کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کشاورزان از نرخ تضمینی خرید گندم ناراضی هستند؛

سرگردانی گندمکاران در نایاب شدن بذر گواهی‎شده/ نرخ تضمینی گندم برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد

نایاب شدن بذر گندم،بذر گواهی شده،دهگلان قطب تولید گندم،نیاز کشاورزان

اين روزها خبر كمبود و نایاب شدن بذر گواهی‎شده گندم موضوعی است كه در برخی از نقاط كشور شنيده می شود و با وجود فصل کشت این محصول به تدريج موضوع كمبود بذر گندم در كشور جدی تر می‌شود و کشاورزان را از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی ناراضی کرده است.

 به گزارش کُردتودی، با توجه به فصل کشت محصول استراتژیک گندم، کشاورزان مهیای آماده‌ سازی زمین و انجام کشت پاییزه این محصول هستند اما کمبود و نایاب شدن بذر گواهی شده گندم و افزایش قیمت ناگهانی کودهای شیمیایی که تأثیرگذاری زیادی بر کمیت و کیفیت تولید نهایی دارند به بیش از چند برابر رسیده و از طرف دیگر عدم تأمین مناسب و به‌ موقع نهاده‌های تولید، کشاورزان را دچار سردرگمی کرده است.

 

در حال حاضر استان کرستان در فصل کشت گندم پاییزه قرار دارد اما متاسفانه بذر گواهی شده این محصول استراتژیک در چهارمین استان تولید کننده گندم کشور نایاب شده و کشاروزان را با مشکل جدی روبرو کرده است و در این زمینه تنها کشاورزان قربانیان و متضرر شدگان این بی مدیریتی و بی مسئولیتی هستند.

 

با توجه به اینکه امسال استفاده از بذر اصلاح شده و گواهي شده با استقبال چشمگير كشاورزان همراه است در عين حال براي تهيه بذر اصلاح شده در سال جاري اقدامات لازم انجام شده اما نیاز و درخواست کشاورزان به بذر گواهی شده بیشتر از سنوات گذشته بوده که نیاز است دستگاههای ذیربط پیش بینی حل این مشکلات را از قبل داشته باشند تا امروز کشاورزان در هنگام کاشت این محصول سرگردان نشوند.

 

 

احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به کمبود بذر گواهی شده بیان داشت: استقبال زیاد کشاورزان برای خرید بذر گواهی شده باعث کمبود بذر در شهرستان و حتی استان شده که با پیگیری مقامات ذیربط استان این مشکل رفع و به زودی بذر تامین شده در میان کشاورزان شهرستان دهگلان توزیع خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه شهرستان دهگلان قطب تولید و چهارمین تولید کننده این محصول در استان کردستان است، گفت: سال گذشته 4 هزار و 500 تن بذر گندم گواهی شده میان کشاورزان توزیع شده است اما امسال نیاز و درخواست کشاورزان به بذر گواهی شده 6 هزار تن است.

 

  کشاورزان کردستانی هم ضمن گلایه از بی توجهی وزارت جهاد کشاورزی به این قشر می گویند با توجه به اینکه امسال خرید گندم از کشاورزان به قیمت هر کیلو 2 هزار و 500 تومان خریداری شده و نرخ تعیین شده برای سال آینده 4 هزار تومان تعیین شده که این رقم پایین است و جبران هزینه های تولید را نمی کند و نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم به هیچ عنوان راضی کننده نیست.

 

افزایش قیمت گندم با توجه به وضعیت تورم موجود در کلیه بخش ها به ویژه در بخش کشاورزی به تنهایی نمی تواند برای کشاورزان صرفه اقتصادی ایجاد کند چرا که با توجه به ضعف نظارتی فعلی و به تبع این افزایش قیمت، تورم کلی بخش کشاورزی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 

افزایش قیمت و نبود توان خرید کود شیمیایی، نایاب شدن بذر گواهی شده و تورم در بخش کشاورزی، در واقع حمایت از کشاورز و تولید در این بخش نیست و با توجه به اینکه هیچگونه نظارتی بر نرخ نهاده ها، ادوات، ماشین آلات و خدمات در بخش کشاورزی صورت نمی گیرد جای تعجب است که مسئولین بخواهند صرفا با افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و بخصوص گندم از کشاورز حمایت کنند.

 

محمد حمیدی یکی از کشاورزان گندمکار شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: متأسفانه کود شیمیایی مورد نیاز به اندازه کافی و به موقع در اختیار کشاورزان قرار نمی گیرد و با توجه به اینکه بخشی از کود مورد نیاز کشاورزی حتما باید در هنگام کشت مورد استفاده قرار گیرد لذا در این خصوص کشاورزان بخصوص دیمکاران با مشکلاتی مواجه هستند.

 

 

 احمدی یکی از کشاورزان ساکن شهرستان قروه گفت: امسال قیمت کود و سم بسیار بالا رفته است، هر چند که کودهای شیمیایی یارانه ای در سالهای اخیر به موقع و به اندازه کافی در اختیار کشاورزان قرار نمی گرفت اما در بازار آزاد به وفور یافت می شد.

 

امسال با توجه به افزایش سرسام آور قیمت کودهای شیمیایی به عنوان اساسی ترین نهاده تولید در بخش کشاورزی، بسیاری از کشاورزان توان خرید و استفاده از این کودها را ندارند که بدون تردید این موضوع بر روی میزان تولید نهایی محصول بخصوص گندم از نظر عملکرد کمی و کیفی تأثیرات منفی خواهد داشت.

 

با توجه به اینکه حمایت از کشاورزان حمایت از اشتغال در بخش کشاورزی و هم گامی در راستای سلامت مردم می باشد، انتظار کشاورزان این است که اگر قیمت محصولاتشان افزایش چشمگیری نداشته باشد حداقل در زمینه تهیه نهاده های تولید، مثل کود و سم از کشاورز حمایت شود.

 

انتهای پیام/q.v

سه شنبه 22 مهر 1399 | 04:05

کد خبر : 37804

منتشر کننده : الف ق/d

حسن پاسخ سه شنبه 22 مهر 1399 | 05:41

0
0

خوشبختانه با پیگیری های نظام صنفی بیجار و حمایت ها و کمک های جناب مهندس زندیان نماینده محترم شهرستان این مشکل رفع گردیده است

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید