کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نگاهی به ورودی غربی شهر قروه کردستان؛

وقتی ورودی اصلی یک شهرستان هیچ شباهتی به جاده ندارد/ آیا خاطره تلخ 10 سال پیش باید تکرار شود؟ + عکس و فیلم

کردستان،ورودی قروه،سنندج،اداره راه و شهرسازی،مسیر ورودی،شهرستان

بی تفاوتی مسئولین اداره راه و شهرسازی در ترمیم آسفالت های فرسوده و اصلاح مسیرهای ورودی شهرستان ها امروز به یک دغدغه برای مردمی تبدیل شده است که هر روز با مرگ در این مسیرها دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش کُردتودی، از شهر سنندج خارج می شویم و به سمت قروه حرکت می کنیم، مسیری حدودا 95 کیلومتری را طی می کنیم و از دیدن طبیعت زیبای کردستان لذت می بریم.

 

در طول راه با عبور از شهر دهگلان دشت هموار قروه را مشاهده می کنیم و کشاورزانی که با عبور از شهر قروه به سمت جاده آمده اند و به کار روزانه مشغول هستند را می بینیم.

 

اما زمانی که به یک کیلومتری قروه می رسیم تمام این تصاویر زیبا را بی اختیار از یاد می بریم ، و با دیدن مسیری که هیچ شباهتی به یک جاده بین شهری در ورودی شهرستانی با بیش از 140 هزار نفر جمعیت ندارد خاطره تلخ 10 سال پیش در همین نقطه که یک دستگاه خودرو پژو 405 با یک دستگاه تریلر برخورد نمود و تمام سرشینان آن کشته شدند را به یاد می آوریم.

 

حادثه ای که اگر در آن زمان یک گاردریل ساده در جاده وجود داشت، رخ نمی داد. گاردریلی که می توان گفت در میان پروژه های عظیم راه و شهرسازی کمترین هزینه متوجه ان خواهد بود.

 

هم اکنون نیز باید گفت ورودی شهر قروه با کمترین هزینه قابل مرمت و بازسازی است اما متاسفانه بی توجهی و بی تفاوتی مسئولین نسبت به مسئولیتی که بر دوش انان قرار گرفته است و یک امانت الهی محسوب می شود حجم عظیمی از نارضایتی مردم در این شهرستان را رقم زده است و کسی برای بهبود وضعیت این مسیر تلاشی ندارد.

 

 

این در حالی است که ورودی شهر قروه یکی از مسیر پرتردد استان کردستان محسوب می شود که اتفاقا مسئولین اداره راه و شهرسازی این شهرستان نیز هر روز برای حضور در اداره خود ناچار به عبور از آن هستند و نمی توان گفت که تاکنون این مسیر را ندیده اند هر چند که بیان چنین توجیهاتی غیر قابل پذیرش می باشد.

 

فرسایش کلی آسفالت از یک سو و عبور و مرور کامیون ها و تریلرهای باری از سوی دیگر به طور کامل آسفالت ورودی قروه را تخریب نموده اند و همانگونه که از تصاویر قابل مشاهده است کمتر خودروی سبکی می تواند از این قسمت بدون آسیب جدی به خوردو عبور کند.

 

این در حالی است که همانگونه که در ابتدای خبر عنوان شد روزانه قشر عظیمی از کشاورزان نیز از این مسیر با خودرو و یا حتی موتور سیکلت عبور می کنند و به مزارع کشاورزی خود می روند و خطرات بسیاری را در حین بازگشت به قروه به جان می خرند.

 

 

متاسفانه در شرایطی شاهد این قبیل بی توجهی ها نسبت به وضعیت جاده های مرگ آلود استان کردستان هستیم که این مسئله در ورودی یک شهر رقم می خورد که بیش از دیگر نقاط جاده شریانی برای عبور و مرور محسوب می شود و می توان گفت برای همه مردم نیز قابل لمس است.

 

در همین رابطه باید گفت وای به حال جاده هایی باید باشد که مسیر ورودی شهر آن اینگونه است و اگر نظارتی در ابتدای مسیر وجود نداشته باشد ، در طول مسیر و تا انتها چگونه می توان سلامت جاده ای را تضمین نمود.

 

این موضوع ارتباط مستقیمی با ورود سرمایه گذاران نیز به شهرستان قروه دارد و به راستی کدام سرمایه گذار حاضر است در شهرستانی که دارای چنین ورودی ای باشد سرمایه گذاری کند؟ قطعا آن سرمایه گذار نیز با خود خواهد گفت مسئولینی که خود به فکر شهرشان نیستند چگونه به فکر سرمایه من خواهند بود؟

 

در همین رابطه باید گفت سرمایه گذاری تنها بخشی از دغدغه مردمی است که هر روز جان خود را در دست گرفته و از این مسیرهای بین شهری تردد می کنند ، مسیرهایی که دارای پایان هایی غم انگیز برای مسافران خود هستند.

 

 

 

 

انتهای پیام/q.c

دوشنبه 20 مرداد 1399 | 06:45

کد خبر : 37097

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید