کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مرزی از سد کرونا گذشت؛

باشماق دروازه‌ای رو به تجارت جهانی با عبور از پیچ های جاده ای/ بازرگانان ایرانی از نبود امنیت در مرز عراق نگران هستند

مشکل بازرگانان، کردستان، مشکل گل و لای

مريوان شهری كه تنها زيبای آن جنگل‌ها و مراتع سرسبز، درخت‌های جنگلی و كوهای سر به فلك كشيده و از دنيای صنعت و تكنولوژی به دور مانده است ديده می شد.

به گزارش کُردتودی، استان كردستان 230 كليومتر مرز مشترك عراق داشته و در مناطق كردنشين از طريق سه بازارچه مرزي باشماق، سيرابند و سيف روزانه ميليونها دلار با كردهاي عراق مبادله تجاري انجام مي‌دهند.


 

جاده پيچ در پيچ مريوان به سنندج


در اين ميان شهر مريوان كه در 125 كيلومتري شمال غربي سنندج قرار گرفته با تغييرات سياسي كه در عراق رخ داده است به عنوان مركز تجاري و راه مواصلاتي صادرات به اين كشور مورد توجه بازرگانان كشورمان واقع شده است. جاده‌اي پر پيچ و خم با پرتگاه‌هاي پر خطر، ناهموار و قله‌هاي سر به فلك كشيده‌اي كه جاده را احاطه كرده‌اند حكايت از سفري دشوار بر اي كاميون‌هاي پر از كالا دارد.

 

پيچ‌ها به حدي‌اند كه اتوبوس با هر پيچ جاده اين سو و آن سو مي‌رود تنها طبيعت زيبا و بكر اطراف است كه تحمل جاده غير استاندارد را ممكن مي‌كند البته هر از گاهي نيز مشاهده خودروها و اتوبوس‌هاي حادثه ديده در طول مسير كه گفته مي‌شد از برخي از آنها تنها دست و پاي كشته شدگان خارج شده موجب تاسف از بي توجهي وزارت راه به اين مسير و احداث يك بزرگراه امن در مسيري مي‌شد كه در حال حاضر تردد كاميون‌هاي حامل اقلام صادراتي از آنجا چند برابر شده است!


مريوان شهري كه تنها زيباي آن جنگل‌ها و مراتع سرسبز، درخت‌هاي جنگلي و كوهاي سر به فلك كشيده و از دنياي صنعت و تكنولوژي به دور مانده است ديده مي شد.

 

خبري از كارخانه‌هاي صنعتي و مدرن كه مي تواند براي هزاران نفر اشتغالزايي كند وجود ندارد. با امكانات رفاهي و تفريحي بسيار اندك و در دور دست ترين نقطه مرزي و شايد هم محروم از تمامي امكانات.


 

باشماق سال ۸۵ مرز رسمی شد


باشماق مریوان تنها مرز رسمی بین کردستان ایران و عراق است که از سال ۸۵ از حالت بازارچه خارج و به عنوان مرز رسمی و بین‌المللی مصوب شد؛ در این مرز رویه‌های گمرکی صادرات، واردات، ترانزیت و تردد مسافر انجام می‌شود.


براساس آمار و اطلاعات موجود باشماق  از نظر ترانزیت کالا بین گمرک‌های کشور همواره رتبه‌ برتر را به خود اختصاص داده به گونه ای که در پنج ماهه نخست امسال هم از این لحاظ رتبه نخست را کسب کرده است.


یکی از مهمترین مسائل و مشکلات موجود در باشماق نبود زیرساخت‌های لازم است به عنوان نمونه هنوز هم تمام رویه های گمرکی شامل ترانزیت، صادرات سوخت و کالاهای خشک و تردد مسافر از یک درب انجام می شود که این مسئله عامل موثری در کُندی انجام تشریفات گمرکی در این مرز شده است.


طبق قانون مهیا کردن، ساماندهی و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در مرز وظیفه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است که در سال جاری بخشی از محوطه مرز که در تحویل استانداری بود به این سازمان واگذار شده تا طرح جامع ساماندهی مرز باشماق را در آنجا اجرایی کنند.


 

 

مشكل بازرگانان فقط گل‌ولاي نيست!


روزانه حدود هزار كاميون در مسير سنندج به مريوان و باشماق تردد مي كنند و نامطلوب بودن وضعيت جاده و نيز كمبود امكانات تجاري در پايانه مرزي از مشكلات عمده تجار عنوان مي شد.


تجار منطقه دراين زمينه مي گفتند: يافتن كاميونداراني كه كالاها را به مرز باشماق حمل كنند بسيار مشكل است و از هر 10 راننده يك راننده با حمل كالا به باشماق موافقت مي كند كه دليل اصلي آنها وضعيت نه چندان مطلوب جاده سنندج به مريوان است لذا اين امر باعث كندي حمل و نقل و افزايش هزينه‌ها شده است.


يكي از تاجران محلي نيز معتقد بود كه تجارت در مرز باشماق به شكل سنتي در حال انجام است به طوري كه اگر تاجر ايراني در عراق و مريوان فاميل يا آشنايي داشته باشد در تجارت به عراق نيز موفق است و هنوز تجارت حرفه‌اي رونق ندارد.

 

وي نبود امنيت براي كاميون‌هاي حامل كالا به هنگام انتظار را يكي ديگر از مشكلات برشمرد و گفت: فعاليت گمرك ساعتي است و با تعطيلي آن در ساعت 14 رانندگان مجبورند تا صبح فردا صبركنند و البته دربرخي مواقع نيز با توجه به شیوع کرونا و یک سری اختلافات سلیقه ای،مرز براي ساعاتي و یا چند روزی بسته مي شود كه در آن صورت انتظار كاميون‌ها به بيش از سه روز و یا بیشتر نيز مي‌رسد.


 

مرز باشماق از سد کرونا گذشت


بختیار رحمانی پور ناظر گمرکات کردستان اظهار داشت: مرزهای پرویزخان در کرمانشاه، باشماق در کردستان و تمرچین در پیرانشهر ؛ سه مرز فعال جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق است.


وی با اشاره به اینکه بیشترین حجم صادرات و ترانزیت کشور با اقلیم کردستان عراق از این سه مرز انجام می شود، افزود: با شیوع کرونا سختگیری هایی در مرزها اعمال شد و بسیاری هم بسته شدند.


وی اضافه کرد: به دلیل ارتباط و تعامل خوبی که بین ایران و اقلیم کردستان عراق به ویژه در مرز رسمی باشماق وجود دارد، شیوع کرونا به غیر از دو،سه روز موجب تعطیلی و توقف فعالیت‌های تجاری در این مرز نشد.


ناظر گمرکات کردستان افزود: تنها بخش مسافری این مرز تاکنون هم از سوی طرف عراقی بسته مانده و تردد فقط برای قشر خاصی هم چون بازرگانان و تجار  مهیا امکان پذیر است.


 

انجام ۹۰ درصد حجم فعالیت های تجارت خارجی کردستان از مرز باشماق


رحمانی پور با اشاره به اینکه صادرات در پنج ماهه امسال در گمرکات استان ۷۳ درصد از لحاظ وزنی و ۲۲ درصد از نظر دلاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته افزایش یافت، گفت: یک میلیون و ۴۷۶ هزار و ۳۷۳ تن کالا  به ارزش ۵۹۶ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۴۵۰ دلار در این مدت صادرات از گمرکات استان انجام شده است.


وی با بیان اینکه ۹۰ درصد حجم فعالیت تجارت خارجی استان از مرز باشماق مریوان انجام می‌شود،  اعلام کرد: از مجموع صادرات انجام شده در گمرکات استان طی پنج ماهه امسال سهم گمرک باشماق یک میلیون و ۳۰۲ هزار و ۸۰۷ تن کالا است.


ناظر گمرکات کردستان با اشاره به اینکه گمرک باشماق طی سالیان گذشته همواره رتبه دوم ترانزیت کالا را در بین گمرک های کشور داشت، گفت: طی پنج ماهه امسال این گمرک رتبه نخست ترانزیت کشور را به خود اختصاص داد.


رحمانی پور یادآور شد: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه در مجموع ۴۷۹ هزار و ۱۹۵ تُن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۵ میلیون و ۸۲۶ هزار و ۱۴ دلار از گمرک باشماق مریوان ترانزیت شده است.


وی با بیان اینکه واردات کالا هم از گمرک‌های سنندج و باشماق انجام می‌شود، اظهار داشت: ۱۴ هزار و ۷۳۹ تن کالا به ارزش  ۱۷ میلیون و ۶۶۷ دلار از گمرکات استان وارد کشور شده که ازاین میزان ۱۳ هزار و ۹۴۵ تن آن از طریق باشماق وارد ایران شده است.


۲۳ درصد از کل صادرات انجام شده در ایران به کشور عراق انجام می شود که کردستان از این میزان سهم ۱۳.۸ درصدی دارد؛ ۸۳ صادرات کردستان هم به اقلیم کردستان عراق از مرز باشماق مریوان، ۱۶ درصد از سیرانبند بانه و یک درصد هم از گمرک سنندج انجام می شود.


انتهای پیام/m.r

یکشنبه 30 شهریور 1399 | 07:38

کد خبر : 37583

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید