کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تداوم بی برنامگی دولت در حمایت از کشاورزان؛

سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در تضاد با رونق تولید است/ نبود مشوق‌های صادراتی عامل از دست رفتن بازارهای همسایه

کشت سیب زمینی،صادرات به عراق،ایجاد اشتغال،وزرات جهاد کشاورزی،تعیین قیمت پایین سیب زمینی

در سالیان اخیر با وجود این که کشورمان به انحا مختلف دچار تحریم های شدید شده اما بخش کشاورزی توانسته یکی از بخش های درامدزا کشور باشد، از طرف دیگر این بخش اشتغالزایی گسترده ای داشته و امنیت غذایی کشور نیز به بهترین نحو محقق شده ولی در دو سال اخیر با عدم حمایت دولت از کشاورزان در سالی منتسب به جهش تولید شاهد این بوده ایم که در بسیاری از محصولات کشورمان وابسته شده و این امر همچنان با سیاست های نادرست وزارت جهاد کشاورزی ادامه دارد.

به گزارش کُردتودی،استان کردستان یکی از مراکز تولید سیب زمینی در کشور است و دشت های قروه و دهگلان و روستاهای اطراف این دو شهرستان حاصلخیز، جزو مناطق اصلی کشت این محصول در استان به شمار می روند و سالانه حدود 400 هزار تن سیب زمینی در این مناطق برداشت می شود.

 

سیب زمینی به عنوان یکی از مهمترین محصولات زراعی در شهرستانهای دهگلان و قروه طی سال های اخیر برای کاشت و فروش آن با فراز و نشیب های بسیاری روبرو بوده است.

 

سیب زمینی‌ کاران با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند که آنها را به درد سر انداخته است و مشکلات اقتصادی، زندگی اجتماعی و خانوادگی کشاورزان را نیز تحت تاثیر قرار داده است که به امید فراهم شدن شرایط بهتر برای صادرات محصولات خود هر ساله با تقبل هزینه های زیاد بیش از 80 درصد محصول خود را در انبارها دپو می کنند و در انتظار رونق بازار بر سر دو راهی جبران هزینه یا متضرر شدن زحمات یک ساله خود قرار می گیرند.

 

با توجه به اینکه کشت محصول سیب زمینی با اشتغال های خانوادگی می تواند کمک مناسبی به معیشت خانواده ها باشد به شکلی که سالانه بیش از هزار و هشتصد خانوار در کردستان مشغول به تولید محصول سیب‌زمینی هستند و در هر هکتار برای 30 نفر شغل فصلی ایجاد می‌شود.

 

به دلیل اجباری نبودن رعایت الگوی کشت، هر سال از سوی وزارت جهاد کشاورزی شاهد تکرار سریال نامتعادل بودن بازار تولید و تقاضای سیب‌زمینی در بازار هستیم که نیاز است مسئولان به فکر این قشر زحمتکش باشند و فکری کنند تا گوشه‌ای از ضرر و زیان جبران شود

 

واضح است که افزایش سطح زیر کشت سیب‌زمینی در استان به تولید مازاد این محصول، کاهش قیمت سیب‌زمینی در بازار، ماندن سیب‌زمینی روی دست کشاورزان و در نهایت متضرر شدن کشاورزان استان به ویژه در دو شهرستان دهگلان و قروه منجر شده است که حتی خرید تضمینی محصول نیز دوای درد کشاورزان نخواهد بود.

 

 

به طوری که در یک سال قیمت سیب زمینی آنچنان بالا می رود که دور از انتظار همگان است و سال بعد آنقدر کاهش می یابد که کشاورزان محصول خود را دور می ریزند و یا حتی برداشت نمی کنند.

 

محصول سیب زمینی در صنایع کشور برای تولید چیپس کاربرد دارد و در سبد غذایی خانواده ها نیز مصرف می شود که به نظر می رسد با توجه به برداشت سالانه چند هزار تن سیب زمینی در کردستان، راه اندازی کارخانه های فرآوری تنها راه جلوگیری از ضرر کشاورزان سیب زمینی کار است.

 

نبود سردخانه نگهداری و انبار ذخیره محصول و همچنین قوانین دست و پا گیر بانک ها در ارائه تسهیلات کشاورزی، خرید وسایل کشاورزی و کاشت و برداشت مکانیزه از دیگر مشکلات کشاورزان سیب زمینی کار کردستانی است که امید است حل و فصل شود.

 

دولت با تعیین قیمت پایین به صراحت جلو تولید و اشتغال را می گیرد

 

کورش محمودی نژاد دبیر اجرایی نظام صنفی و نماینده کشاورزان سیب زمینی کار با بیان اینکه امسال هزینه های محصول سیب زمینی با فروش این محصول همخوانی ندارد، گفت: هر هکتار کاشت سیب زمینی 65 میلیون تومان هزینه دارد در حالیکه میانگین برداشت در هر هکتار 35  الی 40 تن بوده که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم این محصول در بازار هزار و 300 تومان است که اگر با قیمت هر کیلو هزار و 800 تومان بفروش برسد ده درصد برای کشاورز سود داشته است.

 

 وی افزود: قیمت تعیین شده برای هر کیلو گرم سیب زمین برای امسال 600 تومان است که این تعیین قیمت از سوی دولت به ضرر و نابودی کشاورز است و دیگر کشاورز برای سنوات آینده توان کشت را ندارد.

 

وی ضمن گلایه از وزارت جهاد کشاورزی گفت: نیاز است کارشناسان حوزه کشاورزی توضیح دهند که برچه اساس و برچه مبنای قیمت امسال 600 تومان و قیمت سال آینده را نیز 800 تومان تعیین کرده اند در حالی که این محصول بیشترین اشتغالزایی در منطقه را دارد اما دولت به صراحت با این نوع تعیین قیمت پایین جلو کشت، اشتغالزایی و تولید را می گیرد که اینکار وزارت جهاد کشاورزی در حقیقت مخالفت با کشاورز و تولید است.

  

 نماینده سیب زمینی کاران کردستان با بیان اینکه بازار فروش محصول سیب زمینی کردستان عراق است، گفت: هر روز عرصه باراز بر ما تنگتر می شود زیرا خودشان در حال خود کفا شدن هستند و بقیه نیاز به این محصول را از کشور ترکیه تامین می کنند و با توجه به بسته بندی، سورت شدن و پرداخت یارانه ترکیه به کشاورزانش دیگر کشاورز سیب زمینی کار ایرانی توان رقابت با آنان را ندارد که در نتیجه کشاورز صادر کننده ما از ترس عدم بازگشت ارز صادراتی هیچ رغبتی به صادرات این محصول به خارج از کشور را ندارد.

 

 

محمودی نژاد در ادامه گفت: از مسئولین استدعا داریم که به داد کشاورزان کردستان برسند و با توجه به شعار سال که جهش تولید است هیچگونه اقدامی در این راستا صورت نگرفته و در عمل کشاورز هم مورد بی مهری و کم لطفی قرار گرفته است.

 

 وی اظهار داشت: از مسئولین تقاضا داریم با توجه به مشکلات پیش روی کشاورز تنها به مرز کردستان عراق اکتفا نکنند و با توجه به افزایش تولید و انبارهای موجود این محصول برای تمایل صادرکنندگان به صادرات، مشوق های لازم در نظر گرفته شود.

 

محمودی نژاد افزود: انتظار داریم که این قشر مورد حمایت قرار گیرند و بحث صادرات مرتفع گردد تا بیشتر از این کشاورز متضرر نشود.

 

یکی دیگر از کشاورزان بیان کرد: نیاز است کارخانه صنایع تبدیلی در استان وجود داشته باشد تا تولیدکننده حداقل بتواند محصول خود را در استان به فروش برساند.

 

مبارکی دیگر کشاورز دهگلانی اظهار کرد: کیفیت محصول قروه و دهگلان چندین برابر محصول استان های دیگر است اما متاسفانه همواره زمان برداشت سیب زمینی مرزها بسته می شود و این مساله یکی از مشکلات منطقه قروه و دهگلان است.

 

این کشاورز دهگلانی گفت: مهمترین درخواست ما از اتاق بازرگانی است که با توجه به نزدیکی با کشور عراق شرایطی ایجاد و بازاری فراهم شود که محصولات ما به فروش برسد.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه سود اصلی این محصول به جیب دلالان و میدان بار می رود گفت: کشاورزی که یک سال زندگی خود را بر روی کشت این محصول گذاشته پس از برداشت و وقتی برای فروش به میدان بار می برد با قیمتی بسیار کم از وی خریداری می کنند و در این میان سود اصلی به جیب دلالان می رود.

 

باقری دیگر کشاورز دهگلانی اظهار داشت: متاسفانه موقع خرید محصول پول نقد به کشاورز داده نمی شود، در حالیکه کشاورز تمامی هزینه ها را نقد پرداخت می کند اما گاهی حتی سه ماه طول می کشد تا پول به جیب کشاورز برسد.

 

وی افزود: محصولات کشاورزی بجز گندم و کلزا مابقی قیمت ندارند و دلال برای آنان قیمت تعیین می کند و کشاورز نیز چون انباری برای نگهداری ندارد مجبور است محصول خود را بر سر زمین بفروشد و با ضرر و زیان زیادی مواجه شود.

 

 

جمال مرادی یکی دیگر از کشاورزان سیب زمینی کار اظهار داشت: این محصول مثل گندم قیمت مشخصی ندارد و برای اینکه کشاورز این منطقه ضرر نکند تنها راه جلوگیری از متضرر شدن ما باز شدن مرز و صادرات به عراق است که اگر صادرات قطع شود این محصول هر کیلو به قیمت هزار و 200  تومان به فروش می رود که باعث ضرر جبران ناپذیر برای کشاورزان خواهد شد.

 

این کشاورز دهگلانی از مسئولان درخواست کرد قیمتی کارشناسی بر روی این محصول بگذارند که هم کشاورز ضرر نکند و هم دست دلالان در این میان بسته شود.

 

نادری دیگر سیب زمینی کار دهگلانی هم نبود سردخانه برای انبار محصول و نبود امکانات بسته بندی از را دیگر مشکلات و دغدغه های کشاورزان منطقه عنوان کرد و بیان داشت: محصول ما از محصول کشور ترکیه بسیار مرغوبتر است اما چونکه کشور ترکیه محصول را در بسته بندی 2 کیلویی قرار می دهند بیشر از محصول ما در عراق به فروش می رسد و همین بسته بندی محصول توسط کشاورزان ترکیه باعث شده محصول آنان از محصول ما در کشور عراق از نظر فروش پیشی بگیرد که در این زمینه نیازمند کمک جهاد کشاورزی هستیم که تاکنون هیچگونه کمکی دراین زمینه به کشاورز نشده است.

 

مطلب پایانی...

 

امسال کشاورز بذر سیب زمینی را با قیمت هر کیلو 4 هزار تومان خریدار نموده و با احتساب هزینه های دیگر، قیمت هر کیلو گرم 8 هزار تومان تمام می شود و در هر هکتار هم باید 5 تن کشت شود که اگر در هر هکتار کمتر از 30 تن برداشت شود کشاورز به شدت دچار ضرر می شود. لذا مسئولین باید در موقع فروش این محصول به داد کشاورزان برسند

 

کشت بدون برنامه و صادر نشدن محصولات تولیدی سبب شده تا کشاورزان مزد زحمت یک‌ ساله خود را به راحتی از دست بدهند و کشاورزان معتقدند هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت با قیمت فروش همخوانی ندارد.

 

 

انتهای پیام/e.m

 

 

چهارشنبه 23 مهر 1399 | 06:08

کد خبر : 37792

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید