کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان مطرح کرد؛

«کشاورزی» محور توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی/ 95 درصد سرمایه‌های بخش کشاورزی درون‌زا است

کشاورزی کردستان، توسعه پایدار،

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه این حوزه محور توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی است گفت: کردستان رتبه دوم کشوری در تولید و خرید گندم، رتبه اول در تولید گندم دیم، رتبه اول تولید توت‌فرنگی، رتبه نهم تولید مرغ و ... در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش کُردتودی، بخش کشاورزی کشور تامین‌کننده شغل و درآمد برای حداقل ۲۳ درصد از جمعیت شاغل در کشور بوده و بیش از ۸۵ درصد از نیازهای غذایی کشور را تولید می‌کند. 

 


این امر با توجه به تغییر کاربردی سالانه ۲۰ هزار هکتاری اراضی کشاورزی، دور از ذهن نیست و کمترین نوسان قیمت محصولات یا کمبود تولید در بخش کشاورزی به سرعت مورد توجه عموم افراد جامعه واقع می‌شود. 

 


همانطور که می دانیم چندین دهه است که گندم به‌عنوان یک سلاح راهبردی و استراتژیک مطرح شده است و همواره یکی از محورهای اصلی توسعه در استان کردستان بخش کشاورزی است.

 


کشاورزی ارتباط تنگاتنگی با سایر بخش‌های اقتصادی دارد و به دلیل بهره‌گیری فراوان از تولیدات سایر بخش‌های اقتصادی می‌تواند نقش بسیار مؤثری در به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصادی کشور ایفا کند. 

 


کردستان رتبه اول کشوری تولید گندم دیم دارد


فرید سپری رئیس جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: ردستان 1.8 دهم مساحت کشور و 7 درصد روان‌آب‌های کشور را به خود اختصاص داده است.

 


به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، 3 درصد بارندگی کشور، 7 درصد روان‌آب‌ها و 19 درصد آب‌های تجدیدپذیر کشور مربوط به کردستان است.

 


وی گفت:  در «سال جهش تولید» پیش‌بینی می‌شود 3.1 میلیون تن محصولات کشاورزی در تمام زیرشاخه‌ها در کردستان تولید شود.

 


سپری با بیان اینکه کردستان ظرفیت تولید سالانه 5 میلیون و 500 هزار تن انواع محصول کشاورزی را دارد که برای دستیابی به این هدف توسعه بخش‌های مختلف هدف‌گذاری شده است خاطرنشان کرد: کردستان در تولید بعضی محصولات کشاورزی در سطح کشور در رتبه های اول تا دهم قرار دارد.

 


وی افزود: کردستان رتبه دوم کشوری در تولید و خرید گندم، رتبه اول در تولید گندم دیم، رتبه اول تولید توت‌فرنگی، رتبه نهم تولید مرغ و ... در کشور را به خود اختصاص داده است.

 


رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: 95 درصد سرمایه‌های بخش کشاورزی درون‌زا است لذا کشاورز و فعالین عرصه کشاورزی نباید دغدغه تسهیلات را داشته باشند در هر شرایطی تسهیلات ارزان قیمت باید در اختیار آنها قرار گیرد.

 


سپری افزود: بانک کشاورزی در زمینه پرداخت تسهیلات بهترین وضعیت در حوزه کشاورزی دارد، هر چند در این بانک هم مانع تراشی‌هایی در مسیر پرداخت تسهیلات به کشاوزان ایجاد می‌کند.

 


رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در پایان با بیان اینکه در سال 98 با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان بخش کشاورزی و در کنار آن صنعت توانست اقتصاد بدون نفت کشور را احیا کنند، گفت: بخش کشاورزی در این مدت در کشور از رشد اقتصادی بسیار خوبی برخوردار بود تا جایکه متوسط رشد آن در سال گذشته 8.8 دهم درصد بوده است و این نشان می دهد که بخش کشاورزی تا چه میزان در رشد اقتصادی نقش آفرین باشد.

 


30 درصد از جمعیت کردستان در حوزه کشاورزی شاغل هستند


خالد جعفری معاون اقتصادی استانداری کردستان اظهار داشت: در بحث توسعه و رونق اقتصادی بسیاری از کشورهای توسعه یافته کمترین درصد اشتغال و جی پی جی آن مربوط به بخش کشاوزی است.

 


وی با بیان اینکه 30 درصد از جمعیت استان در حوزه کشاورزی شاغل هستند، افزود: یکی از دلایل آن این است که در سایر بخش‌ها مانند اقتصاد و غیره ظرفیت لازم برای اشتغال‌زایی مردم فراهم نشده است.

 


وی خاطرنشان کرد: 71 درصد جمعیت استان شهری و 29 درصد در روستاها ساکن هستند و به دلیل اینکه در سایر بخش‌های صنعت و غیره نتوانسته‌ایم برای روستانشیان و در کل مردم اشتغال ایجاد کنیم فشار روی بخش کشاورزی سرازیر می‌شود.

 


وی تصریح کرد: سطح زمین دیم 7.5 هکتار است از این ظرفیت چند شغل می‌توانیم ایجاد کنیم.

 


وی با بیان اینکه رنگ و بوی روستاها قبلا چیز دیگری بود، افزود: نتوانسته‌ایم بسته به نیاز امروز روستانشین‌ها در زمینه اقتصادی و رفاهی امکانات و ظرفیت لازم را فراهم سازیم.

 


وی اضافه کرد: در زمینه برندسازی محصولات کشاورزی زمانی می‌توانیم ورود پیدا کنیم که پاسخگو بازار در سطح وسیع باشیم و این کار بدون افزایش تولید ممکن نخواهد بود.

 


نمی‌توانیم بخش کشاورزی را به عنوان محصول خام نگاه کنیم


حامد قادرزاده استاد دانشگاه کردستان نیز اظهار داشت: وقتی به توسعه بخش کشاورزی نگاه می‌کنیم نمی‌توانیم بخش کشاورزی را به عنوان محصول خام نگاه کنیم.
وی خاطرنشان کرد: نگاه به بخش کشاورزی در عصر کنونی باید بر مبنای هر روستا یک کارخانه تولید محصول کشاورزی باشد.

 


وی با بیان اینکه نیاز به نگرش سازی و شناسایی نگرش جدید در روستاها با توجه به توسعه فضای رسانه ای و گستردگی بعد اطلاع رسانی ها داریم، اذعان کرد: فعالیت قابل توجه برای توسعه کشاورزی از نظر عدد و رقم و کشت صورت گرفته است، اما باید واقعیت های هر منطقه را ببینیم.

 


وی تصریح کرد: تعداد بهره برداران در کشاورزی زیاد و این میزان روند رو به رشد را به خاطر قانون ارث دنبال می کند.

 


وی گفت: اگر در روستایی نمی توانیم 100 خانوار را به صورت سهام زراعی تجمیع کنیم حداقل باید روی خانوارها کار کنیم و اجازه ندهیم خانواده ها در تقسیم ارث اراضی اینگونه بی رحمانه عمل کنند.

 


وی اظهار کرد: رانت زمین به دلیل اینکه هرکس می خواهد خانه باغ داشته باشد موجب شده قطعات زمین کوچک و کوچکتر شود باید با اتخاذ سیاست های درست مانع این کار شد.

 


وی عنوان کرد: 6 هزار عضو  مدرک دار در سازمان مهندس کشاورزی داریم ولی به هیچ عنوان نتوانسته ایم محلی را برای مهارت آموزی و کارآموزی مهندسی کشاورزی ایجاد کنیم.

 


انتهای پیام/m.r

چهارشنبه 15 مرداد 1399 | 06:44

کد خبر : 37071

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید