کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سردار حسینی به همراه شهردار سنندج از مکانهای پیشنهادی ساماندهی دستفروشان بازدید کرد؛

تاکید فرمانده سپاه کردستان بر حفظ معیشت دستفروشان؛ ساماندهی باید در کمترین زمان و بهترین جای ممکن انجام شود

شهرداری سنندج، دستفروشان سنندجی، سردار حسینی، ساماندهی، حشمت الله صیدی

سردار سیدصادق حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان به همراه حشمت الله صیدی شهردار سنندج در بازدید از مکانهای پیشنهادی ساماندهی دستفروشان سنندجی بر حفظ معیشت این قشر تاکید کرد.

به گزارش کُردتودی، بدون شک دستفروشی یکی از بزرگترین معضلات شهری سنندج در دو دهه اخیر است, معضلی که محصول کم کاری مسوولان کشوری و استانی در ایجاد اشتغال و تقویت بنیه اقتصادی استان کردستان است.

 

در بسیاری از کشورها دستفروشی پدیده‌ای فراگیر بوده و رویکردهای متفاوتی در مواجهه با این امر از سوی سیاست‌گذاران اتخاذ شده است. اصطلاح «دستفروش» به شخصی اطلاق می‌شود که کالاها و خدماتی را به عموم ارائه می‌دهد، بدون آنکه در فروشگاه یا مکان ثابتی مستقر باشد. دستفروش در غرفه ثابت یا قابل حمل خود به‌صورت موقتی به عرضه کالاها و خدمات می‌پردازدو این افراد غالبا فضاهایی را در پیاده‌روها یا سایر امکان عمومی یا خصوصی اشغال می‌کنند یا محصولات خود را بر روی سبد، گاری یا موتور از جایی به جای دیگر منتقل می‌کنند.

 

در طی سالیان گذشته هر از چند گاهی موضوع جمع آوری دستفروشان سنندجی از سوی مسوولان شهرداری مطرح شده است، موضوعی که همواره با مخالفت دستفروشان بی نتیجه مانده و تاکنون راه به جایی نبرده است.

 

جمع آوری و ساماندهی دستفروشان از اردیبهشت امسال و پس از نهایی شدن اجرای پروژه پیاده راه خیابان فردوسی وارد فاز جدیدی شد و روز به روز با پیشرفت پروژه بر حجم نگرانی دستفروشان از آینده مبهم و نامعلوم آنان افزوده شد.

 

حال که پروژه پیاده راه فردوسی روزهای پایانی خود را سپری می کند نگرانی دستفروشان از وضعیت معیشتشان به اوج خود رسیده است و بیم آن دارند که جمع آوری بساطشان در این مسیر بدون تعریف جانمایی جدید و ساماندهی استاندارد باشد که درآمدشان را با مخاطره مواجه کند.

 

قطعا جمع آوری دستفروشان باید همراه با ساماندهی باشد تا اشتغال و معیشت ناپایدار این قشر دو هزار نفری تحت تاثیر منفی قرار نگیرد و آنان نیز به جمع خیل بیکاران استان کردستان نپیوندند و از طرف دیگر اجرای پروژه پیاده راه سازی خیابان فردوسی با حضور دستفروشان به شکل و روش فعلی کاری بیهوده است و مشکلات و معضلات تردد عابران پیاده به قوت خود باقی خواهد ماند, بنابراین جمع آوری و ساماندهی دستفروشان وابسته و مکمل یکدیگرند تا به قول معروف نه سیخ بسوزد نه کباب!

 

 

پس از اعلام نارضایتی دستفروشان سنندجی از وضعیت نابسمان خود, سردار حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس استان کردستان به این موضوع ورود کرد و شامگاه دوشنبه به همراه شهردار سنندج از چند مکان پیشنهادی ساماندهی دستفروشان بازدید به عمل آورد.

 

سردار حسینی ضمن تاکید بر حفظ معیشت دستفروشان، جمع آوری شان را ملزم به ساماندهی مناسب به شیوه ای که کمترین آسیب را از این جابجایی متحمل شوند دانست.

 

وی در این خصوص به خبرنگار کردتودی، گفت: علی رغم اینکه هرج و مرج موجود در خیابان فردوسی جلوه مبلمان شهری را به هم ریخته است اما نمی شود با دستفروشان هم بدون هیچ برنامه ای  برخورد شود.

 

 

سردار حسینی با بیان اینکه دستفروشان به دنبال کسب درآمد هستند, بیان کرد: یک دستفروش در وضعیت نابسمان کنونی اقتصادی و مشکلات مرتبط با بیماری کرونا به دنبال کسب نان حلال برای خانواده خود است و نمی شود بدون ارایه راهکاری مناسب اقدام به جمع آوری آنان کرد و از این رو شهرداری  باید راهکار مناسبی را اتخاذ نماید.

 

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان با بیان اینکه جمع آوری دستفروشان باید همراه با راهکار مناسب باشد و این مهم باید قبل از هرکاری در دستور کار و اولویت قرار گیرد ادامه داد: باید هم موضوع مبلمان و زیبایی بصری خیابان فردوسی و هم ساماندهی دستفروشان بدون آسیب دیدن معیشت آنان در موضوع جمع آوری دستفروشان با هم لحاظ شود.

 

لازم به ذکر است که سردار حسینی در این بازدید با مکان های پیشنهادی ساماندهی دستفروشان از سوی شهرداری موافقت نکرده و تاکید کرده است که باید یک جای مناسب برای این منظور لحاظ شود و در سریعترین زمان ممکن هم اتفاق بیفتد، شهردار سنندج هم قول پیگیری داده است.

 

 

 مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با بررسی عملکرد ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تاکید کرده است که با وجود گذشت بیش از ۸ سال از تصویب ماده و ۴ سال از ابلاغ آیین‌نامه، در مقام اجرا موفق نبوده است. در نتیجه لازم است که برای ساماندهی دستفروشان، به‌عنوان گروه‌های کم‌درآمد اقتصادی، با بهره‌گیری از تجربه دیگر کشورها، راهکارهایی مناسب اتخاذ کرد.

 

خلاصه مطلب اینکه اگر مسوولان مربوطه به دنبال افزایش رفاه و توسعه مبلمان شهری سنندج هستند باید به گونه ای عمل کنند که نان, نان آور دو هزار خانوار سنندجی را هم آجر نکنند و باید راهکاری بیاندیشند که هم به نفع شهر و شهروندان باشد و هم به نفع دستفروشانی که محصول کم کاری و شاید ناکارآمدی خود همین مسوولان هستند.

 

انتهای پیام/w.v

سه شنبه 29 مهر 1399 | 08:08

کد خبر : 37870

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید