کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

محرومیت شهروندان سنندجی از آب گوارا؛

مشکل آلودگی آب سد ژاوه با حرکات نمایشی و خیالی حل نمی شود!

کردتودی، کردستان،سنندج،سد ژاوه،آلودگی

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در یک حرکت نمایشی و با دعوت گزینشی از چند رسانه همسو با دولت و افراد غیر مرتبط اقدام به راه اندازی توری خبری برای کم اهمیت جلوه دادن وضعیت آلودگی آب سد ژاوه سنندج کرد.

به گزارش کُردتودی، مدتی است که اساتید دانشگاهی و فعالان زیست محیطی در خصوص بروز فاجعه ای زیست محیطی پس از آبگیری سد ژاوه هشدارهای متعددی را داده اند و رسانه های پویا و مستقل کردستان نیز در این خصوص به شفاف سازی پرداخته اند اما متأسفانه گویا مسئولان ارشد وزارت نیرو و مسئولان اجرایی کردستان برای تکمیل کارنامه ندانم کاری های خود قصد دارند بدون توجه به این هشدارهای زیست محیطی اقدام به آبگیری این سد تا پایان سال جاری کنند.

 

زباله های شهر سنندج حدود سه دهه است که در محلی مجاور ساختمان سد ژاوه دپو می شود و شیرابه این زباله ها طی این سه دهه منابع زیر زمینی اطراف را به شعاع چند کیلومتر آلوده کرده است و شیرابه آن نیز به صورت روزانه وارد رودخانه گاوه رود می شود.

 

متأسفانه مسئولان شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به جای حل مشکل اقدام به راه اندازی تور خبری نمایشی آن هم با حضور رسانه های همسو و بعضا خنثی در استان نموده و از ۱۲ نفر برای این منظور دعوت کرده بودند که چند نفر از آنان رسانه ای برای انتشار مطالبشان در اختیار نداشته و چند نفر دیگر هم تنها از دو رسانه همراه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بوده اند.

 

 

مجیزه گویی های رسانه های خنثی و وابسته به دولت در استان پس از این تور نمایشی گویای این مطلب است که مسئولان شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در عمل چیزی برای گفتن نداشته و تنها برای سرپوش گذاشتن بر موضوع اقدام به راه اندازی سریع السیر این تور نمایشی کرده اند.

 

در کنار مبحث بسیار مهم شیرابه زباله های شهرستان سنندج که روزانه بیش از ۳۷۰ تن می باشد باید به آلودگی فاضلاب و زباله های روستاهای مجارو سد ژاوه و همچنین توان پایین تصفیه خانه فاضلاب سنندج اشاره کرد که رفع نواقص این دو منبع دیگر نیز با تور خبری نمایشی امکان پذیر نبوده و باید مسئولان شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران طی دو دهه فعالیت خود برای ساخت سد ژاوه برای رفع این معضلات هم تلاش می کردند نه اینکه در زمان آبگیری سد تازه به یاد این مشکلات بنیادین بیافتند.

 

به اذعان کارشناسان محیط زیست و کارگروه منابع آب دانشگاه کردستان، آبگیری سد ژاوه با شرایط کنونی و پمپاژ آب آلوده این سد به دشت های قروه و دهگلان موجب نابودی دشت های یاد شده و آلوده شدن منابع زیر زمینی در این دو شهرستان خواهد شد و منبع بسیار بزرگ آلودگی را هم در ناحیه جنوبی شهر سنندج برای سال های متمادی ایجاد خواهد کرد.

 

انتهای پیام/q.x

 

چهارشنبه 29 بهمن 1399 | 07:21

کد خبر : 39330

منتشر کننده : ک ۹۸

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید