کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

روستاهای خالی از سکنه؛

حاشیه‌نشینی در کمین شهرهای کردستان/عطش بی‎آبی در روستاها بیداد می‌کند

کم آبی، بحران، عطش، روستاهای بیجار، بی توجهی مسوولان، مهاجرت

نبود امکانات اولیه مانند نداشتن آب شرب مناسب و جاده دسترسی، موجب مهاجرت روستانشینان به شهرهای دیگر شده است.

به گزارش کُردتودی، بحران آب و خسارات ویرانگر آن چند سالی هست که علایم جدی و خطرناک خود را به شهروندان ایرانی در نقاط مختلف جغرافیایی کشور نشان داده است و روستاهای شهرستان بیجار در استان کردستان نیز از خطر در امان نیستند.

 

شهرستان بیجار با 252 روستا از وسیعترین شهرهای استان کردستان است که بعد از گذشت چندین سال از عمر انقلاب از داشتن برخی امکانات اولیه نیز محروم هستند.

 

آب آشامیدنی ، جاده دسترسی مناسب ، وجود امکانات بهداشتی و درمانی از حداقل های یک زندگی در روستا است که اهالی روستاهای بیجار از داشتن آن هم محروم هستند.

 

مهاجرت و خالی شدن روستاها از سکنه از مشکلات بیجار گروس است که پیامدهای منفی آن مانند رشد منفی جمعیت و نبود اعتبار کافی برای انجام پروژه های بزرگ ،دامن این شهرستان را گرفته است.

 

یکی از شهرهای تازه تاسیس شهرستان بیجار شهر توپ آغاج است که دارای چندین روستا می باشد که در فصل تابستان عطش بی آبی در آن بی داد می کند.


روایت امروز گزارش ما ، روایت زندگی مردمان سخت کوشی است که از داشتن آب آشامیدنی سالم هم محروم هستند و زنان این دیار به علت طی کردن مسافت طولانی برای آوردن آب از تنها چشمه این روستا با گالن های 20 لیتری به دردهای مزمن دیسک کمر و مفصل زانو مبتلا شده اند.

 

روستای چالی بلاغ یکی از روستاهای شهر توپ آغاج است که بعلت نداشتن امکانات اولیه در حال حاضر تقریبا خالی از سکنه است و چند خانواری هم که زندگی می کنند با مشقت های زیادی رو به رو هستند.

 

محمدی یکی از ساکنان این روستا در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: چندین سال قبل که این روستا جمعیت داشت 35 دانش آموز در مدرسه مشغول تحصیل بودند اما بعلت مهاجرت اهالی روستا به شهر تنها مدرسه این روستا برای همیشه تعطیل شد.

 

وی افزود: اصلی ترین مشکل این روستا که موجب فرار ساکنان آن شد نبود جاده دسترسی مناسب و آب آشامیدنی است که بعد از گذشت چندین سال همچنان به قوت خود باقی است و ماحصل آن خالی شدن روستا از جمعیت است.

 

محمدی با تاکید بر اینکه تنها چشمه این روستا منبع تامین آب آشامیدنی این روستا است ، گفت: در حال حاضر بیشتر زنان روستا بعلت دور بودن چشمه و حمل گالن های زیاد به درد کمر و پا مبتلاء شده اند.

 

وی ادامه داد: مشکلات ما را باید در کتابی برای آیندگان ثبت کنند و بنویسند روستاهای در شهرستان بیجار که مسوولان آن فقط قدمت هفت هزار ساله آن را یدک می کشند وجود دارد که از آنتن تلویزیون داخلی محروم هستند و همین موجب گرایش مردم به سمت ماهواره و پیامدهای منفی آن شده است.

 

محمدی تصریح کرد: بی آبی در روستای ما یک بحران است تا آنجا اهالی این روستا برای استحمام مجبور می شوند به خانه اقوام خود در شهر توپ آغاج یا بیجار بروند.

 

وی با گلایه از مسوولان شهرستان بیجار و استان کردستان گفت: موقع انتخابات که می شود گرد و خاک ماشین کاندیداها زندگی را برایمان سخت می کند و فقط با گذر از این روستا قولی می دهند و می روند و پشت سر خودشان هم نگاه نمی کنند و نتیجه آن خالی شدن روستا است.

 

این ساکنان روستای چالی بلاغ خواستار رسیدگی مسوولان و تامین آب شرب این روستا شد و بیان داشت: تنها نتیجه مهاجرت افزایش معضلات اجتماعی در حاشیه شهرها است.

 

انتهای پیام/e.j

 

 

دوشنبه 30 تیر 1399 | 06:18

کد خبر : 36911

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید