کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس دانشگاه کردستان مطرح کرد؛

کولبری نقطه ضعفی برای سوءاستفاده دشمن/ نبود معیشت کافی موجب افزایش آسیب های اجتماعی شده است

عملکرد،کنفرانس،گفتمان فرهنگی

رحمت صادقی  رییس دانشگاه کردستان از کولبری به عنوان معضلی نام برد که دشمن به عنوان نقطه ضعف از آن سوء استفاده می کند و بدتر اینکه این موضوع، هم برای نظام و هم برای فرد معضلاتی ایجاد می کند.

به گزارش کُردتودی، بنا به گفته مقام معظم رهبری؛ مبنی بر برافراشته نگه داشتن پرچم مطالبه گری،"مطالبه گری فقط انتقاد نیست، مطالبهگری فقط اعتراض نیست، اگر چه در آن، اعتراض هم وجود دارد. انتقاد در کنار پیشنهاد. اینکه ما صرفاً انتقاد کنیم، صرفاً اعتراض کنیم، این کار را پیش نمیبرد، این مطلقاً فایدهی جدّی و ماندگاری ندارد. مطالبه گری طبعاً نوعی اعتراض و تأکید بر رفع مشکلات و نقایص موجود است اما باید جداً مراقب و هوشیار بود که نحوه بیان و ارائه مطالبات به گونه ای نباشد که اعتراض به نظام تلقی شود و یا دشمن بتواند آن را اعتراض به نظام القا کند. ممکن است همه مطالبات قابل اجرا نباشد اما مهم این است که بازگو شود تا اصل بسیار با ارزش آرمانخواهی همچنان زنده و پرنشاط بماند و اجازه ندهد راه انقلاب گم یا منحرف شود."


رحمت صادقی رئیس دانشگاه کردستان  در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، به عنوان مدیر بزرگترین مجموعه علمی استان اصلی ترین مشکل استان کردستان را  متوسط درآمد کم نسبت به میانگین کشوری، عنوان کرد.


وی افزود: متوسط درآمد شهروندان کردستانی کمتر از نصف میانگین کشوری است و اشتغال آنها در وهله بعدی مورد بحث است.


این مقام مسوول عنوان کرد: اگر سطح درامد مردم بالا برود، بیکاری رفع و اشتغال زایی هم ایجاد شود که هر سه یک ریشه دارند و برای رفع آن می توان روی سه حوزه کار کرد، می توان به بهتر شدن وضع موجود کمک کرد.


صادقی اظهار کرد: کردستان یک استان صنعتی نیست و قطعا تقویت و هزینه کرد در بخش فولاد جوابگوی رفع نیاز اشتغال استان نخواهد بود، و نمی تواند گزینه ای مناسبی برای رقابت باشد.


رییس دانشگاه کردستان افزود: کشاورزی، باغداری و گیاهان دارویی که فعلا شکل سنتی خود را حفظ کرده است و باید تبدیل به مدرن شود، نقطه قوت استان در حوزه اقتصاد است.


وی با بیان اینکه حالت سنتی جوابگوی اقتصادی نیست، خاطرنشان کرد: اگر شرایط برای صنایع تبدیلی درست شود، صرفه اقتصادی بیشتری دارد، چرا که کارگر ما با پول زیاد محصول تولید می کند، و در نهایت با قیمت کم می فروشد.


صادقی با بیان اینکه در کردستان سردخانه نداریم که لازم است برای تکمیل زنجیره قطار اقتصادی و بالا بردن ارزش افزوده اقداماتی در این حوزه انجام شود، گفت: گیاه دارویی، دام سبک و سنگین، طیور، شیلات و زنبور عسل می تواند در کردستان رقابت آفرین باشد.


وی عنوان کرد: تجارت مرزی و گردشگری که پتانسیل دیگر استان است، می تواند در حوزه اقتصاد ارزشمند واقع شود.


رییس دانشگاه کردستان افزود: صادرات می تواند جوابگوی خوبی برای کردستان که استان مرزی است باشد حتی در شرایط کنونی که دلار افزایش قیمت داشته باز هم مرز می تواند برای کردستان ارز آفرین باشد.


صادقی بیان کرد: گردشگری و توریستی مسئله دیگر برای کردستان است که مسئله ملی هم محسوب می شود و می تواند در جای خود ارز آفرین باشد و به تقویت اقتصاد کمک کند.


وی همچنین کولبری را معضلی دیگر عنوان کرد که دشمن هم به عنوان نقطه ضعف از آن سوء استفاده می کند و بدتر هم برای نظام و هم برای فرد معضلاتی ایجاد می کند.


این مقام مسوول اظهار کرد: فرهنگ کارآفرینی و اشتغالزایی متاسفانه در جامعه ما وجود ندارد، که باید گفتمان سازی انجام شود و آموزش هم در این حوزه داده شود.


صادقی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی و حاشیه نشینی به دلیل نبود شغل و معیشت کافی حاشیه ها را تشکیل می دهد که خود معضل است، اظهار داشت: آسیب های اجتماعی مسئله دیگری است که ناحیه منفصل شهری نایسر در سنندج یک نمونه آن، است.


وی افزود: آمار طلاق هم در کردستان بالا است که باید با روانشناسی و آموزش آسیب های آن را کمتر کرد.


رئیس دانشگاه کردستان همچنین افزود: راههای دسترسی دیگر مسئله است که در کردستان نیاز به کار دارد، در بحث جاده ها یک متر آزاد راه نداریم، جاده دوبانده هم از میانگین کشوری سهم کردستان کمتر است.


وی همچنین بیان کرد: ما هرچه بیشتر در کردستان برای همگرایی و وحدت تلاش کنیم بهتر است چرا که وحدت لازمه پیشرفت است.


وی عنوان کرد: در کردستان یک نیروی گریز از مرکز هست که باید به صورت فرهنگی روی آن کار شود و مردم به نظام نزدیک تر شوند و برای رسیدن به سمت و مسئولیت به عنوان وظیفه تلاش کنند.


وی گفت: منشاء مشکلات استان باید ریشه ای حل و فصل شود و مسئولین باید بیایند گفتمان فرهنگی بسازند و در این راه بسیج مثل قبل باید خالصانه کار کند.


وی همچنین در خاتمه در خصوص عملکرد و فعالیت های دانشگاه کردستان افزود: ۵۰۰ دانشجوی عراقی در دانشگاه کردستان فعالیت می کنند و با کشورهای مالزی روسیه، اتریش، پرتعال و افغانستان تفاهم نامه همکاری تبادل استاد و دانشجو داریم، کنفرانس و نشریه و فرصت مطالعاتی، در زمینه مطالعات بین المللی هم با این مراکز داریم.

 

انتهای پیام/

شنبه 29 شهریور 1399 | 05:14

کد خبر : 37539

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید