کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آتش جان 2 هزار هکتار از اراضی بیجار را گرفت

آتش سوزی، مراتع ، بیجار ، اطفای حریق ، مدیریت بحران

علی اکبر ورمقانی فرماندار بیجار با بیان اینکه 2 هزار هکتار از اراضی بیجار در آتش سوخت بیان داشت: در این سانحه آتش سوزی بخشی از مراتع روستای زرد کمر حد فاصله روستای صلوات آباد، سایت حفاظت شده محیط زیست از منطقه قره بلاغ تا نزدیکی های روستای پنجه دیواندره دچار خسارت شدند.

به گزارش کُردتودی، هر سال با گرم شدن هوا و خشک شدن گیاهان شاهد آتش‌سوزی‌های ناگواری در مراتع طبیعی استان کردستان هستیم که عمده آنها عامل انسانی هستند و شهرستان بیجار در شرقی ترین نقطه استان کردستان ز این بلای مستثنی نیست

 

بالا رفتن آمار آتش‌سوزی مراتع و مزارع بیجار  از کم‌توجهی عمومی به طبیعت حکایت دارد که سنت های قدیمی مانند آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی نقش عمده ای در آن دارند.

 

آتش زدن بقایای کشاورزی به دلیل راحتی شخم زدن و افزایش محصولات نه تنها جان مراتع طبیعی استان کردستان را گرفته بلکه سبب کاهش جذب عناصر غذایی توسط ریشه‌ها، کاهش ظرفیت نگهداری آب در خاک، کاهش راندمان مصرف آب، کاهش نفوذپذیری خاک و کاهش فعالیت میکرو ارگانیسم‌های خاک می‌شود.

 

در طی دو روز گذشته شاهد دو فقره آتش سوزی در شهرستان بیجار بودیم که موجب عزادار شدن طبیعت دوستان این دیار شد.

 

علی اکبر ورمقانی فرماندار بیجار در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، از آتش گرفتن 2 هزار هکتار از اراضی بیجار در شب گذشته خبر داد و اظهار داشت: عصر دیروز در پی گزارش دهیاری روستای زرد کمر مبنی بر آتش سوزی مراتع و اراضی، اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان با فوریت در محل حادثه حاضر شدند.

 

وی با بیان اینکه در پی این آتش سوزی سه تقطه از اراضی منطقه صلوات آباد افزود: وزش باد شدید و خطراتی که احتمال داشت نیروی انسانی را تهدید کند موجب کندشدن کار اطفای حریق شد.

 

ورمقانی گفت: با توجه به گستردگی آتش سوزی برآورد خسارت وارده تا حدودی مشکل است اما 95 درصد از مراتع این منطقه در آتش سوخته است.

 

فرماندار بیجار با تاکید بر اینکه مقدار کمی از گندمزارهای روستای زردکمر دچار حریق شده است ، بیان داشت: علت اصلی این آتش سوزی توسط کارشناسان در دست بررسی است امّا آنچه که در میدان حادثه مشاهده شد با توجه به وضعیت منطقه، عمدی بودن آتش سوزی از احتمال بسیار کمی برخودار است.

 

این مسئول عنوان کرد: با توجه به گستردگی آتش سوزی کاری اطفای حریق 12 ساعت به طول انجامید که جا دارد از نیروهای خدوم آتش نشانی و همکاری خوب اهالی روستای زرد کمر و روستاهای اطراف جهت همکاری با نیروهای ستاد مدیریت بحران قدردانی کرد.

 

ورمقانی تصریح کرد: در این سانحه آتش سوزی بخشی از مراتع روستای زرد کمر حد فاصله روستای صلوات آباد، سایت حفاظت شده محیط زیست از منطقه قره بلاغ تا نزدیکی های روستای پنجه دیواندره در این حادثه دچار خسارت شدند.

 

لازم به ذکر است روز یکشنبه دامنه کوه نقاره کوب در اثر سهل انگاری انسانی دچار حریق گسترده شد و با همکاری جمعی از دوستداران طبیعت و آتش نشانی پس از سه ساعت آتش مهار شد.

 

انتهای پیام/q.m

 

دوشنبه 6 مرداد 1399 | 11:21

کد خبر : 36987

منتشر کننده : ط ج/bj

حق خواه پاسخ سه شنبه 7 مرداد 1399 | 08:52

0
0

باتوجه باینکه فصل برداشت گندم کمک کم روبه اتمام است وبعضی افراد کشاورزh اقدام به آتش زدن زمینهامی کنند واین باعث ضرروزیان گیاهی وجانوری می شود متأسفانه قوای نظامی وانتظامی وقضائی دراینموردخیلی بی تفاوت هستند اگرقانونی رامصوب برای هرکسی چنین کارزشتی مبنی برآتش زدن مزارع می نمایند دروسط خود آن آتش قرارمیدادند مانندجانوران سوخته شده آن فردرامی سوزاندند ویااینکه جریمه چندصدمیلیونی وزندان طولانی بقیه هم توبه می کردند تادیگردراین مملکت شاهد چنین اعمال زشت وناپسند نباشیم ولی افسوس صدافسوس طبیعت بطورکلی داردازدست میرود

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید