کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ایجاد شغل پایدار از مزایای عمده صنایع کوچک است؛

وعده های بی سرانجام مسئولان برای اشتغالزایی/ 94 درصد واحدهای صنعتی کردستان زير 50 نفر اشتغال دارند!

صنایع کوچک، اشتغال پایدار، کردستان، شهرک های صنعتی، تولید کنندگان

یکی از مهمترین مزایای صنایع کوچک در استان کردستان ایجاد اشتغال پایدار است که عدم تحقق وعده های مسوولان در این راستا موجب دلسرد شدن تولید گنندگان شده است.

به گزارش کُردتودی، صنایع کوچک در دنیا یکی از ارکان بسیار مهم در زمینه اشتغالزایی و از عوامل تحرک صنایع متوسط و بزرگ محسوب می شوند هر چند که در این میان تمایل به بدهکار شدن از مهمترین نقاط ضعف این صنایع به شمار می رود.

 

صنایع کوچک در کنار داشتن ویژگی‌های مثبتی از جمله انعطاف‌پذیری، تولید نیروی انسانی، زمینه‌ساز بودن در راستای افزایش صادرات و پایین بودن هزینه تغییر در موضوعیت آن ها با مشکلات عدیده‌ای نیز روبرو هستند.

 

به نظر کارشناسان اقتصادی ایجاد اشتغال پایدار از مهمترین مزیت های واحدهای تولیدی کوچک محسوب می شود.طبق آمار موجود بیش از ۵۰ درصد اختراعات و نوآوری‌ها در دنیا توسط صنایع کوچک رخ می‌دهد و دومین مسأله ‌ای که موجب شده این صنایع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشند قدرت جذب بسیار زیاد نیروی کار توسط آن هاست.

 

یکی از مهمترین مراکزی که می تواند منبع درآمد برای هر استان و افراد جویای کار باشد شهرک صنعتی است، به گفته مسئولان استان کردستان در حال حاضر بيش از 94 درصد واحدهاي صنعتي استان زير 50 نفر اشتغال دارند.

 


798واحد صنعتي در استان وجود دارد كه از اين تعداد 639 واحد فعال و نيمه فعال و 159 واحد هم غير فعال است.اشتغال اسمي واحدهاي صنعتي استان 15 هزار و 753 نفر و اشتغال واقعي آنها هم حدود 12 هزار نفر است.

 

حدود 50 درصد از واحدهاي صنعتي استان زير 10 نفر ، 44 درصد بين 10 تا 50 نفر، 3.5 درصد 50 تا 100 نفر و 2.5 درصد از واحدها بالاي 100 نفر اشتغال دارند.

 

متاسفانه حمایت مسئولان در راستای حمایت از صنایع کوچک و کارآفرینان در حد شعار است و به گفته یکی از صاحبان صنایع کوچک در استان کردستان اگر هر مسئولی به وعده هایش عمل می کرد الان استان کردستان برای خودش گلستانی بود و هیچکس دغدغه کار نداشت.

 

شهرک های صنعتی از مهمترین عوامل پیشرفت اقتصادی کردستان است

 

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: صنعت، موتور محرک اقتصاد هر کشور قلمداد می‌شود.

 

وی با بیان اینکه حمایت از صنایع کوچک و تولیدکنندگان استان کردستان پیش نیاز جهش تولید است، اظهار داشت: ایجاد اشتغال، گسترش دامنه و میزان نقدینگی، توسعه تجاری و افزایش سطح درآمد ملی هر کشوری از مهمترین تاثیرات بخش صنعت به شمار می‌رود.

 

محسن فتحی گفت: گسترش شهرک‌های صنعتی و تسهیل سرمایه‌گذاری برای رونق تولید در استان ضروری و توجه به شهرک های صنعتی از مهمترین عوامل پیشرفت اقتصادی در استان کردستان است.

 

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران به نقش مدیران اقتصادی استان جهت پیشرفت صنعتی در استان کردستان اشاره کرد و بیان داشت: چشم امید و یاری صنایع کوچک کردستان به تدبیر و مدیریت صحیح مدیران اقتصادی برای عبور از شرایط سخت حاکم بر فضای اقتصادی دوخته شده است.

 

صنایع کوچک نقش مهمی در بهبود فضای اقتصادی کشور و استان ایفا می کنند و چه خوب است که از این فضا به نحو احسن استفاده شود؛ مشکلات و معضلات بر سر راه صنایع کوچک در استان کردستان با همدلی و همراهی مسؤولان و مدیران کل استانی به آسانی مرتفع خواهند شد.

 

اگر مسئولان ما به جای توجه به مسائل حاشیه ای که منفعتش برای خودشان است به فکر تولیدکنندگان باشند، همین شهرک صنعتی جوابگوی نیاز اشتغالزایی استان است و دیگر لازم نیست جوانان ما برای امرار معاش خود تلخی غربت و کولبری در جاده های صعب العبور را به کام خود شیرین کنند و آواره شهرهای دیگر شوند.

 

انتهای پیام/q.m

چهارشنبه 22 مرداد 1399 | 09:10

کد خبر : 37119

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید