کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پس از پیگیری های مکرر؛

مشکل آنتن دهی تلفن همراه و قطعی اینترنت در روستاهای دهگلان همچنان پابرجاست!

نبود اینترنت،عدم انتن دهی،عدم پوشش اینترنت،معضلات روستاهای دهگلان،

در شرایطی که استفاده از تلفن همراه و اینترنت اکنون در سراسر ایران همه ‌گیر شده است و همه‌ روستاهای محروم ایران نیز از آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت پرسرعت بهره‌مند هستند، اما در بسیاری از روستاهای دهگلان این موضوع به یک معضل تبدیل‌شده است.

به گزارش کُردتودی، در سال‌های اخیر استفاده از اینترنت در کشور رشد قابل‌ توجهی داشته و مسئولان مربوطه بارها برای فراهم کردن زیرساخت‌های این حوزه وعده‌ها داده‌اند که تجهیز روستاها به امکانات مطلوب یکی از مهم‌ترین این وعده‌هاست

 

روستا‌ها یکی از مناطقی هستند که به دلیل دوربودن از مناطق شهری ارتباط یافتنشان به اینترنت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است با توجه به اینکه ساکنان روستا نیز مانند شهرنشینان نیازمند انجام برخی کار‌های خود به وسیله اینترنت بوده و وظیفه دولت فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای سهولت دسترسی روستائیان به اینترنت است و آبادانی روستا‌ها از جنبه‌ها و ابعاد مختلف همواره مورد توجه مسئولان کشور در برهه‌های مختلف تاریخی وجود داشته است باید توسعه شبکه‌های ارتباطی روستا‌ها نیز در دستورکار نهاد‌های مربوطه  قرار گیرد.

 

 مطمئناً توسعه و تجهیز کردن دکل‌های مخابراتی در روستاها می‌تواند تا حدودی از مشکلات این روستاها بکاهد.

 

 تلفن همراه و اینترنت در این دوره یکی از ملزومات است اما در این عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات روستاهایی در شهرستان دهگلان وجود دارد که مردمانش از نعمت اینترنت و آنتن دهی تلفن همراه بی‌بهره‌اند.

 

 بیش از 50 درصد جمعیت شهرستان 65 هزارنفری دهگلان ساکن روستا هستند اما این روستاها فاقد اینترنت و آنتن دهی مناسب خطوط تلفن همراه هستند.

 

احمدی یکی از اهالی روستای کاکه جوب شهرستان دهگلان گفت: روستای کاکه جوب با 100 خانوار در 15 کیلومتری مرکز شهرستان واقع‌شده ولی از عدم آنتن دهی تلفن همراه و نبود اینترنت رنج می‌برد که برای برقراری یک کار اینترنتی باید این مسافت را تا مرکز شهرستان طی کنیم.

 

 این روستا نشین گفت: در بیشتر روستاهای دهگلان از لحاظ زیرساختی و به‌ ویژه در بخش اینترنت مشکل وجود دارد و همین امر زمینه گلایه و ناراحتی مردم روستاهای منطقه را در پی داشته است.

 

 وی در ادامه تصریح کرد: برای برقراری یک تماس ساده باید به بالای پشت‌بام برویم که اکثریت مواقع جوابگو نیست در حالی که مسئولان می‌توانند با اندکی تقویت سیگنال‌های تلفن‌های همراه، مشکل آنتن دهی این روستاها را حل کنند.

 

 حمیدی یکی از ساکنان روستای بگه جان با بیان اینکه مسئولان مردم روستاها را فراموش کرده‌اند و نسبت به مشکلات این روستاها بی‌ توجه هستند، گفت: مسئولان مربوطه باید برای رفع این مشکل اقدام جدی داشته باشند و روستاهای ما را از محرومیت اینترنت خارج کنند زیرا نبود امکانات اولیه ازجمله اینترنت باعث افزایش مهاجرت از روستاها می‌شود.

 

 وی خاطرنشان کرد: تلفن همراه فاقد پوشش و در برخی نقاط دارای پوشش ضعیف  و عدم پوشش اینترنتی در روستاها و جاده‌های روستایی از معضلاتی است که بارها مسئولان محلی و نماینده مجلس برای پیگیری و رفع مشکل قول مساعد داده‌اند اما این وعده عملی نشده است

 

کلافه شدن مردم از قطعی مکرر خطوط تلفن همراه در روستاها

 

مشکلات همیشگی قطعی های مکرر تلفن همراه و اینترنت در برخی از روستاهای شهرستان باعث گلایه مندی فراوان از سوی مردم شهر وروستا شده است.

 

شهرستان دهگلان در زمینه زیر ساخت های مخابرات، دسترسی به اینترنت، عدم آنتن دهی تلفن همراه در برخی روستاها ، راه های مواصلاتی و برخی مسائل دیگر در این زمینه دچار مشکلاتی است که نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.

 

محمدی از اهالی روستای سرواله با اشاره به قطعی خطوط تلفن همراه و سرعت بسیار کم اینترنت اظهار کرد: در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که بدون هیچگونه اطلاع قبلی خطوط تلفن قطع می شود و همه را دچار سردرگمی می کند و موجب قطعی ارتباط با شهر می شود.

 

وی افزود:هر زمان با مراجعه به مخابرات برای پیگیری مشکل خطوط تلفن رفته ایم، جوابی تکراری را شنیده ایم که می گویند فیبر نوری قطع شده است

 

کریمی ساکن روستای سیس با اشاره به مشکلات خطوط تلفن همراه واینترنت در شهرستان اظهار کرد: سرعت اینترنت برای برخی از اپراتورها و در برخی از روستاها برای همه اپراتورها  به حدی پایین است که برای دانلود کردن یک فیلم ٣٠ مگابایت حدود بیست دقیقه معطل می شویم این در حالی است که در عصر ارتباطات هستیم و این یک نقطه ضعف به حساب می آید.

 

توجه مسئولین به این نکته نیز ضروری است که قطع تلفن های همراه و اینترنت اختلالاتی در کسب و کار و زندگی شهروندان ایجاد می کند.

 

وضعیت پوشش اینترنت نیز بسیار نامطلوب است و جوانان و دیگر اهالی این روستا برای انجام فعالیت‌های اینترنتی خود با مشکلات زیادی روبه ‌رو هستند اخلال در برقراری ارتباطات تلفنی و اینترنتی سبب ایجاد مشکلات بسیاری برای اهالی این منطقه شده است.

 

یکی از اهالی منطقه بلدستی در گفت‌ و گو با خبرنگار ما گفت: این منطقه فاقد امکانات بهداشتی و اورژانسی هست و درصورتی‌ که کسی بیماری حادی داشته باشد امکان برقراری ارتباط با ارگان‌های امدادی وجود ندارد و متأسفانه چند سال گذشته افرادی به‌ خاطر ضعف شبکه‌های ارتباطی و عدم امکان تماس با اورژانس جان خود را از دست داده‌اند.

 

یکی از موضوعاتی که می‌تواند به روستاییان جهت جلوگیری از اتلاف وقت آن‌ها و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های آن‌ها به‌ علت حضور در شهر جهت خدمات ارتباطی کمک کند، خطوط تلفن همراه و آنتن‌دهی مناسب است.

 

یکی کشاورز ساکن روستای سراب شهرک که راننده تراکتور است، بیان کرد: برای ثبت‌نام سوخت تراکتور باید مسیر زیادی را طی کنیم همچنین با توجه به اینکه در شهر هم شلوغی مراکز خدمات اینترنتی وقت زیادی را از ما می‌گیرد پوشش اینترنت یکی از نیازهای جدی است.

 

هرچند اینترنت امروزه به عنوان جزو لاینفک زندگی بیشتر مردم شده و کمتر کسی دیده می شود که سرو کارش با اینترنت نباشد همه دوست دارند با اینترنت پر سرعت کار کنند موضوعی که درکشورمان داد خیلی ها را در آورده وهمواره ا از کندی اینترنت ناراضی هستند.

 

امروزه اینترنت پرسرعت مبتنی بر فناوری ADSL برای مردم اقصی نقاط کشور نیاز است و از سال گذشته  طرح اینترنت پر سرعت روستایی توسط شرکت مخابرات اجرا شد اما در بیشتر مواقع قطع است.

 

یکی از ساکنان روستاهای دهگلان با ابراز نارضایتی از اینترنت روستایی شرکت مخابرات به خبرنگار ما گفت: شرکت مخابرات فقط در حد حرف سخن می گوید که اینترنت پرسرعت است اما در عمل بیشتر مواقع اینترنت قطع  و در بقیه زمان ها کم سرعت است.

 

وی  افزود: ما برای اینترنت روستایی هزینه کرده ایم اما خدماتی نمی بینیم وهیچ مسئولی پاسخگوی ما نیست.

 

وی با اشاره به اینکه یکی ازاهداف اینترنت روستایی مراجعه کمتر ساکنان روستاها به شهر برای امور اینترنت بود گفت: آلان هم با زمانیکه اینترنت نداشتیم فرقی ندارد چونکه نت در بیشتر مواقع قطع است ما مجبوریم برای کارهای اینترنتی به شهر برویم.

 

به هر حال اهالی روستاها از اینترنت پرسرعت استقبال خوبی داشته اند اما صدای آنان بعد از اینکه هزینه های زیادی کرده اند به گوش مسئولان نمی رسد.

 

پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات مردم دنیا را هرروز بیشتر از قبل به اینترنت نیازمند می‌کند به طوری که می‌توان گفت زندگی به دور از اینترنت برای نسل امروز تقریبا غیر ممکن است.

 

تلفن و اینترنت از نیازهای اساسی زندگی مردم می باشد می توان گفت در حال حاضر بسیاری از خدمات اجتماعی، اقتصادی ، آموزشی و غیره از طریق شبکه مخابراتی و زیرساخت های مربوط به آن فراهم می شود.

 

با توجه به اینکه قرن جدید، قرن ارتباطات و تکنولوژی است و اینترنت نقش تاثیرگذاری در زندگی مردم ایفا می کند گرایش مردم به استفاده از اینترنت و احساس نیاز به این فناوری رو به افزایش است اما مشکل آنتن دهی موبایل و عدم دسترسی به اینترنت به یک مشکل اساسی تبدیل شده است.

 

زیرساخت‌های ارتباطی دهگلان توسعه نیافته است

 

یکی از معضلات شهرستان دهگلان چه در بخش مرکزی و چه در بخش بلبان آباد که از مطالبات مردم و نمایندگان آنها در شوراهاست موضوع مخابرات شامل تلفن های ثابت و سیم کارتی خانگی، تلفن همراه، بحث اینترنت و فیبر نوری است  که در بحث مخابرات در این چند سال کمتر شاهد توسعه و تجهیز آن بودیم.

 

شهرستان دهگلان در زمینه تلفن خانگی، زیرساخت های مخابرات، دسترسی به اینترنت، عدم آنتن دهی تلفن همراه در برخی روستاها و راه های مواصلاتی و برخی مسائل دیگر در این زمینه دچار مشکلاتی است که نیازمند توجهات بیشتر مسئولان است.

 

انتهای پیام/w.r

دوشنبه 9 تیر 1399 | 13:10

کد خبر : 36685

منتشر کننده : الف ق/d

سینا پاسخ دوشنبه 9 تیر 1399 | 18:25

0
0

سلام یکی از مشکلات عمده ای که شهر سنندج باهاش مواجه قیمت نجومی مسکن و خاکه که اصلا معقول نیست و این برمیگرده به ضعف مدیریت شهری شهر سنندج از شهرداری بگیرید تا فرمانداری اگر سنندج ما با بولدیزر بلند کنیم به اندازه پارک لاله تهران نمیشه و بعد مسئولین ضعیف شهر ما دور شهر سنندجو دیوار کشی کردند و جلوی توسع شهرو گرفتن و نتیجه اون این میشه تقاضای مسکن و خاکی که برای ساخت خانه وجود داره تو شهر محصور شده محدود میشه و عرصه کافی وجود نخواهد داشت که نتیجه ای تون میشه قیمت افسار گسیخته مسکن و خاکهای محدودی که برای ساخت مسکن وجود داره و مشکل دیگر شهر ما بافت فرسوده و کوچه های تنگ و باریکشهر سنندج هست که برای نیم قرن پیش و براساس امکانات اون زمان ساخته شده که الان اگر یک زلزله نیم رشتری پیش بیاد همش اوار میشه رو سر مردم یا یکی مریض بشه یا جای اتش بگیره خودرو امکان ورود به اون بافت فرسود و محلات نخواهد داشت و در این ضمینه ام هیچ کاری صورت نگرفته لطفا این معضلات شهر سنندج با پی گیری به مطالبه گری تبدیل کنید بلکه مسئولین خفته شهر سنندج از خواب غفلت بیدار بشن با تشکر

شهروند درجه 2 سنندج پاسخ سه شنبه 10 تیر 1399 | 08:07

0
0

کلیه باغداران وکشاورزان روستای کره سی ( تونه کران وسرسراب )از توابع سنندج هم بیش از 9 ماه از سال در باغات خود مستقر هستند از نعمت پوشش تلفن همراه وثابت محروم هستند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید