کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نابسمانی در ساماندهی رسانه های کردستان؛

بی سوادی کارشناسان ارشاد و آمارسازی در خانه مطبوعات

کردتودی،کردستان،سنندج،کرونا،خانه مطبوعات،رسانه

تشکل فرهنگی خانه مطبوعات کردستان طی دو دهه فعالیت خود با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده و در دولت دوازدهم با سیاسی کاری مسئولان استانی این تشکل به بیراهه رفت.

به گزارش کُردتودی، کردستان یک استان ویژه از لحاظ معادلات سیاسی و اجتماعی است و همواره رسانه ها در این استان مرزی نقشی مهم ایفا کرده اند.

 

طی دو دهه اخیر شاهد فعال شدن تشکلی فرهنگی به نام موسسه فرهنگی خانه مطبوعات در استان کردستان هستیم که این تشکل فراز و نشیب های فراوانی را طی کرده است اما هیچگاه نتوانسته است رسالت اصلیش که ساماندهی عرصه رسانه می باشد را محقق نماید.

 

خانه مطبوعات کردستان که هفت دوره مدیریتی را پشت سر می گذارد تاکنون نتوانسته است به مفاد اساسنامه خود نیز عمل کند و هم اکنون اگر به سایت رسمی خانه های مطبوعات کشور و بخش اعضای آن مراجعه کنیم به لیستی ۱۴۶ نفره برای خانه مطبوعات کردستان برمی خوریم که حدود یک سوم این افراد حتی شرایط درج شده در اساسنامه خانه مطبوعات برای عضویت را هم ندارند.

 

سودجویی برخی افراد که منافع شخصیشان به خانه مطبوعات و اعضای هیأت مدیره آن گره خورده است در کنار عدم اشرافیت و بی سوادی کارشناسان مطبوعات ارشاد کردستان و عدم نظارت درست و قانونی در خصوص مدارک شناسایی ارائه شده از سوی افراد اعم از استعلام بیمه، استعلام دادگستری و استعلام مراکز آموزش عالی همگی موجب شده است که در سایه غفلت اداری کارشناسان ارشاد و رانت دوستانه هیات مدیره فعلی خانه مطبوعات شاهد افزایش چشمگیر تعداد اعضای خانه مطبوعات کردستان باشیم.

 

این عضویت های فله ای و بدون ضابطه کار را به جایی رسانده که تعداد اعضای خانه مطبوعات کردستان از تعداد اعضای خانه مطبوعات استان تهران هم بیشتر باشد و این مهم در مقایسه با استان های همجوار نیز بسیار بیشتر است و این در حالی است که کردستان از لحاظ تعداد رسانه های فعال و تعداد خبرنگاران جزو استان های آخر کشور می باشد.

 

این آمار سازی ها از سوی اعضای هیأت مدیره فعلی خانه مطبوعات کردستان و بی سوادی و عدم آگاهی کارشناسان ارشاد کردستان موجب شده است که خانه مطبوعات کردستان به سراشیبی رانت و باندبازی بیافتد و فعالان رسانه ای در استان از عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این راستا کاملا نا امید شوند.

 

طی چند روز اخیر نیز با وجود اینکه بیش از پنج ماه از مهلت قانونی فعالیت اعضای هیأت مدیره دور هفتم گذشته است این افراد به دلیل ناتوانی و تخلف در عدم ثبت تغییرات خانه مطبوعات سعی بر تعویق انداختن انتخابات هیات مدیره داشتند که پس از پنج ماه فعالیت غیر قانونی و در سایه فشار برخی وجدان های بیدار در عرصه رسانه استان مجبور به اعلام فراخوان مجمع عمومی و انتخابات شدند.

 

البته متولیان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به ویژه شخص مدیرکل که خود را فردی قانونمند می داند باید ابتدا به شکایات و دغدغه های فعالان رسانه ای استان در خصوص نواقص مدارک و تخلفات در عضو گیری چند ده نفر از اعضای کنونی خانه مطبوعات کردستان بپردازد و سپس برای برگزاری انتخابات بی شائبه در این تشکل اقدام نماید.

 

انتهای پیام/q.m

سه شنبه 20 آبان 1399 | 02:16

کد خبر : 38050

منتشر کننده : ک ۹۸

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید