کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان:

اثرات مهلک کرونا در اقتصاد کردستان سنگین تر از استانهای دیگر است/ منتفی شدن انتقال آب سدها به خارج از استان

کشاورزی،افتتاح پروژه های عمرانی،مطالبات مردم،بخش اقتصاد،تحریم اقتصادی

خالد جعفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، گفت: انتقال آب سدها به خارج از استان عملا منتفی شده و تحول بسیار خوبی در حوزه زیر ساخت کشاورزی کردستان ایجاد شده است و با توجه اینکه اقتصاد استان بیشتر بر پایه کشاورزی استوار است صنایع تولیدی و تبدیلی هم جزو اولویت ها می باشد.

 به گزارش کُردتودی، خالد جعفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بیان اینکه در استان کردستان بر اساس آماری که اعلام شده بیشتر پروژه ها افتتاحی است و پروژه های در آستانه کلنگ زنی نباید بیان شوند چرا که مردم ذهنیت خوبی ندارند، چون بر اساس وعده ای که به مردم داده می شود شاید کار انجام نشود.

 

جعفری با بیان اینکه ما در بخش اقتصاد سیصد و هشتاد و چهار پروژه داریم که برای هزار و 61 نفر شغل جدید و برای هزار و 820 نفر نیز تثبیت شغل با اعتبار چهارصد و هفده میلیارد تومان در بخشهای مختلف هزینه شده است و با  وجود اینکه مطالبات مردم بحث پروژه های عمرانی است که حدود 4 و نیم میلیارد تومان در پروژه های عمرانی و زیر ساختی هزینه شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این خدمات صورت گرفته در استان کردستان تنها مربوط به دولت نیست بلکه تمام دستگاهها در آن دخیل هستند گفت: خدمات رسانی به مردم اعتباری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

 

جعفری با بیان اینکه در هفته دولت دوازده طرح با سرمایه گزاری و تسهیلات 910 میلیارد تومان در بخش اقتصادی افتتاح و آماده بهره برداری شده است گفت: تا پایان سال جاری هفت پروژه اقتصادی دیگر با اعتبار ششصد و پنجاه میلیارد تومان به بهره برداری خواهند رسید.

 

وی با اشاره به به اینکه در حال حاضر درگیر جنگ نابرابر اقتصادی و تحریم اقتصادی هستیم که علیرغم آن هشتصد میلیارد تومان اعتبار برای پروژه راه آهن کردستان جذب کرده ایم که در صورت بهره برداری از این پروژه اثرات مثبت آن در آینده برای توسعه استان و شهرستانهای قروه و دهگلان محقق خواهد شد.

 

جعفری با اشاره به اثرات بیماری کرونا در اقتصاد استان گفت: در ابتدا اثرات این بیماری در بعضی بخشها مشاهده نمی شد اما آلان در بخشهای مختلف به وضوح آشکار است که در استان کردستان شاهد مشکلات خاص اقتصادی هستیم و نسبت به سایر استانهای دیگر عقب ماندگی اقتصادی داریم  زیرا اثرات اقتصادی کرونا می تواند مهلک باشد و اثراتش در کردستان سنگین تر از سایر استانهای کشور است که نیا به توجه ویژه در این زمینه داریم.

 

جعفری با بیان اینکه در بحث تخصیص آب برای صد هزار هکتار که یکی از پروژه های پییش خوان در بخش کشاورزی است و تخصیص اعتبار آن بنا به تاکید و دستور مقام معظم رهبری به این بخش است.

 

وی در ادامه با اشاره به بحث اقتصادی و سه پروژه پیشخوان گفت: یکی از این پروژه ها در بحث آب بود که یک مشکل اساسی برای شهرستانهای قروه و دهگلان است و بنا به دستور مقام معظم رهبری تخصیص چهل و دو میلیون متر مکعب انتقال آب از سد ژاوه به سد سورال گرفته شده است.

 

جعفری گفت: به دلیل نبود اعتبار از محل صندوق توسعه ملی در حال حاضر اجرای پروژه متوقف شده و در صورت ادامه برای هفت هزار هکتار استفاده می کنیم اما پیشنهاد ما هجده هزار هکتار است و برای فاز بعدی اگر نماینده دو شهرستان کمک کند به هجده هزار هکتار درخواستی برسیم.

 

وی با اشاره به بحث انتقال آب به سد سنگ سیاه  و سد قوچم گفت: در سد قوچم غیر از تامین آب شرب مطمئن برای قروه و دهگلان برای مصرف کشاورزی به تفاهم رسیدیم که هشت هزار هکتار اراضی منطقه دهگلان برای تقویت ذخایر زیر زمینی استفاده شود و تخصیص آن هم گرفته شده است.

 

 جعفری با اشاره به پروژه گاوداری صنعتی بنیاد مستضعفان در شهرستان دهگلان که مصوبه مقام معظم رهبری است گفت: زمین برای احداث و جاده دسترسی هم به طول 6 و 3 دهم کیلومتر آماده است و یک واحد مشابه آن نیز در قروه  ایجاد خواهد شد که با رعایت استاندارد جزو اولین گاوداری صنعتی کشور خواهد بود و در صورت حمایت نماینده قروه و دهگلان این پروژه شروع بکار خواهد کرد زیرا در رفع بیکاری بسیار موثر بوده و قطعا دهگلان می تواند بهتر از شهرستان قروه عمل کند چرا که تکنولوژیش به روز است.

 

وی افزود: در سال 98 یک ریال اعتبار گاز و نفت به استان تخصیص نیافت و تخصیص نفت و گاز برای پروژه های عمرانی در کشورهم  نداشتیم که علیرغم آن در سطح ملی از محل ردیفها برای استان اعتبار گرفتیم زیرا مردم استان حق دارند در رفاه و پیشرفت باشند.

 

وی در اتباط با وام ازدواج گفت: طی نشستی با مدیران بانکها از 3 بانک که بیشترین پرداخت تسهیلات داشتند تقدیر شد و از بانکهای که تعلل داشتند به عنوان مثال بانک سپه که کمترین پرداخت را داشت برنامه ریزی شده که بدون نوبت در اسرع وامها را پرداخت کنند.

 

جعفری در ادامه با اشاره به انتقال آب به خارج از استان گفت: اینکار عملا منتفی شده و تحول بسیار خوبی در حوزه زیر ساخت کشاورزی کردستان ایجاد شده است و با توجه اینکه اقتصاد استان بیشتر بر پایه کشاورزی استواراست صنایع تولیدی و تبدیلی هم جزو اولویتهای ماست.

 

جعفری با اشاره به گاز رسانی در سطح استان با بیان اینکه جمعیت شهری به صد درصد رسیده و در حال حاضر نود و دو و نیم درصد جمعیت روستایی از نعمت گاز برخوردار هستند  گفت: تا پایان سال با توجه به وجود پروژه های در دست اقدام به 95 درصد خواهد رسید و صد و سی واحد تولیدی و صنعتی بر اساس مصوبه شورای اقتصاد به صورت رایگان گاز رسانی خواهند شد.

 

وی با اشاره به راه آهن استان گفت: این صنعت آینده خوبی برای استان و دو شهرستان قروه و دهگلان دارد زیرا عمده فعالیتهای استان در شهرک صنعتی دهگلان است که لاستیک بارز در کنار پتروشیمی بزرگترین سرمایه گزاری در استان است.

 

 جعفری با اشاره بحث تولید قوطی و شیشه گفت: در بحث جهش تولید برای تولید ایستک و ژینا نوش که یک واحد پشتیبانی بسیار مهم است که با تعیین زمین در شهرک صنعتی اعتبار صد میلیون دلاری برای این  دو احد در نظر گرفته شده است.

 

وی با بیان اینکه در کردستان در بحث زیر ساخت گاز که می تواند ایجاد درآمد و اشتغال و باتشکیل زنجیره های مختلف در دست اقدام است  تعدادی سردخانه در قروه و دهگلان به بهره برداری برسد که  در بحث صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی  خیلی موثر است و با توجه به تولید یک تن میلیون گندم فراوری گندم فقط  کارخانه آرد نیست بلکه در زمینه ای مختلف می تواند ایجاد شود که باید حمایت شود.

 

وی با اشاره به تولید چیپس در شهرک صنعتی گفت: این واحد تولیدی نیازمند افرادی توانمند از لحاظ مالی و پشتیبانی است که قسمتی از سیب زمینی تولیدی شهرستان با بهترین کیفیت وارد این فاز شود زیرا باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال مستقیم و غیر مستقسم می شود.

 

انتهای پیام/a.o

 

دوشنبه 17 شهریور 1399 | 07:48

کد خبر : 37360

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید