کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

من که پیرم و می لرزم بر صد جوان می ارزم؛

سالخوردگان گنجینه های ارزشمند و سرمایه های جامعه/ یارانه دولت جوابگوی هزینه های پرداختی سالمندان  نیست

گنجینه،سالمندان،درماندگی

تقویم پاییز رنگارنگ را که ورق می زنیم به 9 مهرماه می رسیم، روز جهانی سالمند، روزی بنام افرادی که روزگاری جوان بودند و امروز ما از آنها به عنوان افراد دنیا دیده یاد می کنیم.

به گزارش کُردتودی، وقتی سن بالا می رود، راه رفتن برایت مشکل می شود‌ و بدون هیچ بهانه ای دلتنگ می شوی، دلت آنقدر نازک می شود که با هر حرف کوچکی بغض می کنی آن وقت است که می گویند پیر شده ای، مراقب خودت باش.

 

تقویم پاییز رنگارنگ را که ورق می زنیم به 9 مهرماه می رسیم، روز جهانی سالمند، روزی بنام افرادی که روزگاری جوان بودند و امروز ما از آنها به عنوان افراد دنیا دیده یاد می کنیم.

 

وقتی وارد سرای سالمندان میشوی پدران و مادرانی را  می بینی که در گوشه کنار این سرا با چهره ای پر از مهر و محبت در انتظار فرزندانشان هستند.

 

 

 اینجا همه چشم انتظار فرزندانشان هستند تا روزی آنها را از این چشم انتظاری در بیاورند و بسیاری از آنها سالیان سال است که چشم به در دوختند .

 

سید صباح قریشی مدیر کل بهزیستی استان کردستان در گفتگو با کردتودی عنوان کرد: بر اساس آمار، 158 هزار نفر سالمند در استان شناسایی شده بطوریکه 10 درصد جامعه کردستان را قشر سالمند تشکیل می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه 50 هزار نفر از سالمندان استان نیازمند حمایت هستند افزود: از این تعداد 45 هزار نفر مستمربگیر کمیته امداد و 5 هزار نفر باقیمانده تحت حمایت و مستمری بهزیستی کردستان هستند.

 

مدیرکل بهزیستی کردستان افزایش قشر سالمند در استان را ناشی از کاهش زاد و ولد بین جوانان دانست و تصریح کرد: با افزایش قشر سالمند خوشبختانه امید به زندگی و مراقبت بیشتر شده است.

 

 

وی با بیان اینکه 4 سرای سالمندان شبانه‌روزی در استان وجود دارد، گفت: در حال حاضر 3 سرای سالمند در سنندج و یک سرا در سقز به‌صورت شبانه‌روز خدمات ارائه داده و علاوه‌بر آن خانه حمایتی بهزیستی کردستان نیز برای نخستین بار در کشور با الگوبرداری از کشورهای پیشرفته تأسیس شده است.

 

یارانه پرداختی دولت جوابگوی هزینه ها نیست

 

علی قادر مرزی مدیر مرکز سرای سالمندان سنندج در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: 100سالمند به صورت شبانه روزی در این آسایشگاه نگهداری می شوند که از این تعداد 35 نفر را خانم ها و 65 نفر را آقایان تشکیل  می دهند.

 

وی ادامه داد: سالمندانی که در این مرکز نگهداری می شوند تحت نظارت سازمان بهزیستی هستند و با نظارت و اطلاع انها و بر اساس دستور العمل ها های که این مراکز دارند اداره می شوند.

 

 وی با اشاره به اینکه هر ساله و در مهر ماه یارانه سالمندان به مراکز بهزیستی هر استان داده می شود گفت: متاسفانه عمده مشکل ما یارانه پرداختی است که این مقدار یارانه جوابگوی هزینه ها  در نگهداری از سالمندان نیست.

 

قادر زاده در ادامه گفت: 95 درصد سالمندانی که در این مرکز نگهداری می شوند هیچ گونه خانواده ای ندارند  و بهمین خاطر تمام هزینه های آنان باید از طریق یارانه های دولت جذب شود که متاسفانه در این مورد کوتاهی های زیادی  صورت می گیرد و این امر اساسی ترین مشکل ما برای نگهداری از سالمندان است.

 

 

وی با اشاره به اینکه افراد خیر و نیکوکاران از حامیان اصلی سالمندان در این مراکز بودند که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا و محدود شدن ارتباط ها کمک خیرین هم  کمرنگ شد افزود:حمايت های مردم و مسئولان از سرای سالمندان سنندج با توجه به نيازهای مبرم فعلی يك امر لازم و ضروری است و به همين دليل انتظار می رود كه همانند ساير حوزه ها مردم و مسئولان با نگاهی ويژه سرای سالمندان را مورد حمايت قرار دهند.

 

سالمندان گنجینه های ارزشمند و سرمایه های جامعه

 

آرمان احمدی روانشناس و استاد دانشگاه  در گفتگو با خبرنگار کرد تودی اظهار داشت: بهداشت روانی در دوران سالمندی از از اهمیت زیادی برخوردار است چون سلامت روانی سالمندان تأثیر زیادی در سلامتی جسمی آن‌ها دارد و سلامت جسمی آن‌ها نیز بر سلامت روانی شان تأثیر می‌گذارد.

 

وی افزود: باید به یاد داشته باشیم که سالمندان از نظر روحی آسیب پذیر هستند و کوچکترین موضوع می تواند باعث ناراحتی آن ها شود چرا که اکثر سالمندان با کمبود توجه، احساس ناراحتی می کنند و از نظر روحی آسیب می بینند. متاسفانه این احساسات در میان افراد مسن بسیار شایع است.

 

 

این روانشناس در ادامه با اشاره به تغییرات دوران سالمندی گفت: بسیاری از تغییرات در این سن تاثیرات عمیقی بر زندگی و بهداشت روانی هر سالمند می گذارد اگر شخصیت فرد سالمند انعطاف پذیر باشد توانایی سازگاری با این تغییرات بیشتر خواهد بود و اگر در این میان سالمند این تغییرات را در جهت منفی ادراک کند میزان انعطاف پذیری و سازگاری پایین خواهد آمد.

 

احمدی عنوان داشت: دوره سالمندی با مشکلات فراوانی رو به رواست اولین و مهم ترین مشکل سالمندان ضعف جسمانی است به عبارتی سالمندان به علت ضعف جسمانی نمی توانند از فرصت های اجتماعی خود، دفاع کنند و در حقیقت در انجام امور فردی و اجتماعی خود به نوعی درماندگی می رسند و این  درماندگی در امور فردی و اجتماعی سالمندان را دچار سردرگمی می کند.

 

 این روانشناس بیان کرد: کابوس تنهایی اولین معضل سن پیری است و درواقع از میان مسائل سالمندان، احساس تنهایی آن‌ها، نیاز به توجه ویژه دارد، چراکه سالمندان آن‌را بنا به دلایل مختلف از قبیل نقص‌های جسمی و از دست دادن نزدیکان و کمرنگ شدن ارتباطات، تجربه می‌کنند و  بخشی از جمعیت سالمند به دلیل از دست دادن همسر، سال‌های واپسین عمر خود را در تنهایی می‌گذرانند و  این سالمندان نسبت به سایر سالمندان که متأهل و مستقل هستند، ازلحاظ جسمانی و روانی آسیب‌پذیرترند.

 

 

وی در ادامه گفت: باید حواسمان باشد دوران پیری دوران ترحم نیست و باید به زنان و مردان پیر جامعه با عینک تجربه،‌گنجینه و دانایی نگاه کرد و به فرزندانمان یاد بدهیم  که پیر زن ها و پیرمردهایی که در گوشه ای نشسته اند تا غبار پیری روی صورت و بدن هایشان بنشیند، همان جوانان گذشته اند که در آن دوران برای خود برو و بیایی داشتند.

 

انتهای پیام/q.m

پنجشنبه 10 مهر 1399 | 09:06

کد خبر : 37702

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید