کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ادیان مختلف دربارۀ زندگی پس از مرگ چه می‌گویند؟

ادیان مختلف، زندگی پس از مرگ، دین

اتفاقات پس از مرگ همیشه برای مردم مجهول بوده و می‌شود گفت اکثر اوقات هر پاسخی آن‌ها را قانع نمی‌کند. یکی از دغدغه‌های انسانی که دوست دارد عمری ابدی داشته باشد مسئلۀ حیات پس از مرگ است. زندگی پس از مرگ در تمام ادیان و آموزه‌ها عناصر خاص خود را دارد و مردم اعتقادات مختلفی درباره آن دارند.

به گزارش کُردتودی، این اعتقادات گاهی تا حدی پیش می‌رفت که مردم سعی می‌کردند با اقدامات مختلفی جلوی بازگشت مردگان را بگیرند، گاهی مرده را با طناب‌های محکم می‌بستند یا با هدایایی مثل جواهرات و خوراکی‌های متنوع سعی می‌کردند نیازهای آن‌ها را رفع کنند!

 

در این مقاله درباره زندگی پس از مرگ در ادیان مختلف با شما صحبت می‌کنیم.

 

آیین بودا

 

بودا آیینی انسان‌گرایانه و شاخه‌ای از دین هندو است؛ در این دین، یگانه‌وظیفۀ انسان را رهایی از رنج و درد دنیوی می‌دانند. بوداها به تناسخ، چرخۀ مرگ و تولد دوباره اعتقاد دارند.

 

در این دین مردم معتقدند روح وجود ندارد و در تناسخ، فرد جسمی دیگر برای زندگی بعدی خود به دست می‌آورد. این چرخه آنقدر ادامه دارد که تناسخ انسان به تصفیه کامل و رسیدن به مقام نیروانا ختم شود. با اینکه این مقام اهمیت بالایی برای آن‌ها دارد اما ماهیت آن چندان روشن نیست؛ گاهی از آن به اقلیم آسایش و پایان وجود یاد می‌کنند.

 

ممکن است برای تحقیقات و مطالعات علمی خود به منابع و مقالات معتبر نیاز داشته باشید. اگر دوست دارید این منابع را به صورت ترجمه‌شده در اختیار داشته باشید و زمان کافی هم ندارید اصلا نگران نباشید. می‌توانید با ثبت سفارش ترجمه فوری در ترنسیس مقالات خود را بدون افت کیفیت ترجمه کنید.

 

آیین مسیحیت

 

اعتقادات مسیحیان به زندگی پس از مرگ به این بستگی دارد که چه مذهبی داشته باشند.

 

به طور کلی اکثریت آن‌ها به دنیای پس از مرگ و زنده‌بودن عیسی مسیح اعتقاد دارند؛ این دسته معتقدند انتخاب‌های اخلاقی ما در زمین است که جایگاه ما را در دنیای پس از مرگ تعیین می‌کند. پس از مرگ روح بلافاصله در دادگاه عادلانه‌ای حاضر شده و مورد قضاوت قرار می‌گیرد. هر کدام با توجه به اعمال خود به بهشت، جهنم و یا بزرخ می‌روند تا روز قیامت و قضاوت نهایی برسد.

 

مسحیان کاتولیک به برزخ اعتقاد دارند و می‌گویند برزخ مکانی برای تطهیر گناهان است و ابتدا مردگان بهشتی به آن وارد می‌شوند.

 

آیین هندو

 

آیین هندو که به آن هندوئیسم هم میگویند، از ادیان کهن جهان است و شکل تحول‌یافتۀ آیین برهمایی است.

 

هندوها هم مانند بودا به تناسخ پس از مرگ اعتقاد دارند و می‌گویند روح با توجه به کارما یا همان کارهای خوب و بدی که فرد در زندگی انجام داده، جسم و زندگی جدیدی به دست می‌آورد. آن‌ها معتقدند این زندگیِ دوباره ممکن است در جسم انسانی نباشد و روح در کالبد یک حشره یا گیاه قرار بگیرد.

 

این چرخه انقدر ادامه پیدا می‌کند تا انسان از آن رها شود و به موکشَه یا رهایی که کمال محض است، دست یابد. در این مرحله روح در یک زندگی ابدی از همۀ دردهای دنیایی آزاد می‌شود به ماهیت پاک خود بازمی‌گردد.

 

دین اسلام

 

احتمالا به خوبی می‌دانید در دین اسلام چگونه زندگی پس از مرگ را توصیف می‌کنند. همۀ مسلمانان اعتقاد دارند مرگ پایان زندگی فیزیکی و جسم انسان است اما روح زنده است و در برزخ به انتظار روز قیامت است. در روز رستاخیز تمام کارهای انسان در دادگاهی عادلانه قضاوت شده و مشخص می‌شود که هر فرد باید زندگی جاودانۀ خود را در کجا بگذراند، در بهشت یا جهنم.

 

در کتاب قرآن بارها و به اشکال مختلف به مسئلۀ معاد و زندگی پس از مرگ اشاره شده و بر روز قیامت و وقوع آن تأکید فراوانی شده است. در میان ادیان مختلف دین اسلام جزئیات بیشتری از حیات پس از مرگ ارائه داده و این مسئله را به خوبی روشن کرده است!

 

اگر دوست دارید درباره دین اسلام و معارف آن بهتر بدانید و با فرهنگ آن بیش از پیش آشنا شوید، منابع درستی را انتخاب کنید. در پلتفرم ترنسیس سعی بر این است که ترجمه تخصصی مقالات الهیات با بهترین کیفیت ارائه شود. نکته‌ای که خیلی از مترجمان به آن توجه نمی‌کنند عدم دخالت اعتقادات شخصی است؛ با ترنسیس خیالتان از ترجمۀ اصولی متون خود راحت خواهد بود.

 

زرتشت

 

دین زرتشت، آیین باستانی ایران و قبل از اسلام است. پیامبر این آیین زرتشت بود. امروزه این دین پیروان کمی دارد که در شهرهای کمی پراکنده هستند.

 

زندگی پس از مرگ در آیین زرتشت پذیرفته شده است. آن‌ها اعتقاد دارند روح انسان پس از مرگ کمی در اطراف جسم از دسته‌رفته می‌ماند و به اعمال خود فکر می‌کند و بعد از آن راهی جهان دیگر می‌شود. مردگان بعد از حضور در دادگاه عادلانۀ اهورامزدایی و داوری، راهی بهشت و جهنم و برزخ می‌شوند تا در روز رستاخیز بار دیگر برای قضاوت عمومی حاضر شوند.

 

در دین زرتشت زندگی آسوده در دنیای دیگر وابسته به سه اصل پندار، گفتار و کردار نیک است.

 

دین یهود

 

هنوز برای کسب اطلاعاتی درباره اعتقادات مردم در آیین یهود به زندگی پس از مرگ مدارک زیادی در دست نیست و تنها دو کتاب مقدس آن‌ها برای مراجعه وجود دارد.

 

در دین یهود اعتقاد به زندگی پس از مرگ به خود فرد و عقایدش بستگی دارد. آن‌ها بیشتر روی زندگی دنیوی تمرکز دارند. تعداد کسانی که به زندگی بعد از مرگ اعتقاد دارند هم کم نیست ولی همۀ آن‌ها به یک نوع زندگی فکر نمی‌کنند؛ عده‌ای به چرخۀ تناسخ اعتقاد دارند و عده‌ای به دنیایی در آینده و بهشت!

 

 

 

 

 

یکشنبه 5 بهمن 1399 | 06:33

کد خبر : 38975

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید