است.

 

کجاست این بودجه های جهشی که هفت سال است وعده آنرا می دهید؟ کجاست این آمارهای عجیب و غریب و دهان پرکن؟ چون واقعیت سطح جامعه چیز دیگری را می گوید.

 

آقای دره وزمی، به نظر من روزی چندین بار فاتحه برای پدر و مادر روحانی و اموات او بخوان چون روحانی و دولت او باعث شد تو و امثال تو شرایطی بدست آورید که در خواب هم نمی دیدید یعنی اگر سال 90 به شما می گفتند زمانی مدیرکل صمت خواهی شد خنده ات می گرفت و باور نمی کردی اما دولت روحانی باعث شد که جنابعالی بدون سابقه حتی یک روز کار دولتی یک شبه مدیرکل شوی و یا کارمند ساده امور حقوقی یک شبه رئیس یک سازمان شود.

 

جناب مدیرکل، پیشرفت و ترقی حق هر انسانی است اما نه اینگونه که ره صد ساله را یک شبه طی کنی و به ناحق پیشرفت کنی.

 

کاک محمد، کاش به اندازه یک هزارم کار سیاسی و جناحی که در هفت سال گذشته انجام دادی، کار توسعه ای و اقتصادی هم انجام می دادی، که اگر اینگونه بود شاید اکنون شرایط کردستان خیلی متفاوت بود.

 

جناب مهندس، اربابت حسین فیروزی دست خالی از کردستان رفت، تلاش کن تو هم دست خالی پست و مقام نابجایی را که غصب کردی را ترک نکنی و امیدوارم پنج ماه دیگر حرفی برای گفتن داشته باشی.

 

و سخن پایانی...

 

جناب مهندس خبر داشته باش در زمانی که در میوه فروشی شریف آباد پانصد هزار تومان خرید می کنی در آن گوشه شهر پدری توان خرید حتی یک عدد موز برای فرزند خردسال خود را ندارد.

 

دلیر بهمنی

 

انتهای پیام/q.f

شنبه 9 اسفند 1399 | 06:14

کد خبر : 39422

منتشر کننده : sh.s

ناشناس پاسخ یکشنبه 10 اسفند 1399 | 10:24

2
0

درود بر شما
مطالبی که فرمودید ضمن اینکه درست و صحیح می باشد و اقای دره وزمی برای ان جوابی ندارد بستر استخدام آنر در لایه های داخلی سازمان نهادینه کرده است و با حذف نیروهای سابقه دار در پست های کلیدی سازمان را در خاموشی مطالقی گذاشته است معاونین امورصنایع و معادن جزو این دسته انتخابها می باشد که در آینده نزدیک شاهد فاجعه های ننگینی خواهیم بود

انصاف پاسخ دوشنبه 11 اسفند 1399 | 08:39

0
3

سلام خدمت دست اندرکاران کرد تودی هرچند سبک وسیاق شما یکطرفه مطرح کردن مسائل است من از هیچ پست ورانتی برخوردار نبوده ونیستم آنچه می نویسم با در نظر گرفتن خدا ووجدان خود است اگرهم منتشر نمی کنی به آقا دلیر بهمنی که من ایشان را نمی شناسم انشالله همیشه دلیر، خود دلیر، همه جا دلیر باشند متن را بدهید بخوانند بعد قضاوت کتند
من سال هاست که آقای دروزمی را می شناسم
1_ایشان فارغ‌التحصیل رشته مکانیک صنعتی شریف هستند. کسانی که اهل فن وعلم اند ارزش تخصص ایشان را می‌دانند اکثر همکلاسی های ایشان به بهترین کشورها بامزایایی خوب مهاجرت کردند. ایشان در وطن ماندسال ها. تجربه کار ومدیریت درپتروشیمی وفولاد ونظام مهندسی و... را دارند پس بی تجربه ونامناسب برای سازمان صمت نیستند
2- تلاش مستمر وجدی خستگی ناپذیر برای صنعت استان دارند خصوصا در پیگیری طرح بزرگ زنجیره فولاد، رفع مشکل صنایع، هرچندطرح های پتروشیمی کردستان، لاستیک بارز، طلای قروه ازسال های پیش شروع شده بودنند ایشان در به ثمر رسانند وشروع بکار آنها نقش بسزایی داشت، البته طرح های دیگر هم هست که مجال معرفی دراینجا نیست
3‌_من از زندگی شخصی ومالی ایشان اطلاع کامل دا رم‌ خدایی بسیار پاکدشت، دقیق وشفاف وبسیار خیر هستند حقوق ومزایایی که‌در صمت می‌گیرند خیلی کمتر از در آمدی هست که از کار درشرکت خصوصی خودشان قبل از این پست داشتند،هنوز هم منزل شخصی خودشان ساکن هستند فرموده بودی از منزل دولتی استفاده می‌کنند
4_علاوه بر پاکدستی وسلامت نفس که منش شخصی ایشان هستن در سازمان صمت جلو خیلی از رانت خواری ها وزیاد خواهی گرفتند بخشی از هجمه ها به ایشان شاید بخاطر این عملکرد ایشان باشد. اولین کاری که صمت کردنند لیست معادن ومالکان را با مشخصات وآدرس تو سایت منتشر کردند. نقشه پهنه های معدنی واطلاعات جاهای که بعنوان عرصه های معدنی در استان شناسایی شده جهت بهره بردا ی تمام افراد در سایت قرار دادنند
5_بنده با حقوق کم بازنشستگی از وضعیت امروز صنعت وبازار ناراضی ومعترضنم، انصافا علت این مشکلات کشوری وجهانی در معیشت واقتصادرا شما در یه فرد در حد مدیرکل یک سازمان در یک استان می بینید؟ یا ایشان رابه تنهایی توانا در حل مشکلات؟چون شما همه مشکلات را پای ایشان نوشتی!
انتقاد بسیار خوبه عامل اصلاح وپیشرفت است اما باید منصفانه وکارشناسانه باشد نه از زاویه جناحی وسیاسی ومنافع فردی

انصاف دوشنبه 11 اسفند 1399 | 09:19

بسیار ممنون، نه فقط بخاطر درج پیام حقیر بلکه از این نظر که کار رسانه ای خوبی کردی پیام همه منتشر می کنی انشالله همیشه منصفانه عمل کنی تا مخاطبین بیشتری داشته باشی

صداقت پاسخ سه شنبه 12 اسفند 1399 | 23:46

0
1

کاش همه مثل آقای دره وزمی دلسوز بودن و با صداقت کار انجام میدادن دیگه وضع جامعه ما اینطور نبود....فقط بلدید از دور راحت قضاوت کنید

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید