کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

کُردستانی ها استوار در میدان جنگ و پیشگام در دفاع از انقلاب/ تقدیم 50 عالم شهید

علمای اهل سنت، کردستان، پیشتاز در انقلاب

استان کردستان از همان روزهای نخست آغاز جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعثی، صحنه عملیات‌های مختلفی بوده و البته در کنار این مهم در چندین نوبت مورد حمله هواپیماهای عراقی قرار گرفت.

به گزارش کُردتودی،  استان کردستان از همان روزهای نخست آغاز جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعثی، صحنه عملیات‌های مختلفی بوده و البته در کنار این مهم در چندین نوبت مورد حمله هواپیماهای عراقی قرار گرفت.

 

بمباران شهرهای مسکونی مختلف استان کردستان از جمله شهرهای مریوان، سنندج، بانه و … از سوی رژیم بعث عراق در کنار حملات متعدد به مواضع نیروهای انقلاب اسلامی باعث شد تا مردم کردستان با عزمی راسخ و توانی صد چندان در صحنه‌های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرده و از نظام و انقلاب اسلامی دفاع کنند.

 

با پیروزی انقلاب اسلامی تحرکات گروهک‌های ضدانقلاب در منطقه نیز آغاز شده بود و به همین دلیل نه تنها در کردستان که حتی در شهرهای کردنشین استان‌های کرمانشاه و آذربایجان غربی نیز مقابله با ضد انقلاب در داخل شهر و روستاها همچنان ادامه داشت.

 

با شروع جنگ تحمیلی صحنه‌های نبرد با دشمن در مناطق کردنشین کشور از جمله استان کردستان افزایش پیدا کرد و به همین دلیل رزمندگان اسلام در این استان مجبور بودند علاوه بر مقابله با رژیم بعث، بخشی از انرژی و توان خود را در راستای مقابله با ضد انقلاب بگذارند.

 

از همان بدو پیروزی انقلاب اسلامی میزان مشارکت و همراهی مردم استان کردستان با نظام و انقلاب اسلامی ویژه بود تا جایی که شمار زیادی از روحانیون و ماموستاهای اهل سنت در نامه‌ای به امام راحل (ره) ضمن دفاع از نظام و انقلاب اسلامی، اعلام کردند که با تمام توان از انقلاب اسلامی ایران حمایت خواهند کرد.

 

با شروع هشت سال دفاع مقدس صحنه‌های نبرد با دشمنان انقلاب و نظام اسلامی در استان کردستان گسترده شد تا جایی که اقشار مختلف مردم نیز با به دست گرفتن اسلحه به دفاع از انقلاب و نظام اسلامی پرداخته و در همین حین صحنه‌های مختلفی از رشادت و ایثار را در این خطه از ایران اسلامی به نمایش گذاشتند.

 

 

نقش علمای اهل سنت در مواجهه با ضد انقلاب


نقش روحانیون و ماموستاهای اهل سنت کردستان، در پیروزی انقلاب اسلامی و مقابله با گروهک‌‌های ضد انقلاب بر کسی پوشیده نیست. شهادت 52 نفر از روحانیون کردستان، موید این مطلب است که آنان پیشاپیش مردم در مساجد و منابر و در جبهه‌ها حضور داشته‌اند لذا می‌توان حضور ماموستاها را به دو مقطع دسته بندی کرد.مقطع اول:‌

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ماموستاها چون دیگر اقشار مردم در تظاهرات علیه رژیم پهلوی شرکت می‌کردند. با توجه به روحیه‌ دینی و تقیدی که اقشار مختلف جامعه به مسائل دینی داشتند لذا می‌توان گفت حضور ماموستاها در هدایت و راهبری مردم نقش پررنگی بوده است. در دوران قبل از انقلاب می‌توان به نقش «احمد مفتی‌زاده» اشاره کرد که تشکلی دینی را قبل از پیروزی انقلاب راه‌اندازی کرد و در ساماندهی مردم جهت شرکت در تظاهرات‌ نقش مهمی داشت. همچنین با بررسی وضعیت شهدای قبل از انقلاب اسلامی می‌بینیم که اولین شهید استان کردستان ماموستای شهید، ملامحمد رشیدی‌علوی است که در سال 1341 در مقابله با رژیم شاه به شهادت رسیده است.

مقطع دوم:

در برهه‌ای کوتاه، گروهک‌های الحادی و کمونیستی و برخوردار از تفکرات مادی‌گرایانه بر کردستان حاکم شدند. طبیعتاً ماموستاها جزو اولین کسانی بودند که در مقابل این افراد موضع گرفتند. گروهک‌هایی که ماموستاها را کهنه! می‌نامیدند و در مساجد، فساد و فحشا راه انداختند و به اصول دینی و اسلامی مردم توهین می‌کردند.

در چنین شرایطی علمای اهل سنت به شیوه‌های مختلف در مواجهه با ضد انقلاب موضع گرفتند لذا این مقطع را باید از روز پیروزی انقلاب به بعد در نظر گرفت. در این مقطع موضوع و فعالیت علمای اهل سنت را می‌توان در 2 بخش جداگانه مورد بررسی قرار داد. اول نقش هدایت و روشنگری و دیگر اینکه حضور در میدان‌های رزم و جنگ و جهاد علیه ضد انقلاب.

 

50 عالم شهید پیشروی اهل سنت حامی انقلاب اسلامی/ کینه ضد انقلاب بخاطر علاقه علمای اهل سنت به انقلاب+ عکس

 

ردیف بالا از سمت راست: مصطفی مردوخی،‌ لطیف پنجوینی، سید محمد سلمان حسینی و عبدالحیمد فرقانی
ردیف پایین از سمت راست: حیدر فهیم، صلاحدین معاذی، محمود محمدی و محمد عرب منبری

 

در حوزه روشنگری نقش شهید ملاحیدر فهیم از ماموستاها و علمای طراز اول کردستان بسیار چشم گیر است. این عالم ربانی چند دهه از عمر گران‌بهای خود را صرف هدایت و تبلیغ مسائل دینی اسلامی کرد. در زندگی‌نامه ایشان چنین آمده است: «گروهک کومله این روحانی مجاهد را دستگیر کرد. او را با پای پیاده از کوهستان‌های صعب‌العبور مناطق کلاترزان به شمت دیواندره بردند. بعد از شکنجه‌های فراوان عاقبت او را در سن 81 سالگی در روستای «گریجه» از توابع منطقه‌ سارال در دیواندره به شهادت رساندند.»


شیوه‌ شهادت ماموستاهای اهل سنت در نوع خود بسیار دردناک و جانگداز است. ضد انقلاب چون سرچشمه‌ حضور مردم را در روشنگری علما می‌دانست، لذا سراغ این افراد رفته و بسیار ناجوانمردانه آنان را به شهادت می‌رساندند. از جمله افرادی که به شیوه‌ای ناجوانمردانه و وحشیانه به شهادت رسیده، شهید ملامحمد کریمیان است. این شهید والامقام از جمله روحانیونی بود که حضور فعالی در دفاع از انقلاب و مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب داشت.حجت‌الاسلام حیدری نماینده‌ وقت حضرت امام خمینی (ره) در سپاه کردستان در مورد شخصیت ایشان چنین می‌گوید: «این روحانی مجاهد از همان اوایل پیروزی انقلاب اسلامی همکاری خود را با نیروهای انقلاب و سپاه و پیشمرگان کرد مسلمان آغاز کرد. به مقر ما در منطقه حاجی‌آباد سر می‌زد. ما هم در اوایلی که به سنندج رفتیم، به جهت اینکه به منطقه ناآشنا بودیم، ملامحمد را به عنوان یکی از برادران اهل سنت و مقید و متعهد به نظام اسلامی و سرشار از روحیه‌ انقلابی یافتیم» نهایتاً گروهک‌های ضد انقلاب این عالم اهل سنت را به همراه کتاب‌هایش در داخل خانه‌ خود سوزاندند.

 

 

عالمان زیادی از اهل تسنن در حمایت از انقلاب اسلامی علیه گروهک‌های ضد انقلاب داخلی و خارجی قیام کردند که بیش از 50 نفر از آن‌ها به دست این کوردلان به شهادت رسیدند. محمد احمدزاده، عمر امینی، عبدالقادر بزرگ امینی، علی بهرانی، علی بیاره‌ای، محی‌الدین بیانی، لطیف پنجوینی، صالح ترابی، علی جلالی‌زاده، مسلم جلالی‌زاده، سیدشهاب‌الدین حسینی، سیدمحمد سلمان‌حسینی، امین حیدری، محمد داتوپر، عمر رامیاری، عبدالکریم رسولی، رشید ریحانی، رحیم شریف‌زاده، محمد شیخ‌السلامی، رحمان صدری، برهان عالی، محمد عباسی، طاهر عبدالکریم، ابوبکر عزیزی، علیرضا عسکری، محمدرشید علوی، عبدالله فتاحیان‌جانی، زین‌الدین فخری، رحیم فرجی، عبدالحمید فرقانی، عارف فریقی، حیدر فهیم، هاشم کریم‌پاوه، محمد کریمیان، مختار کمتنگر، عبیدالله محمدی، محمود محمدی، مصطفی مردوخی، سیدطه مشایخی، حبیب‌الله معاذی، صلاح‌الدین معاذی، کریم مکی‌پور، محمدتقی ملاولی، محمد منوچهری و یدالله یوزی 50 عالم خطه کردستان هستند که در سال‌های انقلاب اسلامی به دلیل حمایت از انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند.انتهای پیام/m.r

شنبه 3 آبان 1399 | 07:08

کد خبر : 37899

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید