کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رشد بی حساب و کتاب قیمت اجاره و خرید مسکن!

مستأجران توان پرداخت اجاره های سنگین را ندارند/ زوجهای جوانی که به خانه پدری بازگشتند!

گرانی اجاره بهای مسکن،رشد بی حساب و کتاب اجاره مسکن،قشر کار گر،اجاره سرسام آور

رشد بی حساب و کتاب اجاره منازل مسکونی همزمان با افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سال جاری تعداد زیادی از مردم را دچار سرگردانی کرده است، موضوعی که در شرایط اقتصادی امروز، فشاری مضاعف را به مستأجران وارد کرده است.

به گزارش کُردتودی، این روزها آشفته بازار مسکن و نبود ثبات قیمت ها، اجاره نشین ها را درگیر خود کرده است، به طوری که اجاره بهای منازل در شهرهای کوچک و بزرگ سر به فلک کشیده و نفس مستاجران را گرفته است.

 

ماجرای تلخ گران شدن اجاره خانه جزو بزرگترین دغدغه های هر سرپرست خانواری است و باید مدام نگران این موضوع باشد.

 

از سوی دیگر برخی از خانوارها دیگر قید خانه دار شدن را زده اند و در کنار ان هم اجاره مسکن به بازاری نا بسامان مبدل گشته است به طوری که قیمت ها چندین برابر افزایش یافته و با توجه به فصل تمدید و عقد قراردادهای جدید، هر روز شاهد افزایش اجاره بهاها هستیم.

 

این در حالی است که به زعم بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن، دولت در سالهای اخیر بر خلاف وعده هایی که داده بود نتوانست کاری اساسی برای مسکن و خانه دار شدن مردم کند.

 

 

رشد بی حساب و کتاب اجاره منازل مسکونی همزمان با افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سال جاری تعداد زیادی از مردم را دچار سرگردانی کرده است. موضوعی که در شرایط اقتصادی امروز، فشاری مضاعف را به اجاره نشین ها وارد می کند.

 

این روزها خرید مسکن برای قشر متوسط و کم درآمد جامعه به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است و هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد.

 

مستاجرانی که در به در دنبال پیدا کردن یک سرپناه برای خود و خانواده هایشان هستند بسیار نگران و مضطرب هستند که مبادا نتوانند خانه ای اجاره کنند، اما مهمتر  اینکه بعضی از مستاجران حتی توانایی فراهم کردن و اجاره یک خانه را هم ندارند و بعضا زوجهای جوانی هم مجبور به بازگشت به خانه پدری و زندگی در کنار پدر و مادر خود شده اند.

 

تلخ ‌تر اینکه یک مستأجر کارگر روز مزد که در اغلب روزهای سال بیکار است و هیچ درآمدی برای پرداخت چنین اجاره‌های سر سام آور و بسیار بالا ندارد آیا پرداخت اجاره بهای منزل برای او سخت و دشوار نیست.

 

گرانی قیمت‌ها و اجاره‌های سرسام آوری که این روزها از سوی مشاوران املاک و مالکان واحدهای مسکونی به مستأجران پیشنهاد می‌شود افزایش چند برابری نسبت به سنوات گذشته را نشان می هد.

 

مشاوران املاک نیز که سهمی در افزایش نرخ اجاره و قیمت مسکن و چند برابری شدن قیمت‌ها دارند، اگر چه خود را ناراضی جلوه می‌دهند اما در این آشفته بازار درآمد بیشتری هم کسب می‌کنند.

 

بسیار مستاجرانی هستند که دیگر توانایی پرداخت اجاره‌های بالا را ندارند و این یک نگرانی بسیار بزرگی است که می‌تواند تهدیدی بر سلامت روح و روان جامعه باشد.

 

جای تعجب دارد که نرخ یک منزل استیجاری در یک شهر کوچک با منزل مشابه در مرکز استان و دیگر شهرهای بزرگ برابری می‌کند و این بسیار نامتعارف است.

 

یکی از شهروندان مستاجر ضمن ابراز نگرانی از موضوع اجاره بهای مسکن، گفت: متأسفانه این روزها قیمت مسکن به صورت نجومی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این درحالی است که بیشتر مستأجران توانایی پرداخت چنین اجاره‌هایی را ندارند.

 

محمدی شهروند دیگری که نسبت به قیمت اجاره بهای مسکن معترض است، گفت: از مالکان تقاضا داریم که رعایت حال مستأجران را بکنند و از مسئولان ذیربط هم درخواست داریم با نظارت و قیمت گذاری از افزایش سرسام آور قیمت منازل جلوگیری کنند.

  

ضرورت برخورد جدی با دلالان و بنگاه‌های متخلف

 

نیاز است به طور جدی با برخی از بنگاه‌ها که همسو با افزایش نامتعارف نرخ کرایه‌ها اقدام و به نوعی صاحبان منازل را به افزایش کرایه‌ها تشویق و ترغیب می‌کنند و نیز با افرادی که خودسرانه نسبت به افزایش نامتعارف اجاره بهای منازل مبادرت می‌کنند، برخورد ‌شود.

 

مسئولان چه راهی برای بازگشت ثبات به این آشفته بازار دارند؟

 

اینکه مسئولان چه راهی را برای بازگشت ثبات به این آشفته بازار مسکن انتخاب کنند نیز بسیار مهم و اثرگذار است.

 

وقتی نظارت نباشد صاحبان املاک و مالکان منازل هر طور که میلشان بخواهد رهن و اجاره را افزایش می‌دهند که نیاز به توجه و نظارت بیشتر بر این موضوع دارد.

 

افزایش روز به روزی اجاره بهای مسکن باعث شده است تا افراد زیادی از مراکز شهر به حاشیه شهرها مهاجرت کنند که بدون شک آسیب‌هایی را به دنبال خواهد داشت.

 

از طرف دیگر باید با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، بر خرید و فروش مکرر، مالیات وضع ‌شود تا باعث کنترل خرید و فروش سرمایه‌ای مسکن شود که نتیجه آن حاکم شدن عدالت در بازار مسکن است و توزیع مسکن هم بهتر خواهد شد.

 

انتهای پیام/q.p

 

دوشنبه 23 تیر 1399 | 08:31

کد خبر : 36843

منتشر کننده : الف ق/d

خادم قران کریم پاسخ دوشنبه 23 تیر 1399 | 09:29

0
1

سلام علیکم و عرض ادب
اینجانب از سالها پیش بدلیل اینکه توانایی در صف ماندن برای هیچ کاری در صف ماندن و از جمله برای خرید نان در صف ماندن را ندارم و به صف هیچ کسی نیز بناحق وارد نمی شوم ناچاراه زورم به خودم می رسد و هر هفته و یا ده روز یک بار صبح قبل از اذان در اولین کوره نانوایی می روم و نان ازاد پز است و محدودیتی ندارد 20 نان سنگک می خرم و همسرم انرا در فریزر می گدارد و وقتی از فریزر در می اوریم و گرم می کنیم تازه می شود مثل اینکه الان از نانوایی خریده ایم این روال کلی خرید نان اینجانب است در دوران کرونایی دیگر تنها نیز نمی روم و همسرم را نیز ساعت 3 بعد از نصف شب با خود می برم تا کمک کند البته از تذکرهای متعدد همسرم نیز برای ماسک و رعایت فاصله در امان نیستم. اوااخر فروردین به نانوایی رفتیم هنوز حکمهای حقوقی بازنشستگان ابلاغ نشده بود و چند نفر برای نان گرفتن امدند که خودم افرادی که یکی دو نان می خواستند را بر خودمان ترجیح دادیم و یک پیرمرد بازنشسته صحبت می فرمود که اجاره نشین هستم و حقوقم 4 ملیون تومان است و 2 ملیون و خورده ای اضافه می شود با 6 میلیون تومان می توانم اجاره خانه بدهم و زندگی را ادامه بدهم به ایشان عرض کردم حقوق اینجانب نیز 4 میلیون تومان است اگر 2 میلیون به حقوق اینجانب اضافه شود برایتان دعا می کنم . فرمود حق شماست 10 میلیون هم با این شرایط تورم کم است ولی خیالم راحت است که حقوق 2 میلیون بیشتر اضافه می شود دیگر ان پیرمرد بازنشسته بزرگوار را ندیده ام ولی به حقوق اینجانب 500 هزار تومان اضافه شد ان بزرگوار بازنشسته نیز اگر بر روی 2 میلیون خورده ای که حساب کرده بود نیز 500 هزار تومان اضافه شود چکار خواهد کرد از ان وقت تاکنون برایم دردی شده است که پیرمرد بازنشسته که نوه و فرزندان و عروس دارد چگونه جوابگو خواهد بود و خانه اجارهخ خواهد کرد ؟ بخدا اینجانب با حقوقم با وجود اینکه بحمدالله اجاره نشین نیستم در امورات معمول زندگی مانده ایم و از مغازه دارها نسیه مواد غذایی می خریم و بعد از گرفتن حقوق مثل گوشت قربانی حقوق را به قرضها می دهم خیلی سخت است دولت اگر فکری برای اجاره خانه نکند بسیار سخت است توکل بر خدا

دیاکو پاسخ دوشنبه 23 تیر 1399 | 13:09

0
0

سنندج شهر صنعتی نیست توریستیم نیست تجاریم نیست یک شهر محروم هستش جز چند استان بالای کشور از نظر بیکاریست از نظر تورمم مقام اول کشور رو داره درامد سالیانه شهروندانشم نصف درامد کشوریست! چرا؟ چون دلسوز نداره چون یتیمه! شهروندان سنندجی و کلا استان کردستان در لایه های قدرت حضور ندارند تا از این قدرت و مسئولیتیی که دارند برای خدمت به شهر و استانشون استفاده کنند شما مرکز بیخسیال بشید در خود استان کردستان و شهر سنندج چند درصد از سازمانها و نهادها و ادارات از سازمانهای نظامی امنیتی بگیرید تا بقیش سنندجی هستند؟ کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید