کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تداوم روزهای قرمز بورس؛

وضعیت دارا دوم در هاله ای از ابهام/ چه بر سر بورس در روزهای آینده می آید؟

دارا یکم، دارا دوم، بورس، فرابورس

روز چهارشنبه 19 شهریور آخرین فرصت خرید برای صندوق پالایشی اول است اما ابهامات در مورد آینده این صندوق افزایش یافته است.

به گزارش کُردتودی، به نقل از صاحب نیوز؛ از حدود یک سال و نیم پیش که بازار سرمایه با رونق همراه شد و دولت از ان حمایت ویژه داشت، رغبت و علاقه عمومی به حضور در این بازار به شدت افزایش پیدا کرد و با آزاد سازی سهام عدالت نیز ورود و علاقه به این بازار باز هم گسترش یافت؛ دولت که از بازار سرمایه حمایت می کرد اقدامات مختلفی را انجام داد که یکی از آن ها ارائه سهام شرکت های مختلف دولتی در غالب سه صندوق سرمایه گذاری از اوایل سال 99 بود که اولین صندوق با نماد دارا یکم در اوایل اردیبهشت ماه ارائه شد .

 

صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد دارا یکم متشکل از باقی مانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت و تجارت و همچنین شرکت های بیمه اتکایی امین و البرز بود که با 20 درصد تخفیف در اوایل اردیبهشت ماه ارائه و از اوایل تیر ماه سرمایه گذاران مجاز به خرید و فروش سهام این صندوق شده اند؛ دارایک که حداکثر خرید دو میلیونی می توانست برای یک نفر باشد یک خرید خوب به حساب آمد چرا که ارزش این خرید تا حدود 7 میلیون هم رسید، البته بعد از آن در روند نزولی بورس همراه شد و در حال حاضر نزدیک به 4 میلیون تومان ارزش دارد.

 

هر چند که دارا یکم با استقبال زیاد رو به رو نشد اما سود خوب آن در شروع یک انگیزه خوب برای خرید دارا دوم یا همان پالایشی اول به حساب می آمد؛ البته سخن های متناقض دولتی ها باعث شد این انگیزه خدشه بردارد و با اما و اگر رو به رو شود و بازهم میزان استقبال از این صندوق نیز علامت سوال بزرگ باشد.

 

حامد مجلسی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در مورد صندوق پالایشی اول اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل ریزش سنگین بازار و بسته بودن نماد های پالایشی که در صندوق پالایشی اول قرار دارد، عرضه پالایشی یکم در هاله ای از ابهام است.

 

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: نود و نه درصد مردم برای پالایشی اول هنوز دست به خرید نزده و همچنان منتظر هستند و کارشناسان حوزه بورس نیز توصیه کردند تا روز آخر برای خرید صبر کنند.

 

وی با اشاره به اینکه امروز برخی از نماد ها با آستانه 20 تا 30درصد منفی باز شد، افزود: اگر پالایشی ها هم بخواهد به این آستانه منفی بازگشایی شود باید فاتحه پالایش اول را خواهند.

 

دولت که با حمایت از بورس در قدم اول سعی داشت از ورود نقدینگی به بازار جلوگیری و در نتیجه تورم را کنترل کند در آستانه فرو ریختن برنامه خود است چرا که حمایت ها از بورس در کلام خلاصه می شود و به سرعت نقدینگی در حال خروج از بورس است و در آینده نزدیک اثرات آن در بازارهایی چون ارز و طلا و بعد از آن مسکن دیده خواهد شد.

 

از طرفی فروش صندوق پالایشی دولت هم با شکست کامل رو به رو می شود چرا که حتی کوچکترین توجیه اقتصادی نخواهد داشت و به نظر استقبالی برای ثبت نام از ان نخواهد شد و شاید این اتفاق یک شکست تلخ برای سال پایانی دولت باشد.

 

دولت مردان در روزهای پایانی فرصت دارند که در قدم اول با حمایت های عملی و مستمر و بسط حمایت ها به سهم کوچک اعتماد از دست رفته را به بورس برگردانند که البته استمرار حمایت ها بسیار اهمیت دارد چرا که سرمایه گذاران بسیار وعده و حمایت های یک روزه دیدند؛ همچنین حداقل دولت برای اینکه طرح صندوق پالایشی خود را بتواند با استقبال عمومی همراه کند حداقل به یک تمدید یک هفته ای نیاز دارد تا حداقل رغبتی برای این خرید نشان داده شود.

 

در پایان امروز شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز 40570 واحد افت کرد؛ شاخص هم‌وزن نیز با افت4947 واحدی مواجه شد و ارزش معاملات این بازار در روز جاری 4600هزار میلیارد تومان بود؛ «فولاد»، «فملی» و «فارس» سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر را در شاخص داشتند، کاهش حجم معاملات در بازار امروز بسیار قابل توجه بود؛ دارا دوم تا پایان روز چهارشنبه طبق اطلاعیه قبلی فرصت ثبت نام دارد که با توجه به روند بورس و دو روز باقی مانده تا پایان این زمان به نظر می رسد این زمان پایان ثبت نام نخواهد بود.

 

انتهای پیام/r.v

سه شنبه 18 شهریور 1399 | 08:23

کد خبر : 37379

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید