کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت؛

سلبریتی های ما و سلبریتی های آنها

سلبریتی، بازیگران، یادداشت

کسانی که امروز در عرصه های مختلف هنر سینما و ورزش و حتی سیاست به نان و نوایی رسیده و به جای استفاده از این محبوبیت و ظرفیت ایجاد شده در مسیر کمک به مردم و همنوعان معمولا از آن برای استفاده شخصی بهره برداری می کنند.

به گزارش کُردتودی، پسری سیه چهره از خانواده های ضعیف در کشور انگلستان در سایه تلاش و ممارست خود و در اوج محرومیت و نداشتن دسترسی به امکانات روز، بعد از تنها گذشت 17 سال از زندگی پیراهن یکی از پرافتخارترین تیم های باشگاهی فوتبال جهان را می پوشد و لقب جوانترین گلزن تیم منچستر یونایتد را از جورج بست افسانه ای پس می گیرد و امروز شماره پیراهن 10 افسانه ای این تیم را بر تن کرده است.


آری سخن از مارکوس رشفورد است، جوانی از جامعه سیاهان انگلستان که امروز نه به واسطه درخشش در زمین فوتبال و گلزنی برای منچستر و تیم ملی، بلکه به واسطه فعالیت های خیرخواهانه ای که در راستای مقابله با بیماری کرونا و همراهی با کودکان بی سرپرست و نیازمند در این کشور داشته نامش دهان به دهان می چرخد.


وی در یک اقدام تاریخی و علیرغم مخالفت های جدی سیاسیون از جمله نخست وزیر انگلیس طرحی در راستای ارائه غذای رایگان به کودکان نیازمند را آغاز کرد و امروز پیشگام یک اقدام تاریخی و منحصر به فرد شده و این اقدام وی با استقبال گسترده ای از سوی افکار عمومی در سطح بین المللی مواجه شده و به همین دلیل همه از جوانمردی و گذشت این ستاره جوان ولی افسانه ای فوتبال سخن به میان می آورند.


هدف از این نوشتار توضیح و تحلیل این رفتار مارکوس رشفورد نیست، بلکه هدف مقایسه ای در خصوص رفتار سلبریتی های ما و سلبریتی های آنهاست، کسانی که امروز در عرصه های مختلف هنر سینما و ورزش و حتی سیاست به نان و نوایی رسیده و به جای استفاده از این محبوبیت و ظرفیت ایجاد شده در مسیر کمک به مردم و همنوعان معمولا از آن برای استفاده شخصی بهره برداری می کنند.


نگاهی اجمالی به فعالیت بعضی از سلبریتی های مشهور کشورهای دیگر از کریستیانو رونالدو در زمین فوتبال گرفته تا انجیلانا جولی و براد پیت در عرصه هنر سینما و یا اینکه موسس مایکروسافت یعنی بیل گیتس در عرصه کارآفرینی همه و همه دستی در کارهای خیر داشته و حتی عده ای بخشی از زندگی خود را در این مسیر وقف کرده و فعالیت های متعددی را در راستای منفعت عمومی جامعه خود و حتی دیگر جوامع بشری انجام می دهند.


راه اندازی موسسات خیریه در راستای حمایت و کمک به زنان و کودکان بی سرپرست، همکاری با موسسات جهانی خیریه، حضور در کشورهای فقیر و راه اندازی مراکز مختلف خیریه و همراهی با مردم کشورهای دیگر در مواقع بحرانی از جمله فعالیت های سلبریتی های خارجی است که این روزها از نمونه هایی این چنین به شدت زیاد شده و هر روز اقدام و فعالیتی از این دست در رسانه های جمعی منتشر می رود.


ماجرای چهره های مشهور یا همان سلبریتی ها در کشور ما روایت دیگری دارد، اینجا تا دلتان بخواهد سلبریتی به وفور یافت شده و هستند افرادی که کل شهرت و اعتبار خود را به دلیل شانس و یا یک اتفاق غیرمنتظره کسب کرده و از آن در مسیر اهداف شخصی و منفعت فردی استفاده می کنند و منفعت عمومی آنها فقط در حد یک حرف و یا شعار در صفحات مجازی و شبکه های اجتماعی است.


در کشورهای غربی سلبریتی از اموال خود برای کمک به افراد نیازمند به ویژه در روزهای کرونایی می بخشند ولی اینجا سلبریتی های ما چالش زبان در آوردن، گریه برای گربه های مرده و انجام رقص برای حمایت از پرستاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی راه اندازی می کنند.


مارکوس رشفورد جوان کمپین ملی ارائه غذای رایگان برای کودکان انگلیسی راه اندازه کرده و صدها هزار نفر از آن بهره مند می شوند ولی در کشور ما مدافع کردها در شبکه های اجتماعی و صفحات مجازی سفیر یک شرکت تولید نوشیندنی می شود و دستمزد میلیاردی می گیرد.


اینجا در کردستان و در مرزهای آن هر هفته و هر ماه یکی دو خبر در خصوص زخمی و یا مصدوم شدن کولبرها در رسانه های مختلف دست به دست می شود و فلان سلبریتی به گذاشتن یک تصویر و یا یک اظهار تاسف بسنده می کند و البته خودش را هم مدافع مردم کرد می داند.


ذکر این نکته ضروری است بوده اند و امروز نیز هستند سلبریتی های محدودی از جمله وریا غفوری کاپیتان این روزهای استقلال که نه تنها در حد حرف که حتی در مقام عمل نیز از شهرت و اعتبار خود برای کمک به مردم استان و حتی کشورش استفاده کرده و می کند ولی در این روزهایی که مشکلات یکی پس از دیگری از راه رسیده و همگان را آزار می دهد این یک دست صدا نداشته و در این هیاهو گم می شود.


جناب آقا و یا سرکار خانم سلبریتی، آقازاده مشهور لطفا به احترام همین اعتبار و حداقل آبروی نه چندانی که به دلیل محبت و علاقه و عشق مردم این سرزمین کسب کرده ای، اندکی هم به فکر مردم اطراف خود باش و با پیاده شدن از قطار غرور و تکبر و افراد را از بالا دیدن، با کسانی همراه شو که تو هم جزی از آنها بوده و هستی.

 

یادداشت: آرمان نصراللهی

سه شنبه 10 تیر 1399 | 12:41

کد خبر : 36696

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید