کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

 بیستم مهر، به نام روز اسکان معلولان و سالمندان؛

نبود مناسب سازی اماکن دردی بر دردهای معلولین و سالمندان/ 20درصد جمعیت کردستان را این قشر تشکیل می دهند

کردتودی، سنندج، توسعه، نیروی انسانی، خدمات شهری، سالمندان، معلولان

استان کردستان بیش از 70هزار معلول و بیش از 150هزار نفر سالمند دارد که در مجموع این افراد بیش از 20 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند اما کمترین توجهی به مباحث ویژه اسکان و استانداردهای عبور و مرور آنان در جامعه شده است.

به گزارش کُردتودی، بیستم مهر، به نام روز اسکان معلولان و سالمندان نامگذاری شده است و در سطح ملی و جهانی در این روز تلاش ها و فعالیت های پیرامون ارتقای استانداردهای زندگی این قشر از جامعه مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

 

متأسفانه در کشور ما به ویژه در استان هایی همچون کردستان کمترین توجهی به این مبحث شده است و بسیاری از اماکن عمومی و حتی ساختمان های خصوصی با رعایت کمترین استانداردهای عبور و مرور سالمندان و معلولان ساخته شده و می شود.

 

صباح مجیدی از معلولان فعال استان در حوزه فرهنگی و اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: چندین سال است همراه جمعی از معلولان استان به بیشتر ادارات و سازمان های استانی و شهرستانی مراجعه کرده ایم و خواسته های اولیه جامعه معلولان برای ساماندهی معابر و استانداردسازی اماکن عمومی و ساختمان ها را بازگو کرده ایم اما متأسفانه گوش شنوایی در استان وجود ندارد.

 

وی افزود: حتی گروه تئاتر خیابانی را نیز برای نشان دادن دردها و رنج های جامعه معلولان و سالمندان استان در خصوص معابر و اماکن غیراستاندارد استان تشکلیل داده ایم و در فضاهای عمومی استان نیز اجراهای عمومی متعددی داشته ایم اما متأسفانه انگار افراد توانمند هیچ اهمیتی برایشان ندارند که یک پنجم جامعه شان افراد نیازمند جسمی و حرکتی اعم از معلولان و سالمندان هستند.

 

مجیدی اعلام کرد: بر اساس آمارهای سازمان بهزیستی کشور هم اکنون بیش از 70هزار نفر از جمعیت کردستان را افراد معلول تشکیل می دهند که با احتساب جمعیت بیش از 150هزار نفری سالمندان می توان گفت بیش از 20درصد جمعیت استان را افراد نیازمند استانداردهای عبور و مرور و اسکان تشکیل می دهند.

 

وی افزود: افراد سالم جامعه باید بدانند که رعایت استانداردهای اسکان و عبور و مرور در جامعه می تواند خودشان را نیز از خطرات و بلایا مصون دارد و از بروز حوادث غیرمترقبه برای آن ها نیز جلوگیری کند.

 

حاج محمدپرمایه از بازاریان پیشکسوت و معتمدین بازار سنندج نیز در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: متأسفانه بسیاری از اماکن عمومی شهر سنندج برای سالمندان و افراد ناتوان طراحی نشده است و بارها شاهد حوادث ناگواری برای سالمندان در معابر عمومی بوده ایم.

 

وی افزود: بنده یکی از افرادی هستم که به دلیل مناسب نبودن سنگ فرش محدوده بازار سنندج دچار سانحه شده و بیش از 6 ماه را در بستر بیماری گذراندم.

 

این معتمد بازار سنندج خاطرنشان کرد: بارها از سوی معتمدین بازار به مناطق مختلف شهرداری و حتی شهرداری مرکزی مراجعه کرده ایم تا به اوضاع پیاده راه ها و سدمعبر مغازه داران و دیگر اماکن عمومی و اداری نظارت بیشتری داشته باشند اما متأسفانه تنها اقدام مسئولان یک جمله چشم قربان بوده است.

 

سعیده گلابی دکترای معماری تخصصی و نویسنده کتاب مرجع استانداردهای عبور و مرور معلولان نیز در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: سالمندان و معلولان حق دارند از زندگی سالم برخوردار باشند و وجود یک سری ضعف ‌های جسمانی نباید باعث شود که آن ‌ها لذت زندگی را تجربه نکنند.

 

وی افزود: برای راحتی بیشتر سالمندان و افراد با ضعف جسمانی و حرکتی کافیست برخی نکات را رعایت کنیم که از جمله این مواد می توان به استانداردهای چیدمان داخل ساختمان و منازل اشاره کرد.

 

گلابی اظهار کرد:کف اتاق‌ها، باید صاف و غیر لغزنده بوده و فرش‌ها به صورت مناسب، ثابت شده باشند همچنین چیدمان درست وسایل منزل به گونه ‌ای که مزاحم سالمند و مانعی در مسیر رفت و آمد سالمند نباشد، کمک بزرگی به آن‌ها می‌کند.

 

وی افزود: در انتخاب مبلمان منزل سالمندان و معلولان پیشنهاد می ‌شود از مبلمان بزرگ، جادار و سنگین استفاده گردد تا به هنگام استفاده احتمالی به عنوان تکیه ‌گاه و یا در هنگام نشستن و برخاستن موجب سر خوردن و افتادن فرد سالمند نشود.

 

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: باید روشنایی مناسب در مسیر رفت و آمد سالمندان قرار داشته باشد لذا پیشنهاد می ‌شود با نصب چراغ خواب در اتاق خواب سالمند و نیز در مسیر اتاق خواب سالمند تا دستشویی و یا آشپزخانه از ایجاد آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

 

وی افزود: برای پیگیری دغدغه ها و مشکلات سالمندان و معلولان و همچنین امداد به موقع به آنان باید یک دستگاه تلفن مناسب در دسترس سالمند و معلولان قرار گیرد و در این خصوص نیز پیشنهاد می ‌شود شماره تلفن‌ های ضروری با حروف و شماره‌ های بزرگ نوشته شده و در دسترس سالمند باشد و یا در حافظه تلفن وی ذخیره شده باشد.

 

انتهای پیام/q.c

دوشنبه 21 مهر 1399 | 09:25

کد خبر : 37798

منتشر کننده : ک ۹۸

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید