کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

زباله ها با حاشیه محلات محروم اُنس گرفته اند؛

شهرهای محروم در تسخیر نخاله ها/ سوءمدیریت هایی که به مشکلات زیست محیطی دامن زده است

نخاله ساختمانی،آلودگی زیست محیطی،دپوی نخاله،دفع زباله بهداشتی،جایگاه نخاله

عدم پوشش مناسب زباله و نخاله و نیز کنترل نکردن شیرابه‌های تولید شده و مواد شیمیایی از این زباله‌ها و نخاله‌ها به عنوان دو عامل اصلی میزان افزایش آلودگی در محیط زیست محسوب می‌شود و شهرهای محروم، این روزها به محل جایگاه نخاله تبدیل شده و با وجود اعتراضات مردمی همچنان شاهد تخلیه آنها در طول شبانه‌روز در محلات محروم شهر هستیم.

به گزارش کُردتودی، با توجه به اینکه زباله و نخاله تهدیدی است که در بسیاری از کشورهای صنعتی تبدیل به فرصت شده اما بهره‌ گیری ما در بسیاری از مناطق کشور از این طلای کثیف در خوشبینانه‌ ترین حالت به طرح تفکیک زباله از مبدأ خلاصه می‌شود در حالی که سموم به زنجیره غذایی انسان‌ها مهم‌ترین خطرات ناشی از دفع زباله به روش‌های غیر بهداشتی است.

 

عدم پوشش مناسب زباله و نخاله و نیز کنترل نکردن شیرابه‌های تولید شده و مواد شیمیایی از این زباله‌ها و نخاله‌ها به عنوان دو عامل اصلی میزان افزایش آلودگی در محیط زیست منطقه محسوب می‌شود و بعضی محلات شهر دهگلان این روزها به محل جایگاه نخاله تبدیل شده و با وجود اعتراضات مردمی همچنان شاهد تخلیه زباله و نخاله‌های ساختمانی در طول شبانه‌روز در بعضی محلات شهر هستیم.

 

انباشت و دپو شدن نخاله های ساختمانی در اطراف شهر دهگلان خصوصا در اطراف بیمارستان جدید این شهرستان علاوه برچهره زشت به شهر باعث مشکلات و معضلاتی برای مردم شده است.

 

 آلودگی محیط زیست از منابع گوناگون صورت می گیرد و با پیشرفت تمدن بشری و توسعه فن آوری و ازدیاد روز افزون جمعیت شهری این مشکل دو چندان می شود بطوریکه در هرکشور حفاظت از محیط زیست مورد توجه جدی مسئولان است و امروز وضعیت زیست محیطی به گونه ای شده  که مردم یک شهر از آثار آلودگی در امان نیستند.

 

انباشت نخاله های ساختمانی در مجاورت بیمارستان یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی این شهرستان است که با اندک ورزش باد، تلی از خاک و ریز گردها را بر فضای بیمارستان انباشته می کند و باعث آلودگی محیط زیست در این مسیر شده است.

 

وجود نخاله های ساختمانی معضلی در شهر دهگلان است که سالها مردم گریبانگیر آن هستند که شاید دوری جایگاه برای تخلیه نخاله ها باعث شده نخاله های ساختمانی در حاشیه شهر، محلات و اطراف بیمارستان دهگلان دپو شود که چهره بسیار زشتی به  شهر بخشیده است.

 

دپوی زباله و نخاله های ساختمانی معضلی است که با روند افزایشی دمای هوا باعث بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد و حتی افزایش تجمع سگ های ولگرد از مشکلات عمده دپوی نخاله در این شهر است.

 

البته این مهم جز با همکاری شهروندان هم مؤثر نیست چراکه می‌توان با کمی همت، جلوی هزینه‌های سنگین جمع‌آوری زباله‌ها و نخاله‌ها را گرفت و شهرداری هم می‌تواند با فرهنگ‌سازی و ایجاد راه و روش‌های گوناگون، نظارت و کنترل بهتر وجدی‌تر، جلوی بروز این اتفاقات را گرفته تا به شهر ایده آل خود نزدیک‌تر شویم.

 

محمدی یکی از شهروندان ساکن شهرک شافعیه از عدم ساماندهی و دپوی و نخاله های ساختمانی در این محدوده از شهر دهگلان گلایه کرد و گفت: اکثر نخاله های ساختمانی شهر در این مکان تخلیه می شود و درآینده نزدیک این محل به کانون جمع شدن سایر زباله ها نیز تبدیل می شود.

 

 

 

رضایی یکی دیگر از شهروندان اظهار داشت: افزایش تجمع سگ‌های ولگرد از مشکلات عمده جمع‌آوری نشدن مطلوب زباله و نخاله ساختمانی در این شهر است و دربعضی از نقاط شهرمتاسفانه نخاله‌های ساختمانی پراکنده هستند و چهره زشتی به شهرداده‌اند که شهرداری باید هرچه سریع‌تر برای این معضل فکری اساسی بکند.

 

احمدی دیگر شهروند دهگلانی ضمن ابراز نگرانی از دپوی زباله در بعضی از محلات شهر گفت: ما ازمسئولین در خواست داریم که برای رفع معضل نخاله های ساختمانی این منطقه تصمیم جدی اتخاذ کنند تا مردم و شهروندان از معضل نخاله ها که گریبان گیر آنها شده است رهایی یابند و مشکل نخاله ها به طور کلی برطرف شود.

 

نادری یکی دیگر از شهروندان دهگلانی با اظهار نارضایتی از وضعیت موجود گفت: انباشت و پراکندگی نخاله های ساختمانی درنقاط مختلف شهر مشکل بزرگ وعمده ای است که شهروندان با آن مواجه اند

 

وی افزود: برخی از شهروندان نخاله های ساختمانی خود را در فاصله بسیار کمی از محل زندگی مردم تخلیه می کنند که این امرعلاوه بر زشت جلوه دادن سیمای شهر، سلامت و امنیت جانی شهروندان را نیز تهدید می کند.

 

هرچند مکان نخاله ساختمانی در روستای تلوار زمینش تملک و مشخص شده است اما متاسفانه مردم شهر با بی توجهی اطراف شهر را مکان نخاله ساختمانی تبدیل کرده اند و متوالیان امر هم در کنار این معضل سکوت نموده و همین سکوت باعث سوءاستفاده بعضی از شهروندان در رهاسازی نخاله ها شده است.

 

یکی از مشکلات زیست محیطی شهرستان حجم بسیار زیاد زباله و نخاله های ساختمانی است که در سالهای اخیر به علت گسترده تر شدن شهر به چالشی مهم برای محیط زیست دهگلان تبدیل شده است.

 

شاید از دلایل اصلی انباشت زباله نبود یک سایت ویژه برای دفن زباله‌ها و همچنین عدم انتقال نخاله‌های ساختمانی به فاصله‌ی استاندارد بیرون از شهر است و حل این مشکل وظیفه شهرداری است که طبق شیوه نامه نسبت به جمع آوری نخاله عمل کند تا این مشکل رها سازی نخاله در اطراف شهر رفع شود.

 

به هر روی به نظر می رسد در دهگلان با توجه به رشد روز افزون تمایل مردم به تخریب و نوسازی شاهد تولید بالای نخاله های ساختمانی خواهیم بود که اگر شهرداری ها طرحی برای ساماندهی و بازیافت نخاله های ساختمانی نداشته نباشند، در آینده ای نه چندان دور نخاله های ساختمانی برای شهرستان بحران ساز خواهند شد.

 

 یکی از عللی که باعث شده نخاله‌های ساختمانی در حاشیه جاده رها شود، دور بودن محل تخلیه است که باید به این اصل توجه کرد که مهمترین پارامتر در انتخاب محل دفن نزدیک بودن به مرکز شهر است تا مورد پذیرش مردم قرار بگیرد لذا به نظر می رسد انتخاب محل دفن دور از شهر سبب افزایش تخلفات و تخلیه غیرقانونی در داخل وحاشیه شهر ها می‌شود که دراین راستا می‌توان با به کارگیری از امکانات مدیریت شهری تعداد ایستگاه‌ها را افزایش داد و در فواصل کوتاه برای استفاده در دسترس شهروندان قرار داد.

 

انتهای پیام/q.c

 

شنبه 5 مهر 1399 | 06:25

کد خبر : 37644

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید