کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تمامی قیمتها چندبرابر شده است به جز قیمت دام زنده!

قیمت های ناعادلانه، صنعت دامپروری را نابود می کند/ ورشگستگی دامداران در افزایش قیمت نهاده ها و نرخ پایین دام

دامداراری، دامپروری، افزایش قیمت نهاده های دامی ، کردستان

زندگی اکثر مردم روستاها بر دامداری و دامپروری می چرخد اما امسال با توجه به قیمت پایین دام ضرر و زیان های زیادی متوجه این قشر ضعیف و زحمتکش شده است به طوری که در یک سال اخیر تمامی قیمت ها افسار بریده اند اما قیمت دام کاهش هم داشته است.

به گزارش کُردتودی، یکی از ظرفیت های مهم استان کردستان دامپروری است و به گفته مسوولان ظرفیت تولید شیر خام استان 244 هزار تن و میزان تولید گوشت قرمز 29 هزار و 746 تن در سال است.

 

استان کردستان به دلیل داشتن مراتع طبیعی و قابلیت تولید علوفه و یونجه یکی از قطب های دامپروری محسوب می شود و دامداری به عنوان شغل اصلی مردمان این خطه از کشور است.

 

به گفته مسئولان در حال حاضر در استان کردستان یک میلیون و 500 هزار راس گوسفند و بره، 232 هزار راس گاو و گوساله، 230 هزار راس بز و بزغاله پرورش داده می شود.

 

با توجه به اینکه دامداری یکی از ارکان اقتصاد استان کردستان و منبع معیشت ساکنان این منطقه است ، اما دامداران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند که رفع آنها نیازمند توجه مسئولان است.

 

 

 

افزایش 300 برابر ی نهاده های دامی موجب ورشکستگی دامداران شده است

 

سید حسین رحیمی یکی از دامپروران منطقه کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی به بیان مشکلات این قشر زحمت کش در استان کردستان پرداخت.

 

وی با تاکید بر اینکه شهرستان بیجار با داشتن 370 هزار راس دام سبک و 11 هزار و 700 راس دام سنگین یکی از قطب های مهم استان کردستان در پرورش دام است ، اظهار داشت: با توجه به اینکه تورم در جانعه بی داد می کند و قیمت تمام نهاده های دامی نسبت به دو سال قبل افزایش سرسام  آوری پیدا کرده متاسفانه قیمت دام شدیدا پایین است و همین موجب ضرر زیان برای دامدار است.

 

به گفته وی دامداران این استان کردستان با توجه به داشتن مراتع طبیعی از افزایش قیمت یونجه و علوفه نسبت به سالهای قبل رنج می برند و همین موجب شده تعداد زیادی از دامداران این منطقه شغل خود را در روستاها راها کنند و به حاشیه شهرها و شغل کارگری پناه ببرند.

 

حسینی می گوید: زندگی اکثر مردم روستاهای کردستان بر دامداری و دامپروری می چرخد اما امسال با توجه به قیمت پایین دام موجب ضرر و زیان های زیادی شده اند.

 

 

قیمت خرید و فروش دام موجب ضرر دامداران است

 

احمد سحری یکی دیگر از دامداران استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی بیان داشت: دامپروران دام را به قیمت 44 تومان خریداری می کنند و با توجه به افزایش قیمت نهاده های دامی آن را به قیمت 38 هزار تومان یعنی کلی ضرر و زیان به فروش می رسانند که پول علوفه و یونجه هم تامین نمی شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه اگر این روند ادامه داشته باشد تعداد زیادی از دامداران استان کردستان ورشکست می شوند و همین موجب افزایش مهاجرت از روستا به شهر نیز می شود.

 

این شهروند کردستانی ادامه داد: مسوولان ما اگر به دنبال شکوفایی و رونق اقتصاد در استان کردستان هستند ، لازمه آن حمایت جدی از بخش دامپروری است چون ماندن در روستا منوط به داشتن دامداری و فروش دام به قیمت مناسب است.

 

این دامدار کردستانی از افزایش 300 درصدی نهاده های دامی خبر داد و بیان داشت: این روند افزایش قیمت نهاده های دامی موجب ضرر و زیان به بخش دامپروری استان کردستان شده است.

 

این شهروند کردستانی عنوان کرد: در کنار افزایش قیمت سرسام آور نهاده های دامی ، افزایش قاچاق دام در مناطق غربی ضربه سنگینی به دامداران در این خطه وارد کرده است.

 

وی تصریح کرد: دامدار ما وقتی با افزایش 300 درصدی نهاده های دامی رو به رو هست و در موقع فروش باید دام زنده خود را به قیمت 38  تا 40 هزار تومان به فروش برساند، تنها چیزی که عایدش می شود ضرر و زیان است بس تنها راه چاره فروش دام به قیمت بالاتر به افرادی است که اقدام به قاچاق دام می کنند.

 

وی عنوان کرد: اختلاف قیمت خرید و فروش دام تاثیر مستقیمی بر نرخ گوشت در استان دارد که همین امر موجب نظارت مستقیم مسوولان امر است.

 

این دامدار کردستانی با تاکید بر اینکه با سود افزایش قیمت نهاده های دامی به جیب دلالان می رود، افزود: در حال حاضر قیمت گوشت گوسفندی در استان 100 هزار تومان و گوشت گوساله 80 هزار تومان است اما قیمت دام زنده بین 38 تا 42 هزار تومان است که همین امر موجب ضرر و زیان های فراوان در بخش دامداری استان کردستان شده است.

 

انتهای پیام/q.k

چهارشنبه 23 مهر 1399 | 07:23

کد خبر : 37818

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید