کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

جهان بی صدا، جهان بی آوا؛

سکوتی سرشار از ناگفته ها در دنیای خاموشی / 3969 ناشنوا و کم شنوا در کردستان شناسایی شده اند

جهان بی صدا، جهان بی آوا، کردستان

لبخند پاسخ همیشگیش است و حرکات دستی که برایت بی معنی است و اینجاست که ما احساس درماندگی می کنیم. او ناشنواست نه می شنود و نه نمی تواند حرف بزند و این ما هستیم که باید زبان او را بلد باشیم و با او بتوانیم ارتباط برقرار کنیم...

به گزارش کُردتودی، ناشنوایی یک معلولیت پنهان است، نگاهش و ظاهرش با دیگران هیچ تفاوتی ندارد و تا زمانی که با او صحبت نکنید نمی توانید به وجود یک نقص در او پی ببرید، لبخند پاسخ همیشگیش است و حرکات دستی که برایت بی معنی است و اینجاست که ما احساس درماندگی می کنیم. او ناشنواست نه می شنود و نه نمی تواند حرف بزند و این ما هستیم که باید زبان او را بلد باشیم و با او بتوانیم ارتباط برقرار کنیم.

 

علي با ظاهری آرام اما با دنيايی از ناگفته هايی كه در دفتر خاطراتش نوشته بر مبلی رنگ و رو رفته تكيه داده است يک جوری به اطراف نگاه می كند انگار كه می شنود اما به روی خود نمی آورد.

 

علی آقا برای خودش عقل كلی است از همه چيز می گويد، اول از همه از مادر مهربانش كه در بيشتر اوقات گوشهايش را مال خود كرده است با زبان خود حرف می زند اما با گوش های مادر می شنود و به عبارتی متوجه می شود.


با ناله ای از درون آرزو می كند كاش روزی مي توانست محبت های مادرش را جبران كند.


علي پس از كلي گپ و گفت درباره مسايل عمومی غرق در سكوت می شود او كه تا دقايقی پيش مثل بلبل حرف می زد اينك سكوت را با گريه در هم می آميزد گريه ای كه خود هيچ گاه هق هقش را نمی شنود .

 

نگاه او سرشار از سخنان ناگفته است از چهره او می شود فهميد كه حرفهای زيادي در درونش تلمبار شده و به انبار باروتي مي ماند كه منتظر جرقه ای برای انفجار و بيرون ريختن است.

 

اينك علي با بيان كمی از مشكلات معلولان بويژه ناشنوايان، از هزينه بالای كاشت حلزون تا قيمت سرسام اور سمعك و هزينه های رفت و آمد ، لوازم تحصيل و خريد ملزومات مورد نياز گلايه دارد.

 

او دوست دارد خيلی جاها را بگردد اما تامين هرينه تردد را از مهمترين مشكل كم شنوايان از جمله خود ذكر می كند.

 


3969 نفر ناشنوا و کم شنوا در کردستان شناسایی شده اند


خالدیان مدیر توانبخشی بهزیستی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: ناشنوایی معلولیت خاموشی نامیده می شود که بیماری عفونی مثل (مننژیت، سرخک، اوریون و...) مواجهه با سروصدای زیاد،  و آسیب سر و گوش، علل عمده ناشنوایی هستند که درصد بسیار زیادی از آنها از طریق تشخیص زودرس و از طریق جراحی (سمعک و کاشت حلزون و...) قابل درمان است.  

 

وی گفت: 3 هزار و 969 نفر ناشنوا و کم شنوا در استان کردستان زندگی می‌کنند، که از این تعداد یک هزار و 648 نفر زن و 2 هزار و 321 نفر مرد هستند.

 

وی به تعداد و آمار ناشنوایان در استان کردستان اشاره کرد و گفت: سنندج با یک هزار و 171 نفر، مریوان 521 نفر، سقز 356 نفر، کامیاران 364 نفر، قروه 320 نفر، بانه 348 نفر، بیجار 355 نفر، دیواندره 226 نفر، سروآباد 192 نفر و شهرستان دهگلان با 116 نفر به تفکیک دارای بیشترین و کمترین آمار ناشنوایی در استان هستند.

 

وی افزود: فرد ناشنوایی که از بهره هوشی عادی برخوردار است ممکن است استعدادهای ویژه ای در زمینه های مختلف ورزشی، هنری و ... داشته باشد که باید بدون توجه به رفتار دیگران به دنبال استعدادهای خود برود و زمینه های شکوفایی آنها فراهم شود.

 


تست غربالگری شنوایی 30 هزار نوزاد در کردستان


پرویزی کارشناس ناشنوایی سازمان بهزیستی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی می گوید: سال گذشته نزدیک به 30 هزار نوزاد یک تا 4 روزه تست غربالگری شنوایی انجام داده اند که 27 نفر نیاز به کاشت حلزون و به 350 نفر نیز دستگاه سمعک تعلق گرفت.


وی تامين هزيته سمعك، کاشت حلزون و كمك هزينه عمل جراحی و... از ديگر خدمات حمايتی به دانش آموزان ناشنوا و كم شنواست.


وی تامين هزينه های گفتار درمانی و بخشی از هرينه های كاشت حلزون از ديگر برنامه هاي حمايتی دولت برای ناشنوايان است.


پرویزی گفت: طبق قانون، استخدام معلولین و در نتیجه ناشنوایان براساس قانون سه درصد از استخدامی ادارات تعیین شده است اما متاسفانه در عمل استخدامی معلولین در ادارات بسیار کمرنگ شده است و این قانون ضمانت اجرایی ندارد و در این حوزه ادارات جوابگو نیستند.


 

رفتارهای ترحم آمیزی که دل می آزارد 

 

به راستی یکی از موانع برقراری ارتباط ناشنوایان با جامعه، رفتارهای ترحم آمیز اطرافیان است. اگر چه در آموزه های اخلاقی و دینی، درباره رعایت رحم و انصاف بسیار سفارش شده است، ولی باید توجه داشت که رعایت عدالت حکم می کند رفتارهای ترحم آمیز، به جا استفاده شود.

 

در بعد آموزشی نیز ترحم بی مورد و بی اندازه، به گستاخی، مظلوم نمایی و افت تحصیلی ناشنوایان می انجامد. این رفتارها موجب می شود فرد ناشنوا، خود را موجودی مستحق ترحم بداند. در نتیجه، نخستین مشکلی که ناشنوایان را تهدید می کند، افسردگی و دوری کردن از جامعه است و دور شدن ناشنوا از جامعه، به فرآیند جامعه پذیری او آسیب جدی وارد می کند.


انتهای پیام/m.r

سه شنبه 8 مهر 1399 | 07:53

کد خبر : 37677

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید