کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

انتخاب رئیس دیوان محاسبات و این همه هجمه؟!

دیوان محاسبات, بذرپاش

بدون شک هیچ کسی مبرا از عیب و ایراد نیست، ومی شود با ریز شدن در زندگی هرکس ایرادات کم و زیادی را پیداکرد . اما به نظر می رسد انتخاب آقای بذر پاش برای ریاست دیوان قبل از هرچیز موجی از ترس و دلهره را برای کسانیکه تا کنون بدون هیچ باز خواست اساسی مشغول حیف و میل بیت المال بودند ایجاد کرده ، خصوصا مدیران شرکتهای دولتی و دستگاههای بودجه خور کشور.

به گزارش کُردتودی، شاید یکی از ملموس ترین کارهای مجلس جدید انتخاب رئیس دیوان محاسبات کشور بود،  آنها بالاخره از بین افراد مطرح آقای  مهرداد بذر پاش را برای ریاست بر دیوان محاسبات انتخاب نمودند.  با این انتخاب موجی از فضا سازی های کاذب از کانونهای مشخص ایجاد شد.

 
بدون شک هیچ کسی مبرا از عیب و ایراد نیست و می شود با ریز شدن در زندگی هر کس ایرادات کم و زیادی را پیدا کرد. اما به نظر می رسد انتخاب آقای بذر پاش برای ریاست دیوان  قبل از هرذچیز موجی از ترس و دلهره را برای کسانی که تاکنون بدون هیچ بازخواست اساسی مشغول حیف و میل بیت المال بودند ایجاد کرده است، خصوصا مدیران شرکتهای دولتی و دستگاههای بودجه خور کشور!
 
دیوان محاسبات مسئولیت نظارت بر دخل و خرجهای کلی دولت و شرکتهای وابسته را بر_عهده دارد، این تشکیلات حتی دادگاه ویژه دارد که می تواند بر اساس نظارت های انجام گرفته با متخلفین بودجه ای کشور برخورد نماید.
 
شاید بتوان گفت یکی از دلایل حیف و میل بودجه کشور در سال‌های اخیر عدم نظارت یا اغماض تعمدی دیوان محاسبات بوده است، اگر این تشکیلات حساس و  قدرتمند از لحاظ حقوقی, قادر بود بر روند امور مالی کشور آنطور که وظیفه دارد عمل می‌کرد شاهد این همه بریز و بپاش در مجموعه های دولتی و شرکتهای وابسته به دولت نبودیم.
 
اینکه مجلس در اولین اقداماتش، تصمیم گرفته کار نظارتی خود را از طریق دیوان محاسبات شروع کند نوید بخش است و شاید یکی از دلایل هجمه های اخیر به ریاست جدید، داشتن روحیه نفوذ ناپذیر ایشان است و طبیعی است کسانی که نتوانند مثل گذشته  بودجه های ساختگی را حیف و میل نمایند تلاش خود را برای تضعیف وی بعمل آورند.
 
اما هم نمایندگان محترم در مجلس و هم ریاست محترم جدید دیوان محاسبات خوب می دانند که مهمترین گلوگاه حیف و میل بودجه کشور در نظام بودجه ریزی خصوصا شرکتهای تابعه دولت هستند، مدیران چند شغله، حراج شرکتهای بزرگ کشور در قالب خصوصی سازی، اختصاص بودجه های پنهان و خاص و.....  اگر دیوان محاسبات بتواند فساد در بخش دولتی را مهار کند، زمینه پاک شدن و جلوگیری از دیگر فسادها فراهم می گردد.
 
با این توضیح مختصر، مردم باید فهمیده باشند، علت نارضایتی برخی ها از انتخاب آقای بذرپاش بعنوان ریاست دیوان محاسبات به چه دلیل است و ریشه در کجا دارد!  البته نگارنده هم تا زمانی که ایشان عملا اقدامات قابل توجهی را انجام ندهد او را منجی مبارزه با فساد در بخش دولتی نمی داند، اما امیدواریم با پیگیریهای مجلس و انگیزه کاری که از وی سراغ داریم بتواند  مرد انجام کارهای بزرگ باشد و لیاقت خود را برای اینکه در اینده بر کرسی های مهمتر تکیه زند، با انجام درست وظایف خود در دیوان محاسبات،  اعتماد و رضایت مردم را  فراهم آورد.
 
 
انتهای پیام/c.m

پنجشنبه 2 مرداد 1399 | 23:15

کد خبر : 36958

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید