کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در نشست شورای کشاورزی دهگلان عنوان شد؛

اعتبار میلیاردی گاوداری 2 هزار راسی دهگلان کجا هزینه شده است؟!/ محصولات ارگانیک کشاورزی کردستان به کشورهای اوراسیا صادر می شود

شورای کشاورزی،ایجاد اشتغال، تولید،تولید محصولات کشاورزی،یارانه سم،گاوداری2 هزار راسی،پایاب سد سورال،محصولات ارگانیک

فرماندار دهگلان گفت: عده ای سرمایه دار با دریافت تسهیلات کشاورزی که حق همه کشاورزان است سوء استفاده می کنند، در حالیکه دیگر کشاورزان و دامداران از این تسهیلات محروم هستند در واقع باید بررسی شود این افراد به چه کسانی وصل هستند و توسط چه کسانی حمایت می شوند.

به گزارش کُردتودی، نشست شورای کشاورزی با حضور مدیرکل جهاد کشاورزی استان کردستان، فرماندار و اعضای شورا در راستای حل مشکلات بخش کشاورزی دهگلان در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

 

سیدحامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با بیان ایجاد 30 درصدی اشتغال و 27 درصد تولید ناخالص بخش کشاورزی در استان و با اشاره به ماندگاری مردم در روستاها گفت: دغدغه اصلی کارشناسان این است که اگر به بخش کشاورزی در روستاها توجه شود اینکار باعث ماندگاری مردم روستاها شده و از مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها جلوگیری خواهد شد.

 

 

وی با اشاره به جمعیت 65 هزار نفری مردم شهرستان دهگلان و با بیان اینکه حدود 55 درصد مردم شهرستان ساکن روستا با 13 هزار بهره برداردر بخش کشاروزی گفت: کل اراضی شهرستان حدود 161 هزار و 957 هکتار است که 22 هزار و 545 هکتار آن به صورت آبی و 139 هزار و 413 هکتار آن به صورت دیم می باشد و همچنین سطح کشت باغات شهرستان، هزار و 232 هکتار است که در مجموع تولیدات بخش کشاورزی، حدود 449 هزار و 742 تن است.

 

 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با بیان اینکه شهرستان دهگلان یکی از قطبهای کشاورزی استان است، گفت: این شهرستان هر ساله در حوزه کشاورزی به عنوان چهره های برتر در سطح کشور مطرح است و در زمینه محصولات استراتژیک رتبه اول تا چهارم گندم، رتبه سوم کلزا، رتبه اول سیب زمینی و رتبه اول نباتات علوفه ای در استان را داراست.

 

احمدی افزود: سالیانه حدود 82 هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم که 75 هزار هکتار به صورت دیم و 7 هزار هکتار هم به صورت آبی کشت می شود و میانگین تولید گندم با توجه به پیش بینی وضعیت مزارع امسال 150 الی 160 هزار تن خواهد بود.

 

وی اظهار داشت: زمین زیر کشت علوفه حدود 5 هزار و 500 هکتار با برداشت 65 هزار تن تولید، سیب زمینی در سطح 3 هزا و 700 هکتار زیر کشت با پیش بینی 150 هزار تن و 13 هزار حبوبات زیر کشت که 7 هزار و 800 تن سالیانه برداشت خواهد شد.

 

40 دستگاه تراکتور جایگزین تراکتورهای فرسوده شهرستان کافی نیست

 

 

نماینده کمباین داران به نمایندگی از کشاورزان شهرستان ضمن انتقاد از بی توجهی در بحث مکانیزاسیون در استان و شهرستان گفت: با توجه به اینکه تراکتور اهرم اصلی کشاورزی است که 45 درصد آن در سطح شهرستان فرسوده، بالای 35 سال عمر داشته و از رده خارج هستند که سال گذشته 40 دستگاه تراکتور برای جایگزین تراکتورهای فرسوده جذب شده که این تعداد به هیچ وجه کافی نیست.

 

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم در کشور حائز اهمیت است، گفت: بیشترین سطح زیر کشت گندم استان کردستان و شهرستان دهگلان رقم سرداری است که در صورت جایگزین شدن رقمهای دیگر گندم، عملکرد و رتبه استان بالا می رود و تولید و درآمد کشاورز هم افزایش می یابد.

 

 

حذف یارانه سم علفهای هرز  قیمت آن را از 13 هزار تومان به 80 هزار تومان رسانده است

 

فرزاد سیف پناهی نماینده آب بران شهرستان با بیان اینکه سیستم آبیاری کشاورزان فرسوده شده و کشاورزان نیاز به دریافت تسهیلات برای بروز رسانی سیستم دارند اما به علت اینکه بار اول از تسهیلات استفاده کرده اند دیگر کشاورز قادر به دریافت تسهیلات نیست که نیاز است این مشکل رفع شود.

 

وی ضمن نگرانی از برداشتن یارانه سم مبارزه با علفهای هرز گفت: سمی که قبلا به مبلغ 13 هزار تومان خریداری می شد امسال با قیمت 80 هزار تومان خریداری شده که هزینه ها جوابگوی تولیدات برای کشاورزی نیست.

 

نقش دلال و واسطه گری باعث گرانی کود شیمیای شده است

 

 

کورش محمودی نژاد نماینده کشاورزان شهرستان دهگلان با اشاره به وجود 3 سد در شهرستان گفت: متاسفانه با توجه به اینکه قرار شد که 600 هکتار از پایاب سد سنگ سیاه به کشت آبی اختصاص یابد و در جلسات مختلف بحث بر سراختصاص آن مطرح بوده که تنها غیراز تخریب پایاب سد هنوز کاری صورت نگرفته است.

 

وی ضمن نگرانی از گران شدن ماشین آلات کشاورزی گفت: کشاورز قادر به خرید ماشین آلات مورد نیازش نیست زیرا هر روز قیمت محصولات کشاورزی پایین می آید که در حقیقت تولید امروز کشاورز با افزایش بالای هزینه ها همخوانی ندارد.

 

نماینده کشاورزان دهگلان ضمن انتقاد از قیمت پایین و تمام شده محصول سیب زمینی گفت: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده این محصول را 650 تومان نرخ گذاری می کند در حالیکه قیمت تمام شده این محصول هزار و 500 تومان است.

 

محمودی نژاد با اشاره به بحث بیمه تامین اجتماعی کشاورزان دیم کار و دامپرور، گفت: متاسفانه بیمه تامین اجتماعی کشاورزان دیم کار و دامپرور را به عنوان کارفرما قبول ندارد در حالی که در دیگر شهرستانها اینکار انجام شده است.

 

 

وی دیگر مشکل کشاورزان را گران شدن کود شیمایی عنوان کرد و بیان داشت: نقش دلالان و واسطه باعث گرانی کود شده و کشاورزان برای کود مورد نیاز باید در به در دنبال واسطه و دلال باشند تا بتوانند کود مورد نیازشان را تامین کنند که نیاز است دست واسطه و دلال در این زمینه قطع شود.

 

محمودی نژاد با بیان اینکه قیمت تمام شده محصولات کشاورزی با هزینه های آن اصلا همخوانی ندارد گفت: قیمت هر کیلوگرم محصول سیب زمینی در انبار 2  هزار تومان و در بازار 5 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد که در این زمینه هم دست واسطه و دلال دخیل است که باید راهکاری برای عدم دخالت واسطه و دلال در بازار که باعث گرانی محصولات می شوند اتخاذ شود.

 

اعتبار میلیاردی گاوداری 2 هزار راسی دهگلان در کجا هزینه شده است

 

 

فرزاد شمس سرپرست فرماندار دهگلان با تاکید بر حمایت از تولید در سال جهش تولید گفت: با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع باید در بحث اقتصادی بتوانیم تاثیر گذار باشیم.

 

 فرماندار دهگلان با اشاره به پتانسیل و ظرفیت شهرستان در زمینه کشاورزی و دامداری اظهار داشت: وجود 3 سد در شهرستان که متاسفانه هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته نیاز است 600 هکتار پایاب سد سورال در دستور کار قرار گیرد و خواستار تخصیص اعتبار در این راستا شد.

 

 

 

وی با تاکید بر حمایت از واحدهای تولیدی شهرستان گفت: بعضی از واحدهای تولیدی از سال 81 تاکنون به علت یک سری مسائل و مشکلات کوچک تعطیل شده اند و کسانی که به علت سهل انگاری، خواسته یا ناخواسته در این تعطیلی دست داشته اند در صورت ادامه بی توجی به تولید باید کارخانه را واگذار کنند.

 

فرماندار دهگلان گفت: عده ای سرمایه دار با دریافت تسهیلات کشاورزی که حق همه کشاورزان است سوء استفاده می کنند در حالیکه دیگر کشاورزان و دامداران از این تسهیلات محروم هستند در واقع معلوم نیست این افراد به چه کسانی وصل هستند و توسط چه کسانی حمایت می شوند.

 

  وی در ادامه گفت: طرح گاو داری 2 هزار راسی شهرستان دهگلان که اعتبارات میلیاردی دریافت کرده است، در حالی که به جای 2 هزار راس تنها 50 راس و تنها با فراهم نمودن ایجاد اشتغال برای 4 نفر باید مشخص شود دلیل این سهل انگاری از سوی مسئولان چه چیزی بوده و چه کسی جوابگوی این سهل انگاری است و تسهیلات میلیاردی دریافتی برای این طرح در کجا هزینه شده است که نیاز است کارفرما در این زمینه جوابگو باشد.

 

 فرماندار دهگلان گفت: در کمیته برنامه ریزی 29 میلیارد تومان سهم بخش کشاورزی شهرستان بوده  که تنها 3 میلیارد و 790 میلیون تومان آن تخصیص یافته که ضرورت دارد این موضوع در راستای جهش تولید که شعار سال است به جد پیگیری شود.

 

محصولات ارگانیک کشاورزی به کشورهای اوراسیا صادر می شود

 

 

فرید سپری مدیر کل جهاد کشاورزی کردستان در ادامه با بیان اینکه شهرستان دهگلان یکی از شهرستانهای مهم در زمینه کشاورزی است گفت: در کل استان 2 میلیون و 9 دهم تن تولید محصولات داریم  که می توانیم آنرا به 5 میلیون و 500 تن افزایش دهیم.

 

 وی با بیان اینکه پتانسیل های بالقوه در استان وجود دارد که باید به بالفعل تبدیل شود گفت: از تولید 9.2 استان قریب 450 هزار تن آن در زیربخشهای کشاورزی شهرستان دهگلان تولید می شود که حدود 15.5 درصد است.

 

 سپری گفت: در استان کردستان 113 هزار نفر بهره بردار در بخش کشاورزی وجود دارد که 13 هزار نفر بهره بردار مربوط به دهگلان است و با توجه به نظام نوین طراحی شده در این بخش باید دانش جدید و نوین در این حوزه به روستاها گسیل شود.

 

مدیرکل جهاد کشاورزی کردستان از شورای کشاورزی شهرستان دهگلان خواست که مشکلات 13 هزار بهره بردار دسته بندی شده و در اسرع وقت رفع شود.

 

  سپری با بیان اینکه در کردستان 590 هزار هکتار زمینهای کشاورزی دیم است گفت: محصولات دیم نیاز به بارش باران دارد که اگر بارن کم باشد تولید هم کم است که ما برنامه داریم با حداقل باران تولید قابل توجهی داشته باشیم.

 

 

 وی با اشاره به طرح گلخانه روستای صادق آباد دهگلان گفت: این پروژه باید حمایت شود که می تواند در راستای ایجاد اشتغال موثر باشد زیرا به ازای هر هکتار می تواند برای 12 نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نمایید.

 

مدیر جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در سطح بسیار کوچک از اراضی کشاورزی می تواند تولید بیشتری داشت از فرماندار دهگلان خواست اگر از زمینهای 3 الی 5 هکتاری برای تولید محصولات کشاورزی استفاده شود می توانیم در صورت همکاری تشکلهای کشاورزی با داشتن بهترین محصولات ارگانیک صادرات محصول به اوراسیا داشته باشیم.

 

سپری با اشاره به گران شدن 47 درصدی گندم در سال جاری گفت: سیلوهای گندم تا سال گذشته 620 هزار تن بوده اما امسال به 720 هزار تن رسیده  و با حل مشکل سیلوی آگرین با غله امسال  40 هزار تن به خرید گندم شهرستان دهگلان اضافه خواهد شد.

 

 وی با بیان اینکه امسال گندم هرکیلو گرم 2 هزار و 500 تومان از کشاورز خریداری می شود گفت: هر چند در این زمینه بسیار تلاش شد اما قمیت گذاری نرخ گندم در اختیار شورای اعتبار است که تصمیم گیری برای افزایش در آنجا صورت می گیرد.

 

 

انتهای پیام/w.p

شنبه 17 خرداد 1399 | 07:07

کد خبر : 36370

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید