کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

پیش بینی برداشت بیش از 100 هزار تن گندم در مزارع شهرستان دهگلان

برداشت گندم، دهگلان، جهاد کشاورزی، گندم کردستان

در سنوات گذشته به دلیل کمبود گندم، بخشی از گندم مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد و علاوه بر اینکه امنیت غذایی کشور به خارج از کشور وابسته بود، سالانه مبلغ قابل توجهی ارز نیز برای تامین نیاز گندم به از کشور خارج می‌شد.

به گزارش کُردتودی، با توجه به اینکه گندم محصولی استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود، انتظار می‌رود تا دولت حمایت بیشتری از گندمکاران صورت دهد تا علاوه بر ادامه روند خودکفایی گندم، بر حجم تولید نیز افزوده شود و همانند سال‌های نه چندان دور مجددا نیازمند واردات این محصول نباشیم.

 

در سنوات گذشته به دلیل کمبود گندم، بخشی از گندم مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد و علاوه بر اینکه امنیت غذایی کشور به خارج از کشور وابسته بود، سالانه مبلغ قابل توجهی ارز نیز برای تامین نیاز گندم به از کشور خارج می‌شد.

 

اما با برنامه ریزی‌های صورت گرفته امسال نیز به عنوان چهار مین سال متوالی شاهد خودکفایی  تولید گندم هستیم تا کشور از واردات این محصول استراتژیک بی نیاز شود و هر سال بر تولید این محصول نیز افزوده شود.

 

 

امیر مصطفایی معاون فنی جهاد کشاورزی دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره  به کشت و برداشت گندم بیان داشت: گندم به عنوان یک محصول استراتژیک دارای اهمیت ویژه ای در زندگیانسانهاست وهم بخصوص مسئولین باید برای محصولات استرا تژیک حساسیت باالایی داشته باشند.

 

وی اظهار امیدواری کرد که به همت و تلاش کشاورزان در واقع تولید محصولات هر ساله فزونی یابد و در راستای خود کفایی در محصولات استراتژیک بتوانیم آینده خوبی در بخش کشاورزی شهرستان داشته باشیم.

 

مصطفایی با اشاره به وجود 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی دراین شهرستان گفت: در سال زارعی جاری 84 هزار هکتار سطح زیر کشت محصول گندم قرار گرفته که از این مقدار حدود 77 هزار هکتار گندم دیم و7 هزار هکتار آن نیرآبی می باشد.

 

 قیمت مصوب گندم 2 هزار و 500 تومان است

 

 

معاون فنی جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به قیمت خرید این محصول گفت: پیش بینی می شود که امسال 140 هزار تن گندم در مزارع شهرستان برداشت شود و قیمت هر کیلو گرم این محصول در مراکز خرید با توجه به مصوب دولت 2 هزار و 500 تومان تعیین شده است.

 

9 مرکزاقدام به خرید گندم از کشاورزان می کنند

 

 

وی با بیان اینکه شهرستان دهگلان یکی از قطبهای کشاورزی استان است، گفت: این شهرستان هر ساله در حوزه کشاورزی به عنوان چهره های برتر در سطح کشور مطرح است و در زمینه محصولات استراتژیک کسب رتبه اول تا چهارم گندم را دراستان  داراست.

 

امیر مصطفایی درادامه با اشاره به مراکز خرید گندم در شهرستان بیان داشت: 9 مرکز فعال  و شبکه های تعاون روستایی با ظرفیت ذخیره سازی 160 هزار تن اقدام به خرید گندم از کشاورزان می کنند.

 

برداشت گندم با 300 کمباین بومی و مهاجر

 

 

معاون فنی جهاد کشاورزی دهگلان گفت: در زمان برداشت گندم 120 دستگاه کمباین بومی و180 دستگاه کمباین مهاجر اقدام به برداشت این محصول در شهرستان می نمایند.

 

وی با بیان وجود ظرفیت بالقوه و بالفعل خاص در زمینه تولید دیگر محصولات کشاورزی بیان داشت: علاوه بر محصول گندم این شهرستان رتبه اول تولید کلزا در استان را دارد که  در سال جاری هزار و16  هکتار اراضی شهرستان زیر کشت این محصول رفته و پیش بینی می شود که بالغ بر 3 هزار تن تولید و برداشت شود ودر زمان برداشت هم به صورت تضمینی در مراکز خرید از کشاورزان خریداری می شود.

 

 

انتهای پیام/a.r

 

سه شنبه 10 تیر 1399 | 07:41

کد خبر : 36689

منتشر کننده : الف ق/d

کشاورز پاسخ سه شنبه 10 تیر 1399 | 11:18

0
0

هر کیلو 25 هزار ریال (2500 تومان) خریداری میشه لطفا اصلاح فرمایید.

پاسخ مدیریت :
ممنون اصلاح شد

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید