کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

هر دم از این باغ بری می‌رسد!

تورهای گردشگری در فکر درآمدزایی از رنج و محنت کولبران/ از وعده‌‌های دولت آبی برای کولبران گرم نشد

وعده های مسئولین، کولبران، جاذبه ی توریستی

سوال اینجاست که رییس جمهور در پاسخ به اعتماد مردمی که بیشترین رأی را به سبد او ریختند چه اقداماتی انجام داده است؟ آیا راه‌اندازی تور گردشگری برای دیدن رنج و محنت کولبران وعده تحقق یافته روحانی برای کولبران بود؟!

به گزارش کُردتودی، با وجود گذشت بیش از پنج ماه از مرگ فرهاد‌، نوجوان ۱۴ ساله ای که پس از انتشار تصویر جسد یخ زده اش موجی از اعتراض درباره وضعیت این افراد در شبکه های مجازی به راه و افتاد نه تنها دولت در عمل به وعده های خود تغییری در وضعیت این افراد بوجود نیاورد بلکه به نظر می رسد تماشای وضعیت اسفناک این هموطنان ما به جاذبه ترویستی برخی طبیعت گردان کشورمان تبدیل شده است.

 


تا جایی که یکی از صفحات تورگردی در تازه ترین آگهی خود با عنوان «تور ۳ روز و ۲ شب به صرف صبحانه و…» وعده مشاهده راه عبور کولبران را به مخاطبان خود داده است!

 


این در حالی است که در تمام دنیا گردشگران و توریست ها برای دیدن زیبایی ها و مکان های تاریخی به جایی سفر می کنند و تماشاگر جاذبه های دیدنی آن می شوند اما در استان کردستان گویا تماشای مشقت ها و دیدن رنج و بدبختی های کولبران استان کردستان به فهرست جاذبه های دیدنی تبدیل شده است و این نشان می دهد که مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان بر این تورها نظارتی ندارند.

 

 


هدف ما از مشاهده راه عبور کولبران، نشان دادن وضعیت مشقت بار بود نه چیز دیگر!


مدیر این صفحه تورگردی درباره جزییات برگزاری این تور در خردادماه گفت: این آگهی مربوط به تور VIP ماست که به قیمت ششصد هزارتومان برگزار خواهد شد.

 


وی در خصوص بند جنجالی این آگهی هم افزود: به دلیل اعتراض مردم ما این بند را حذف کردیم اما هدف ما از مشاهده راه عبور کولبران، نشان دادن وضعیت مشقت بار این عزیزان بود نه چیز دیگر!

 

 

با مرگ دو برادر در مرزهای استان کردستان در حین کولبری بار دیگر معضل و مشکل اساسی سالهای اخیر در کردستان در رأس اخبار ملی و حتی بین المللی قرار گرفت و البته کسانی که خود باید پاسخگویی این وضعیت باشند، امروز در لباس مدعی دیگران را مواخذه می‌کنند.

 


کولبری در کردستان داستانی تازه و نو نیست، بلکه از سالهای بسیار دور گذشته و در عنوان‌های مختلف این معضل در مرزهای کردستان و البته شماری دیگر از استان‌های مرزی کشور وجود داشته و متأسفانه علیرغم اینکه وعده‌های مختلفی در این راستا داده شده است، همچنان کولبران قربانی اصلی این تصمیمات غیرقابل اجرا و وعده‌های بی سرانجام می‌شوند.

 


کولبری در مرزهای استان کردستان در حالی همچنان ادامه دارد که متاسفانه در طول سالهایی اخیر هیچ اراده ای در خصوص عملیاتی کردن وعده های مسئولان برای حل این مشکل وجود نداشته است.

 

 

دیدن تصاویرمردم منطقه که از طریق کولبری بارهای سنگین را بردوش حمل می‌کنند دردآور است

 


اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور تیرماه 96، در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان به موضوع کولبری اشاره کرده و با ابراز تاسف از رواج این شغل طاقت‌فرسا به دلیل مشکلات معیشتی، گفته بود: دیدن تصاویر مردم منطقه که برای امرار معاش از طریق کولبری بارهای سنگین و حجیمی را بردوش حمل می‌کنند دردآور است و باید برای کمک به آنها چاره‌ای اندیشیده شود. دولت برای حل این مساله از ایده‌ها و طرح‌های جایگزین و حتی کمک مادی به منظور برطرف کردن نیازهای این قشر از جامعه حمایت می‌کند تا کولبری به‌عنوان یک شغل از حیات اجتماعی کردستان رخت بربندد.

 


حال این سوال مطرح است که جناب وزیر!  آیا به راستی دیدن تصاویر مردم رنج کشیده کردستان که از طریق کولبری بارهای حجیم را بر دوش می کنند برای گردشگران جذاب است که هیچ نوع نظارتی در این خصوص انجام نشده و عده ای از آژانس های مسافرتی برای به دست آوردن منفعت خود تماشاچی این مردم می شوند حرکتی انسانی است؟!

 


جهانگیری در حالی این اظهارات را بر زبان می آورد که اگر قرار بود دولت کاری برای کولبران انجام دهد و تدبیری برای اشتغال آنان بیاندیشید، از تیرماه 96 تا الان باید این کار را می کرد! در واقع اظهارات معاون اول رئیس جمهور به مثابه ضرب المثل معروف «نوش دارو بعد از مرگ سهراب» است. نوش دارویی که با این شرایط دولت درمانگر نخواهد بود.

 

چشم بستن بر تَکرار اتفاقاتی که با جان کول‌بران بازی می‌کند. مردمی که به دلیل عدم اشتغال‌زایی دولت در منطقه به کول‌بری روی آورده‌اند. کول‌برانی که از وعده‌های دولت، آبی برایشان گرم نشد.

 


نکته قابل توجه اینجاست که در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 از مجموع 82 هزار رای مردم مریوان، بیش از 54 هزار نفر یعنی حدود 66 درصد شرکت‌کنندگان به حسن روحانی رای داده‌اند، حال سوال اینجاست که رییس جمهور در پاسخ به اعتماد مردم این شهر چه اقداماتی انجام داده است؟ تور گردشگری برای دیدن رنج و محنت کولبران! این وعده ی تحقق یافته رئیس جمهور برای کولبران بود!!!

 

انتهای پیام/m.r

پنجشنبه 29 خرداد 1399 | 08:27

کد خبر : 36526

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید