کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان:

۲۸درصد مراتع کردستان به سمت بیابانی شدن حرکت می کند/تعداد دام ها دو برابر مراتع کردستان است

کردتودی,کردستان,سنندج, مراتع, بیابان, چرای دام

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان گفت: 28 درصد کل مراتع استان به سمت بیابانی‌ شدن حرکت می‌کنند که این مهم 12 درصد کل مساحت استان را در برمی‌گیرد.

کاظم ساعدی در گفت و گو با خبرنگار کوردتودی اظهار کرد: مساحت استان کردستان بالغ بر 2 میلیون و 800 هزار هکتار است که از این میزان بیش از یک‌میلیون و 294 هزار و 397 مترمربع را مراتع پوشانده‌اند و در کل بیش از 45 درصد مساحت کردستان را مراتع تشکیل می‌دهند.

 

وی افزود: غنای مراتع استان صرفاً شامل تولید علوفه بالا و زیبایی آن‌ها نیست، بلکه گونه‌های منحصر به فردی وجود دارد که می‌توان به عنوان آشیان‌های اکولوژیکی و منبع با ارزش ذخیره ژنتیکی مورد توجه قرار گیرند که در این خصوص نیز می‌توان به مراتع سارال، سرشیو و کوسالان اشاره کرد.

 

ساعدی خاطرنشان کرد: بیشتر مراتع کردستان در غرب این استان واقع شده و شرایط توپوگرافی و تراکم جمعیت دلایلی را برای کاهش دامداری در این مناطق فراهم کرده و همین امر شایستگی مراتع را در این مناطق بالا برده است.

 

وی افزود: متأسفانه مناطق شرقی استان دارای فقر شدید در حوزه تراکم مراتع بوده و از حدود یک ‌میلیون و 294 هزار هکتار مراتع استان بیش از 362 هزار و 330 هکتار را مراتع کم‌تراکم تشکیل می‌دهند که با توجه به تعریف‌های علمی از مراتع نیمه‌متراکم باید گفت، 28 درصد کل مراتع استان به سمت بیابانی‌ شدن حرکت می‌کنند که این مهم 12 درصد کل مساحت استان را در برمی‌گیرد.

 

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان تصریح کرد: هم‌اکنون 2 برابر ظرفیت مراتع در استان دام نگهداری شده و به دلیل اینکه بیشتر مراتع استان در مناطق شیب‌دار قرار گرفته‌اند روند تخریب مراتع در کردستان شدت می‌یابد.

 

ساعدی اظهار کرد: بقای وضعیت موجود و بهبود آن به دلیل مراتع کم‌تراکم و ظرفیت‌های ضعیف خاک نیازمند دخالت مصنوعی و هزینه‌کرد بالا بوده و این عملیات می‌تواند، شامل بذرپاشی و بذرکاری، ذخیره نزولات جوی و قرق میان‌مدت و حتی طولانی‌مدت مراتع باشد.

 

وی افزود: متأسفانه به دلیل فقر معیشتی و درآمد کم بهره‌برداران کردستانی این مهم نیز در استان قابل تحقق نبوده و قرق مراتع و نظام مدیریت منسجم می‌تواند، عاملی مهم برای جلوگیری از نابودی مراتع استان و کاهش روند بیابانی‌ شدن استان باشد.

 

وی تصریح کرد: چرای بی‌رویه دام‌ها در کنار شخم‌زدن و تبدیل مراتع به زراعت‌های کم‌بازده در کنار تغییر کاربری و تعرضات غیرقانونی تهدیدات بزرگی را پیش‌روی مراتع استان به وجود آورده است.

 

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان کردستان اظهار کرد: راه حل مشکلات مراتع استان تنها با استفاده از شیوه استراحتی امکان‌پذیر است، چراکه به دلیل مشکل خروج دیر موقع دام‌ها شاهد انجام‌ نشدن، تجدید حیات طبیعی از طریق تکثیر بذرها نیستیم و همین امر تهدید تنزل رتبه مراتع از متراکم به نیمه‌متراکم و کم تراکم را به دنبال دارد.

 

ساعدی افزود: در شیوه استراحتی هر ساله قسمتی از مراتع قرق شده تا بتواند تجدید حیات طبیعی گونه‌های خوش خوراک تضمین شود و با توجه به اینکه پتانسیل شرایط جوی و اقلیمی حداقل برای مراتع نیمه متراکم بسیار بالاتر از وضعیت بالفعل آن‌هاست می‌توان با مدیریت شرایط چرای دام در استان تا حدود زیادی مشکلات را کنترل و ساماندهی کرد.

 

انتهای پیام/m.r

چهارشنبه 28 خرداد 1399 | 19:35

کد خبر : 36523

منتشر کننده : خ.س

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید