کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تفریح سالم حلقه مفقوده جامعه برای اکثریت جمعیت است؛

رونق قلیانسراها در سایه نبود فضای تفریحی مناسب در شهرستان دهگلان

نبود مکان تفریحی در دهگلان،تفریحات سالم،آسیب اجتماعی،اعتیاد،ناهنجاری اجتماعی

شهرستان دهگلان با جمعیت 65 هزار نفری علاوه بر نداشتن یک شهربازی ساده از کمبود و امکانات تفریحی نیز رنج می‌برد و جوانان این شهرستان در معرض خطر ابتلا به آسیب‌های متعدد اجتماعی قرار دارند.

به گزارش کُردتودی، مطالعه آسیب های اجتماعی اعم از نابهنجاریها و انحرافات اجتماعی یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث جا معه شناسی است اگر چه مساله نابهنجاری امری نسبی است و از جا معه ای به جا معه دیگر متفاوت است اما آنچه که  مطرح است اینکه چه عواملی آسیب های اجتماعی را کاهش یا افزایش می دهد و به بیانی دیگر چگونه می توان آسیب های اجتماعی را کنترل نمود.

 

اگر چه آسیب‌های اجتماعی می‌تواند بسیار گسترده باشد لیکن می‌توان مسائلی از قبیل اعتیاد، فرار از خانه، خشونت، انزوای اجتماعی، ناهنجاری‌های رفتاری، سرقت و کودک آزاری را از جمله نتایج آسیب‌های اجتماعی عصر حاضر تلقی کرد.

 

گسترش روز افزون آسیب های اجتماعی (ترک تحصیل، فرار از مدرسه ،اعتیاد، سرقت، تشکیل گروههای معارض) به وی‍‍‍‍‍‍‍‍ژه در سال های اخیر در جامعه و در بین دانش آموزان و همچنین شیوع مفسده های آشکار و پنهان، افزایش قابل توجه بزهکاری اجتماعی و آلودگی به مواد مخدر، به ویژه در میان جوانان و نوجوانان جا معه مستلزم تعمق و چاره اندیشی اساسی است.

 

رواج مصرف دخانیات و خیابان گردی در بین جوانان، نتیجه نبود تفریحات سالم

 

 

شهرستان دهگلان با جمعیت 65 هزار نفری علاوه بر نداشتن یک شهربازی ساده از کمبود و امکانات تفریحی نیز رنج می‌برد و جوانان این شهرستان در معرض خطر ابتلا به آسیب‌های متعدد اجتماعی قرار دارند.

 

ورود قلیان، سیگار و غیره به مجموعه فرهنگ تفریحی کشور، که دروازه اعتیاد تلقی می شود و البته غرق شدن در شبکه های اجتماعی مجازی و خیابان گردی، نتیجه فراهم نکردن فضای تفریحی سالم برای جوانان است که اگر بر همین مدار پیش برویم معلوم نخواهد بود جوانان در آینده چه وضعیتی خواهند داشت.

 

تفریح سالم حلقه مفقوده جامعه برای اکثریت جمعیت

 


 

دهگلان از داشتن یک شهر بازی در خور شان بچه ها محروم‌ است و سال هاست که مردم این دیار چشم انتظار وعده وعیده های بودند که تاکنون تحقق نیافته است و از داشتن امکانات تفریحی محروم بوده اند.گرانی تفریحات سالم در کشور جوانان را به سمت تفریحات ناسالم در اجتماع سوق می دهد علاوه بر این در بسیاری از شهرهای ایران امکانات تفریحی کمی وجود دارد و یا اصلا وجود ندارد که دهگلان یکی از شهرستانهای کردستان است که تنها و تنها یک شهربازی فاقد امکانات وجود دارد.گرانی و البته کمبود پارک های تفریحی در کشور، کمبود کتابخانه، گرانی و کمبود مجتمع و باشگاه های ورزشی و همچنین برنامه نداشتن مسئولان برای اوقات فراغت جوانان سبب شده تا جوانان این روزها به سمت تفریحات ناسالم چون قلیان کشیدن روی بیاورند که آمار آن هم روز به روز در حال افزایش است.


قطعا جمعیت 25 هزار نفری شهر دهگلان و کودکان این شهرستان، که تعدادشان کم نیست، برای گذراندن اوقات فراغت خود نیاز به مکانی سالم، شاد و ایمن دارند، که شهربازی استاندارد می تواند جوابگوی این نیاز باشد.

 

امروزه اکثریت قریب به اتفاق شهرهای کوچک و بزرگ ایران دارای شهر بازیهای بسیار جذاب با امکانات مناسب هستند و در دهگلان این نیاز اساسی در بخش فرهنگی و اجتماعی همچنان مفقود مانده است.


سپری کردن اوقات فراغت اقشار مختلف از کودک و خردسالان گرفته تا جوانان و نوجوانان همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم مردم این شهر مطرح بوده است.


از جمله کارهای انجام شده در سال های اخیر در فصل تابستان توسط مدیران دهگلانی، اجرای برنامه‌های تفریحی، ورزشی و فرهنگی برای گذراندن اوقات فراغت در یک دوره زمانی سه ماهه است که رویکرد مقطعی به خود گرفته است و معمولا برنامه‌هایی برای فصل تابستان به صورت موقت تعریف می‌شود و بعد از تابستان نیز رها می‌شود.

 

با وجود اینکه ایجاد و راه‌اندازی فضاهای ثابت مانند کتابخانه و شهربازی می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای سپری کردن اوقات فراغت افراد در رنج های مختلف سنی باشد که در دهگلان کمبودهای بخش فرهنگی در اکثر رده ها کاملا مشهود است


در حالیکه بچه‌های این شهر به تفریحات سالم نیاز دارند و باید فضاسازی مناسب برای آنها ایجاد شود این امر از نگاه مسئولان ذیربط  شهرستان همچنان مفقود مانده است و بغض هیجانات روحی کودکان دهگلان همچنان سرکوب می شود، امری که نیاز به توجه و همت بیشتر از سوی مسئولان دارد.


 
کمبود اماکن تفریحی موجب شده تا مردم برای پر کردن اوقات فراغت خود به پارک ها و بوستان ها روی آورند و وجود یک شهر بازی به آرزویی برای شهروندان دهگلانی تبدیل شده است

 

نبود فضای تفریحی مناسب در شهرستان دهگلان     

 

                  

 

 با توجه به اینکه این شهرستان فاقد فضای تفریحی برای اوقات فراغت می باشد و تاکنون از دید مسئولان  مغفول مانده  نیاز است برای حل این مشکل  اقداماتی اندیشیده شود زیرا عدم کمبود برنامه‌های فرهنگی و امکانات تفریحی زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی می شود.

 


 یکی از جوانان شهرستان در گفتگو با خبر نگار ما اظهار داشت: نبود امکانات تفریحی در شهرستان در حقیقت بزرگترین معضل برای مردم است که توجه و همت ویژه مسئولان را می طلبد.


 وی با اشاره به اینکه همه سنین از شهر بازی استفاده می کنند، خاطر نشان کرد: کمبود فضای تفریحی مناسب برای کودکان، جوانان و بزرگسالان در دهگلان بیداد می کنند که باید متولیان امر نسبت به رفع این مشکل چاره ای بیاندیشند.

 

رونق قلیانسراها در سایه نبود فضای تفریحی مناسب


شهروندان دهگلانی و جوانان از داشتن یک مکان تفریحی  برای پرکردن اوقات فراغت محروم هستند که برخی از جوانان در سایه کمبود فضاهای تفریحی در این شهر بخشی از زمان بیکاری خود را در قلیان سراها سپری می کنند.

 

یکی از دانشجویان دهگلانی گفت: نبود فضای تفریحی مناسب در شهر منجر به رونق قلیان سراها شده است که اکثر جوانان اوقات فراغت خود را در این مکان ها سپری می کنند.


وی افزود: کودکان می توانند از بوستان ها و پارک های محلی استفاده کنند اما برای نوجوانان و جوانان فضای مناسب تفریحی  وجود ندارد تا در آنجا لحظاتی راسپری نمایند.

 

باید از مسئولان شهرستان که دغدغه مقابله با آسیب‌های اجتماعی را دارند این سوال پرسیده شود که آیا فکر نمی‌کنند کمبود فضاهای تفریحی مهیج و برنامه‌های فرهنگی باعث می‌شود که قشر جوانان به سمت و سوی باتلاق آسیب‌های اجتماعی کشیده شده و تخلیه انرژی به‌ غیر از مکان‌های تعریف شده باعث بروز ناهنجاری در جامعه شود.

 

تفریح سالم در جامعه فراهم نیست

  

 امکان تفریح سالم در جامعه فراهم نیست در حالیکه غنی کردن اوقات فراغت جوانان امروز مهم ترین هدف جامعه توسعه یافته است گرایش جوانان به سیگار و قلیان نتیجه این است که اوقات فراغت جوانان را غنی سازی نکرده ایم.


باید جوانان به گردش های مختلف بروند و کلوب های مختلف برایشان ایجاد کرد چرا که اثر گران بودن تفریحات سالم، دوری کردن جوانان از آنها و سرخوردگی،رهاشدگی و ورود به انواع آسیب اجتماعی است.اکثر جوانان در اقشار پایین قرار دارند که باید برای آنان چاره ای اندیشیده شود زیرا بی توجهی به جوانان فقیر و مستضعف باعث سرخوردگی گرایش آنها به اعتیاد و قلیان و خیابان گردی می شود


با توجه به شرایط جامعه به غنی کردن اوقات فراغت جوانان: وظیفه جامعه هم همین است و وقتی جامعه نمی تواند اوقات فراغت جوانان را غنی سازی کند باید منتظر انواع آسیب های اجتماعی باشیم.
 


اماکنی در دهگلان وجود ندارد که پاسخگوی نیازها برای تفریح سالم باشد

 

 

در شهرستان دهگلان اماکنی که پاسخگوی نیازها برای تفریح سالم باشد وجود ندارد اگر برای اوقات فراغت جوانان فکری نشود شاهد آسیب های اجتماعی، اعتیاد، بزهکاری، طلاق خواهیم بود چراکه شخصیت در جوانی شکل می گیرد و اگر جوانان تفریحات سالمی نداشته باشند دچار انحراف شخصیتی خواهند شد.
 

حر ف آخر


با توجه به اینکه جامعه در این برهه از زمان برای جلوگیری از رواج آسیبهای اجتماعی، نیازمند مکان نشاط آفرین است تا مردم آن جامعه بتواند هیجانات خود را در آنجا تخلیه کنند و مشکلات ناشی از آسیب اجتماعی جامعه کاهش باید می طلبد مسئولان و دستگاههای ذیربط به فکر ایجاد اماکن و فضای تفریحی در شهرستان دهگلان باشند

 

انتهای پیام/w.d

 

یکشنبه 25 خرداد 1399 | 11:10

کد خبر : 36480

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید