کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

افزایش قیمت مرغ ناشی از نرخ نهاده هاست؛

التهاب، دوباره به بازار مرغ بازگشت/ تولیدکننده در حال دور زدن مصرف کننده!

مرغدار،قطب،عرضه

این روزها برای خرید هرچیزی دست می بری و علت افزایش قیمت آن را جویا می‌شوی، بهانه افزایش قیمت دلار است که قد علم می‌کند، اما استثنائاً این بار افزایش قیمت دلار، علت افزایش قیمت مرغ نیست و این نهاده و دان است که مرغ را هوایی کرده است.

به گزارش کُردتودی، این روزها دست برای خرید هرچه می بری و علت افزایش قیمت آن را جویا می‌شوی، بهانه افزایش قیمت دلار است که قد علم می‌کند، اما استثنائاً این بار افزایش قیمت دلار، علت افزایش قیمت مرغ نیست و این نهاده و دان است که مرغ را هوایی کرده است.

 

 

مسئولین صنعت مرغ را آزاد بگذارند تا به بازاری تنظیم شده برسیم

 

خاوریان یکی از مرغداران کردستانی در خصوص افزایش قیمت مرغ در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: استان کردستان یکی از قطبهای تولید مرغ در ایران است بنابرین موظف به تولید مرغ سایر استان ها نیز خواهد بود به همین دلیل  یکی از دلایل افزایش قیمت عرضه و تقاضا است.

 

وی افزود:وقتی که مرغ در بازار زیاد است قیمت تعیین شده زیر قیمت مصوب قرار میگیرد و هیچ ارگان و نهادی نمی تواند از آن حمایت کند چون مرغ زیاد وجود دارد پس قیمت کاهش می یابد حال وقتی که مرغ در بازار کم باشد دقیقا بازار، خودش را تنظیم میکند.

 

خاوری در ادامه عنوان داشت: ای کاش مسوولین ما به این نتیجه می رسیدند که صنعت مرغ را آزاد بگذارند تا به بازاری تنظیم شده برسیم اما با دخالت های دولت و مانع شدن از این امر رانت خواران زیاد خوهند شد و این نوسانات به وجود خواهد آمد که هم به ضرر مصرف کننده خواهد بود هم به ضرر تولیدکنندگان.

 

این مرغدار کردستانی در ادامه عنوان داشت:  قیمت مرغ این روزها سیاسی شده است و چرا باید بدین شکل یاشد چرا باید منِ مرغدار 250 میلیون ضرر در این امر متحول شوم و هیچ گونه حمایتی از ما مرغداران که مسوول گوشت سفید بر سر سفره های مردم هستیم صورت نگیرد و چرا باید دولت از جیب یک مرغدار سوبسید یارانه به مردم بدهد و این باعث خوابیدن چرخ تولید خواهد شد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: دلیل دیگر افزایش قیمت گوشت مرغ این است که بسیاری از مرغداری ها به دلیل نداشتن نقدینگی جوجه ریزی نکرده اند .

 

وی با اشاره به اینکه هیچ گونه نظارتی بر روی کارخانه های دون و قیمت جوجه نظارتی ندارد افزود:یک مرغدار مرغ را دم در مرغداری 17 هزار به فروش می رساند اما در بازار به 23 هزار به  دست مصرف کننده میرسد و چه کسی باید جواب گویی این اختلاف قیمت ها باشد؟!

 

خاوری در ادامه گفت: همچنین از ابتدای سال تاکنون به دلیل نوسان نرخ دلار، علاوه بر افزایش قیمت نهاده های خوراک طیور، تولیدکنندگان با افزایش ۵ برابری نرخ دارو، واکسن، افزودنی ها و مکمل ها، دستمزد کارگری، انرژی روبرو شدند.

 

وی با بیان اینکه صنعت طیور با کمبود نهاده ها روبروست گفت: در بحث تامین نهاده های طیور، تولیدکنندگان ۵۰ درصد ذرخ و ۳۰ درصد کنجاله سویا مورد نیاز تولید را با قیمت های مصوب خریداری و مابقی را از بازار آزاد تهیه می کنند البته اگر این محصولات در بازار باشد که همین امر باعث ایجاد اختلال در بازار خواهد شد.

 

 

هیچ گونه کمبود گوشت مرغی در استان وجود ندارد

 

 در ادامه شهریار حنیفی مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی کردستان در گفتگو با کردتودی  با اشاره به اینکه هیچ گونه کمبود گوشت مرغی در استان وجود ندارد گفت: در چند روز اخیر شاهد افزایش قیمت مرغ در سطح استان بوده ایم.

 

وی افزود: افزایش قیمت مرغ بستگی به کل کشور دارد و دلیل اصلی این  امر در استان کردستان حضور استان های همجوار مانند استان کرمانشاه و تا حدودی استان ارومیه است چرا که این استان ها گوشت مرغ مورد نیاز خود را از کردستان تامین می کنند و همین امر باعث افرایش قیمت ها می باشد.

 

حنیفی عنوان داشت: جهاد کشاورزی استان کردستان تا 40 روز نهاد های دامی مانند سویا و ذرت را در اختیار مرغداران قرار میدهد اما با توجه به ذائقه مردم که بیشتر مرغ سنگین وزن را خریداری می کنند  مرغدار مجبور را  به تهیه و خریداری  نهاد های دامی به صورت آزاد می کند که  همین امر باعث می شود که مرغدار مرغ را به قیمت بیشتری روانه بازار کند.

 

مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی کردستان گفت: میانگین تولید روزانه مرغ در استان حدود سه برابر نیاز است، به طوری که میزان تولید مرغ 300 تن است که از این میزان فقط 60 تن در استان مصرف و بقیه به سایر استان‌ها صادر می‌شود.

 

حنیفی در ارتباط با توزیع مرغ منجمد نیز گفت: مرغ منجمد برای شب عید ذخیره سازی شده و در صورت نیاز به بازار تزریق خواهد شد.

 

حنیفی با بیان اینکه تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از خروج مرغ از کردستان و تامین بازار استان صورت گرفته اما متاسفانه به جایی نرسیده است اظهار داشت: متاسفانه گوشت مرغ را به صورت زنده عرضه و قیمت مرغ زنده با 17 تا 18 هزار تومان از کردستان خریداری کرده و با قیمت هر کیلوگرم 21 تا 22 هزار تومان در بازار خود عرضه می‌کنند.

 

انتهای پیام/q.l

چهارشنبه 29 بهمن 1399 | 06:51

کد خبر : 39329

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید